• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Nawilżanie zanęty i formowanie kul


    Sucha mieszanka nie zanęci ryb do haczyka. By poskutkowała, trzeba sporządzić zanętę właściwą.

    nawilżanie zanęty i formowanie kul

    Zacznijmy od dokładnego wymieszania suchych składników; najwygodniejsze jest dostępne w handlu obszerne wędkarskie wiadro. Należy tej czynności poświęcić nawet kilka minut. Mieszanie służy dokładnemu rozprowadzeniu dodatków, zarówno zapachowych, smużących czy smakowych w bazie zanętowej. Następnie jednorodną już mieszankę stopniowo się nawilża, równocześnie stale ją mieszając. Pamiętajmy – nie ma jednego, określonego i idealnego stopnia nawilżenia. Z drugiej strony od tej zdawałoby się prozaicznej czynności zależy tak wiele, że warto poświęcić kilka minut na prawidłowe przygotowanie zanęty. Powinniśmy zacząć od zanęty nie dowilżonej. To taka, która w sposób wyraźny nie klei się jeszcze, a ściśnięta w dłoniach rozpada się po uderzeniu o wodę. Ale – uwaga – taki stopień nawilżenia czasami jest pożądany, np. w przypadku, gdy chcemy nęcić w połowie wody takie ryby jak płocie, krąpie lub ukleje. Wtedy zanęta nie dowilżona będzie odpowiednia; po uderzeniu o powierzchnię wody rozbije się, a następnie z wolna zacznie opadać na dno. Stamtąd oleiste cząstki zanęty rozpoczną unosić się ku powierzchni. Wniosek – ostateczną konsystencję zanętę ustalamy na podstawie oceny łowiska (głębokość, uciąg wody, charakter dna) oraz wybranej przez nas techniki. Dopiero wtedy, po całkowitym i równomiernym nawilżeniu, wprowadzamy do zanęty składniki obciążające (nieodzowne w czasie wędkowania w rzekach) oraz przynęty zanętowe. Nie powinniśmy od razu takiej zanęty ugniatać, raczej przegarniać i przecierać w dłoniach, a jeszcze lepiej – przez sito. Gotową zanętę formujemy w kule, najpierw te większe, wielkości pomarańczy, do zanęcania wstępnego, te mniejsze zaś, wielkości kurzego jaja, do donęcania w trakcie łowienia.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: