• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Kalendarz zanęt i przynęt


    Każdy miesiąc jest inny, różnią się od siebie połowami gatunków ryb, stosowaniem przynęt, zanęt i poniekąd w zimie łowić możemy skutecznie tymi samymi przynętami co i latem, to warto jednak mieć na uwadze, iż apetyty ryb ulegają pewnym zmianom a poznając ich pewne nawyki nie narazimy się na zepsucie łowiska, chociażby poprzez nadmiar wrzucanej zanęty. Przekarmienie bywa jednym z częstszych powodów " ucięcia się" brań.

    kalendarz zanęt i przynęt

    Styczeń

    (Gdy łowisko nie jest zamarznięte). Ryba, poza drapieżnikami jest leniwa i dlatego zanęta denna nie jest wskazana, zwłaszcza podana w dużej ilości. Praktycznie ryba wcale nie reaguje na zanętę, w tej sytuacji należy często zmieniać miejsca wędkowania (szukać ryby), nęcić niewielką ilością zanęty tuż przed zarzuceniem wędki.
    Zanęta: niewielkie kulki z przesianej gliny z dodatkiem małej ilości piasku z posiekanymi czerwonymi robakami i ochotka w niewielkiej ilości. Rybę interesuje coś żywego, pochodzenia zwierzęcego. Wędkujemy na czerwonego robaka lub ochotkę.

    Luty

    Podobnie jak w styczniu ryba żeruje sporadycznie. Niekiedy widać większe zainteresowanie przynętą, ryba wypływa z głębin zimowania i można ją sprowokować do brania, stosując zanętę z gliny, piasku i otrąb z niewielką ilością posiekanych czerwonych robaków. Zanętę wrzucamy w niewielkich ilościach, wielkości gołębiego jaja, tuż przed wędkowaniem i w odstępach kilkunastominutowych w czasie wędkowania.

    Przynęta: robak czerwony, biały i ochotka.

    Marzec

    W niektóre dni odczuwa się znaczne ocieplenie i obserwuje się budzenie przyrody do życia. Pojawiają się pierwsze bazie - oznaka zbliżającej się wiosny. Można złowić dorodne płocie i inne pojedyncze okazy białej ryby.
    Zanętę 
    używamy w niewielkich ilościach, dawkując częściej niż w styczniu czy lutym.

    Skład zanęty: zmoczony chleb, mielone nasiona konopi, piasek i otręby. Miejsce najczęstszych brań to woda wolno płynąca i zakola o wstecznym prądzie.

    Przynęta: robak czerwony, ochotka.

    Kwiecień

    Już na serio można przystąpić do normalnego wędkowania. Ryba zaczyna reagować na zanętę i zaczyna żerować. Można z powodzeniem zapolować na płoć, leszcza, lina i pojedyncze mniejsze karpie. Zanętę stanowi glina, piasek, posiekane czerwone robaki, białe robaki, w większej ilości produkty spożywcze, jak otręby, zmielone płatki owsiane, mielone konopie, ugotowana kasza z kukurydzy, mąka z kukurydzy itp. Jako przynęty używamy czerwonych robaków i białych robaków, gdy woda jest mętna białych robaków, barwionych na żółto, a na wodzie stojącej można spróbować przynęty z robaków barwionych na czerwono.

    W niektórych rzekach, wędkarze łowią płoć i świnkę tuż przed tarłem. Osobiście uważam, że ryba nie wytarta, „Iejąca ikrą i mleczkiem" stanowi nieprzyjemne trofeum wędkarskie. Należy się wystrzegać łowienia na tarliskach, gdyż jest to niezgodne z regulaminem PZW i etyką wędkarską, którą każdy wędkarz powinien posiadać i przestrzegać jej na co dzień.

    Maj

    Woda ociepla się, ryba, która odbyła tarło zaczyna coraz częściej interesować się pożywieniem, rozpoczyna się w pełni sezon wędkarski.
    Rybę miesiąca połowu na spławik stanowi lin. Niezastąpioną przynętę na lina jest rosówka lub pajączek z czerwonych robaków. Jako zanęty używamy posiekanych rosówek i czerwonych robaków, gotowanych rozgniecionych ziemniaków, ugotowanej kaszy z kukurydzy na mamałygę, niewielkiej ilości gliny dla uzyskania odpowiedniej konsystencji zanęty w zależności od głębokości łowiska i szybkości nurtu, jeżeli łowimy na rzekach. W ciszy uroczego zakątka przyrody, tuż przed wschodem słońca, można zapolować na lina samotnika.

    Czerwiec

    Większość ryb jest po tarle, następuje intensywne żerowanie, wczesne ranki i późne wieczory sprzyjają wędkowaniu, zwłaszcza dużych okazów ryb. Przynętę stanowi biały robak zabarwiony na różne kolory, przynęty roślinne - pszenica, pęczak (parzone), chleb, ciasta itp., oraz żywe przynęty żyjące w wodzie z rodzin ochotkowatych i jętkowatych.

    Świetną przynętę na karpia jest ziemniak, zwłaszcza, gdy się nęci dłuższy czas. Najkorzystniej ziemniak obrać I ugotować na półtwardo, a następnie obsuszyć. Na haczyk nakładamy łupki odrywane nożykiem z jego powierzchni; nabite na haczyk mają nieregularny kształt i stanowią przynętę, odrywające się cząsteczki wabią rybę na łowisko i prowokują do brania. Zanętę stanowią produkty roślinne, a także pochodzenia zwierzęcego w zależności od łowiska, rybostanu I używanych składników przez wędkarzy łowiących na danym akwenie.
    Długie czerwcowe wieczory, ich niepowtarzalny Urok, stanowią scenerię i oprawę wielu wypraw wędkarskich.

    Lipiec

    Rybą miesiąca jest karp. Powodzenie w jego łowieniu zapewnia długotrwałe nęcenie rano i wieczorem, w ilości umiarkowanej. Zanętę stanowią ugotowane ziemniaki, kulki, mąka kukurydziana, posiekane robaki i rosówki, a gdy łowimy na ciasto, to również kulki z ciast o miękkiej, smużącej konsystencji. Przynętą jest ziemniak, ciasto, rosówki, kulki itp., w zależności od akwenu. Poza karpiem wędkujemy z dużym powodzeniem inne gatunki ryb, lecz unikając gorących dni, gdy woda jest zbytnio rozgrzana, a tym samym pozbawiona tlenu (zwłaszcza w niewielkich, zamkniętych zbiornikach).

    Do nęcenia innych ryb można używać produktów spożywczych, mineralnych i zwierzęcych, zestawionych według znanych recept, w zależności od upodobania i przyzwyczajeń oraz nawyków wędkarzy, jak również przyzwyczajenia ryb.

    Sierpień

    Niekiedy gorące lato niekorzystnie wpływa na żerowanie ryb. Jest to zjawisko przejściowe i z nastaniem chłodnych ranków zaczyna wszystko wracać do normy. Powraca intensywne żerowanie ryb rzecznych, takich jak świnka, brzana, leszcz, certa itp. Stosujemy duże ilości zanęty, gdyż ryba „wchodzi" w zanętę i pobiera jej znaczne ilości. Gdy nęcimy przez dłuższy czas, to wszystko co świeże i jadalne może stanowić składnik zanęty. Na rzekach to płatki owsiane mielone, gotowana na mamałygę kasza kukurydziana, pęczak i pszenica parzona, glina jako lepiszcze itp. Dodatek białych robaków do zanęty wpływa bardzo korzystnie na wyniki połowu. Również należy używać substancji smużącej, takiej jak otręby, bułka tarta itp.

    Przynęta: biały robak naturalny lub barwiony na żółto albo czerwono.

    Wrzesień

    Rybą miesiąca jest leszcz. Na niektórych łowiskach niezbędnym składnikiem zanęty jest rozmoczony i wygnieciony chleb, ponadto niezłą zanętą są gotowane i ugniecione ziemniaki z dodatkiem gotowanego, posiekanego makaronu i białych robaków. Nęcimy intensywnie dużą ilością zanęty, dorzucając co kilkanaście minut. Niekiedy świetne wyniki daje zanęta z zapachem ziela nostrzyka, anyżku lub wanilii.

    Przynęta: biały robak, tzw. kanapka, tj. biały robak z ochotką lub bardzo żywotny czerwony robak.

    
    Powoli kończy się sezon połowu białej ryby; ryba żeruje chimerycznie w pewnych porach dnia, nigdy wcześnie rano.

    Październik

    Niezłe wyniki można osiągnąć łowiąc płocie. Jako zanęty używamy piasku z dodatkiem gliny oraz niewielkiej ilości ochotki lub posiekanych czerwonych robaków. Korzystne jest łowisko dość często nęcone, co najmniej przez kilka dni. W czasie połowu niedużych ryb zdarza się dorodny leszcz lub krąp. Wędkarz powinien być przygotowany na tę ewentualność i dlatego dobrze jest wędkować wędką wyposażoną w kołowrotek lub długi amortyzator gumowy łowiąc na bat.

    Przynęta: biały robak, ochotka, niekiedy barwiony najlepiej na zielono.

    Listopad

    Intensywnie zaczyna żerować okoń. Jako przynęty zaczynamy używać czerwonych robaków lub pęczków z kilku ochotek. Stanowisko okonia to miejsca w pobliżu pali mostowych, zatopionych drzew, w sąsiedztwie trzcin.

    Zanęta, to produkty mineralne, tj. piasek, ziemia z kretowisk, glina z dodatkiem otrąb i niewielkiej ilości posiekanych czerwonych robaków lub ochotki. Nęcimy systematycznie niewielkimi ilościami zanęty. W pobliżu trzcin można spróbować jako przynęty małych żywczyków, tj. uklejek i innych nie podjętych ochroną , zwłaszcza gdy w naszej zanęcie zgromadziła się drobnica. Oznaką żerowania okonia jest widok uciekającej drobnicy.

    Grudzień

     Z białej ryby można Jedynie zapolować na okonia lub płoć, sporadycznie leszcza. Zbliża się zima, woda staje się z każdym dniem zimniejsza. Większość ryb zapada w odrętwienie, zajmując stanowiska w głębszych partiach wody. W ciepłe dni, w godzinach południowych, można spróbować szczęścia nęcąc bardzo mało zanętą złożoną z ziemi, gliny i piasku, z dodatkiem ochotki lub posiekanych czerwonych robaków w niewielkich ilościach. Jest to miesiąc, gdy wędkują wędkarze najbardziej zafascynowani sportem wędkarskim.

    Na zakończenie porad zwracam uwagę wszystkim zainteresowanym na fakt, że zanęta tylko wtedy spełni swoje zadanie, tzn. zwabi rybę na łowisko i utrzyma ją w nim, gdy będzie dobrze sporządzona i zastosowana odpowiednio oraz złożona z prawidłowo skomponowanych składników. 0d wędkującego i jego doświadczenia zależy jak zanęci, taki zbierze plon w postaci udanego połowu. Jest przysłowie „jak posiejesz tak zbierzesz" w wędkarstwie można je nieco sparafrazować i powiedzieć, jak zanęcisz, tak złowisz.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: