• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jaka żyłka na feedera


    Stając przed doborem odpowiedniej żyłki do feedera, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Zadajmy sobie pytanie, jakie ryby zamierzamy łowić i gdzie.

    jaka żyłka na feedera

    Na wodach bieżących bez wątpienia skupiamy się na odpowiedniej grubości, która adekwatnie wiąże się z wytrzymałością, gdzie często podczas przyborów woda ''niesie'' ze sobą przeróżne niespodzianki chociażby w postaci powalonych drzew, konarów czy gałęzi. Średnica 25-28 wydaje się być najodpowiedniejszą. Wytrzymałość takich żyłek jest rzędu ok 10 kg i nie będzie stanowić żadnych utrudnień podczas połowu chociażby 1- 1,5 kg leszczy a zapas wytrzymałości uchroni nas przed sytuacja kiedy to stawimy czoła ''grubszemu zwierzowi'' gdyż jak wiadomo połowy w rzekach, szczególnie w tych większych potrafią zaskakiwać wędkarzy. Tak naprawdę nie wiemy czego możemy się spodziewać, zróżnicowanie ryb jest ogromne, czego nie możemy powiedzieć o łowiskach mniejszych zarybianych przez PZW. Lista poszczególnych ryb, wtedy jest nam znana choć i na mniejszych akwenach nie brakuje miłych niespodzianek to grubość nie stanowi już tak istotnego znaczenia, nie zapominając, że w dalszym ciągu jest najważniejszym podłożem. Różnicą jest mniejsze prawdopodobieństwo zaczepów, gdzie tu akurat możemy pokusić się o mniejsze średnice żyłki. Jak również wybór plecionki może być dobrym rozwiązaniem gdzie pomimo swych znacznych wytrzymałości gorzej sprawdzają się w wodach bieżących, ze względu na strukturę i łatwa czepialność przepływających chociażby traw, a częste ich sciąganie niemalże za każdym wyrzutem nie należy do przyjemności. Równie ważną sprawą jest odpowiednia rozciągliwość żyłki a raczej jej brak, która podobnie jak w metodzie odległościowej często waży na szybkim zacięciu ryby. Dobra żyłka na feedera, nie powinna się rozciągać, gdzie prym ten wiodą plecionki. Tak więc pamiętajmy, by nie podchodzić zbyt pochopnie do zakupu, warto czasem dokładniej przeanalizować szczegóły, by móc później w pełni cieszyć się z wypraw.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: