Przynęty na drapieżniki polskich wód
- Szczupak - najpopularniejszy drapieżnik polskich wód, dorastający do okazałych rozmiarów. Cichy samotnik atakujący z ukrycia jest celem wypraw wielu wędkarzy, nie tylko spinningistów. Niesamowicie waleczny, szczególnie na lekkim sprzęcie może zachwycić wodnymi akrobacjami w postaci skoków, obrotów i szybkich odjazdów na hamulcu kołowrotka.
Jest dość pospolitym gatununkiem w Polsce ale nie tak licznym jak kilkadziesiąt lat temu. Jest rybą dość trudną do złapania, ale przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej techniki złowienie pierwszego szczupaka nie powinno sprawić wiele trudu, nawet początkującym spinningistom.
Szczupakowe wabiki:
Wszyskiego radzaju blachy obrotowe i wahadłowe, w różnych gramaturach wielkości, kształtu i koloru, wabią drapieżcę błyskiem w wodzie - szczupaki po prostu je kochają. Proponuję zacząć połów tej pięknej ryby właśnie od blaszek.
Gumy- twistery lub rippery także w różnych gramaturach wielkościowych, mają świetną pracę w wodzie przypominając ranną rybkę - są również doskonałą przynętą na szczupaki.
Woblery - Nie każdy sięga po te przynęty z powodu wysokiej ceny. Mają one swoich zwolenników, którzy uważają ją za najatrakcyjniejszą przynętę na szczupaki.
- Okoń- najpospolitsza polska ryba drapieżna, bardzo żarłoczna, szybko rozmnażająca się i łatwa do złapania. Zasila niemal cały obszar polskich wód, nie lubi ostrego nurtu i żeruje w ławicach.
Okonie są celem wypraw początkujących spinningistów jak i profesjonalistów z wieloletnim stażem. Ryba ta często żeruje z chęcią bijąc w nasze wabiki. Polecana jednak szczególnie do połowu dla początkujących spinningistów.
Gdy ujrzymy rzucającą się ukleję na powierzchni wody to dobry znak. Oznacza to wówczas, że jesteśmy w okolicy ławicy i powinniśmy dokładnie obłowić ten obszar wody. Gdy wlepimy się z przynętą w ławice okoni, którym spodoba się nasz wabik to możliwe, że każdy rzut zaowocuje w pięknego garbusa.
Okoniowe wabiki:
Mniejsze gramatury błystek obrotowych, czasami też mniejsze wahadła, także cykady - odpowiednio prowadzone są niezwykle skuteczne.
Gumy - mniejsze ripperki i twisterki dwuogonowce tzw. żabki, niezwykle skuteczne. Jedne z najlepszych przynęt na okonie.
Mniejsze woblerki przy odpowiednim prowadzeniu potrafią być skutecznym wabikiem.
- Sandacz- mętnooki drapieżca z rodziny okoniowatych. Jest celem wypraw wielu spinningistów. Lubi mętną, głęboką wodę, otwartą przestrzeń, twarde kamieniste lub piaskowe dno, nie przepada za roślinnością.
Zamieszkuje także rzeki o lekkim nurcie, gdzie na otwartej wodzie w godzinach wcześnie rannych i nocnych żeruje w poszukiwaniu zdobyczy. Jest rybą trudną do złapania na spinning. Mogą się nią pochwalić tylko nieliczni wędkarze.
Sandaczowe wabiki:
Najczęściej stosowane są gumy często w jasnych barwach, nadając wabikowi walorów żywej rybki - są najczęściej stosowaną przynętą na sandacze.
Woblery - głęboko schodzące w jasnych odcieniach są atrakcyjną przynętą na sandacze.
- Kleń - rzeczna ryba z rodziny karpiowatych, bardzo płochliwa i bardzo waleczna. Klenia warto szukać tam gdzie nurt jest nieco ostrzejszy, w rynnach rzek i przy ujściach - tamach zbiorników zaporowych i jezior.
Kleniowe wabiki:
Mniejsze gramatury błystek obrotowych w różnych kolorach.
Mniejsze woblery - w każdej skrzynce z przynętami powinien znaleźć się kleniowy woblerek, który jest najskuteczniejszym wabikiem na tego płochliwego drapieżnika.
- Boleń - rzeczna ryba z rodziny karpiowatych, podobnie jak kleń bardzo płochliwa i ostro walcząca na kiju. Od rzecznego brata różni się pod wieloma względami. Z reguły jest trudny do złapania z powodu płochliwości, jest typowym drapieżcą.
Boleniowe wabiki:
Blachy - różne gramatury, najlepiej srebrne, o dużej masie. Szybko prowadzone w wodzie atakowane przez żerujące bolenie.
Woblery - szybko schodzące o agresywnej pracy - również świetna przynęta na bolenie.
Paprochy - znam wędkarzy, którzy właśnie największe bolenie łowią na okoniowe paprochy.


