• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Klenie na groch


    Łowienie tym sposobem najlepiej pozwoli nam zasmakować w powabach przebywania nad wodą.

    Używamy lekkiego wędziska długości do 3-3,6m, żyłki 0,25 mm, małego, bezbarwnego, dobrze wyważonego, podłużnego spławika, haczyka nr 4 -6 z półkolistym kolankiem. Zarzucamy z prądem lub poprzecznie do prądu i pozwalamy zestawowi płynąć.

    klenie na groch

    Po ustawieniu się spławika i opadnięciu przynęty czekamy kilka minut i jeśli branie nie nastąpi, ponownie zarzucamy. Jeżeli nie doczekamy się brania po kilkudziesięciu zarzuceniach, przesuwamy się zgodnie z prądem wody na inne stanowisko. Łowimy jednym wędziskiem, trzymając je stale w ręku. W czasie łowienia kilkakrotnie zanęcamy. 


    Gotowanie grochu.

    Groch używany na przynętę powinien być z ostatniego zbioru, bez względu na odmianę. Przed gotowaniem moczymy go przez 8-12 godz., a następnie gotujemy na małym ogniu. Woda nie może ani na chwilę przestać się gotować, gdyż wtedy groch twardnieje. Ubytki wody można więc uzupełniać tylko wrzątkiem. Po godzinie gotowania dodajemy szczyptę soli. Nie wolno grochu mieszać, gdyż łatwo pęka. Groch jest ugotowany, jeśli po lekkim naciśnięciu palcami ziarno rozgniata się jak masło. Zlewamy wówczas wodę, odcedzamy go i ochładzamy. Na koniec przebieramy go, odkładając ziarna dobrze ugotowane na przynętę, zaś przegotowane i nie dogotowane do nęcenia i podnęcania. 


    Groch konserwowy (sterylizowany) i mrożony.

    Można stosować również groch w tej postaci. Z grochu konserwowanego należy zlać płyn, zaś mrożony krótko gotować. Ziarno nabijamy na haczyk znamieniem i tak, aby grot nieznacznie wystawał.

    Przynęty tej używamy do połowu na przepływankę, w wodach stojących zaś na przystawkę. Ziarna grochu nadziewamy na grot haczyka, ale tylko pojedynczo i na tyle głęboko, aby przy zacięciu łatwo przeszedł on na wylot. Nie szkodzi nawet, jeśli grot haczyka jest nieco widoczny. Ugotowane normalnie ziarna grochu nasadzamy na grot haczyka tak, aby znamię ziarna było prostopadłe do kolanka; jeśli ziarno jest ugotowane na miękko, grot wbijamy w znamię ziarna. Ryby trzeba przyzwyczajać do grochu.


    Grochem musimy zanęcać.

    W wodach spokojnych w dzień poprzedzający połów zanęcamy 2-4 stanowiska, w wodach płynących rzucamy zanętę w kilku głębszych miejscach przy brzegu i w zatokach. W każdym miejscu wystarczy wrzucić garść grochu do połowy rozgotowanego. Tuż przed samym łowieniem wrzucamy jeszcze kilka ziaren. W czasie połowu również dobrze jest rzucić w pobliże spławika nieco grochu. Nigdy nie należy zanęcać grochem surowym lub niedogotowanym.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: