Gliny i ziemie
Najczęstsze zastosowanie gliny i ziemi znajdujemy podczas łowienia w nurcie oraz na dużych głębokościach. Ziemię stosujemy również by zubożyć naszą mieszankę...
Glina w zanęcie ? Tak, to nic takiego... choć pewnie wielu na początku przygody z wędkarstwem było zdania, że zanęta ma za zadanie nakarmić, a to błędne myślenie "młodych wędkarzy"

Odpowiednio dobrane gliny to jednak dopiero początek, gdyż należy je odpowiednio przygotować i połączyć z zanętą w odpowiedniej proporcji. Jak mieszać? Od czego to zależy? Kiedy stosować więcej gliny a kiedy zanęty? W jakich ilościach je stosować? Odpowiedzi na te pytania starałem się umieścić w dalszych częściach artykułu. W poniższym artykule słowa ziemia i glina używane są zamiennie i posiadają to znaczenie.

Przygotowując glinę pod tym kątem należy przede wszystkim uwzględnić to w jaki sposób zamierzamy „nakryć rybom do stołu”. Czy na owym „stole” ma leżeć taca usłana dywanem apetycznego „mięska”, czy wręcz przeciwnie wspomniane smakołyki lepiej podać w postaci „związanych pulpecików”, których żaden rzeczny uciąg rybom nie porwie z przed nosa…?

Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie początkującym adeptom znaczenia ziemi i gliny w naszej wspólnej pasji jaką jest współczesne wędkarstwo wyczynowe. Znaleźć w nim będzie można odpowiedzi na takie pytania jak m.in.: w jakim celu glina ma służyć wędkarzowi, przecież ryby chyba jej nie spożywają ? Jak ją stosować? Jakie są rodzaje glin i ziem?