• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jak zarzucać zestaw


    To obszar tekstu dla tego akapitu. Aby go zmodyfikować, wystarczy kliknąć w tym miejscu i zacząć pisać. Po dodaniu treści można spersonalizować jej wygląd, korzystając z różnych kolorów, czcionek, rozmiarów czcionek i punktorów. Wystarczy zaznaczyć słowa, które mają zostać zaprojektowane, a następnie wybrać jedną z różnych opcji umieszczonych na pasku edycji tekstu.

    zarzucanie zestawu
    rzut z nad głowy

    Rzut z nad głowy

    Jest to najczęściej stosowany rzut zwłaszcza w metodzie spinningowej, gruntowej oraz spławikowej. Pozwala on na celne zarzucenie przynęty na dużą odległość. Wędkę ustawiamy w położeniu na godzinę 10:00. Palcem wskazującym lub kciukiem przytrzymujemy żyłkę i otwieramy kabłąk kołowrotka. Wędkę przesuwamy w tył nad głowę i zatrzymujemy na godzinie 13:00. Wykonujemy silny wymach do przodu jednocześnie puszczając przytrzymywaną żyłkę, gdy wędka znajdzie się w położeniu na godzinie 11:00. Odległość rzutu zależy od siły wymachu wędki w przód. Początkowo rzut znad głowy może sprawiać nieco problemów, ale z biegiem czasu szybko nabiera się odpowiednią wprawę.

    rzut boczny

    Rzut boczny

    Wykonywany najczęściej wtedy, gdy brzeg zbiornika porośnięty jest gęstymi drzewami lub krzewami i rzutu znad głowy nie można zastosować. Wędkę ustawiamy w pozycji poziomej do tafli wody zwracając szczytówkę w kierunku miejsca, w które chcemy rzucić. Palcem wskazującym lub kciukiem przytrzymujemy żyłkę i otwieramy kabłąk kołowrotka. Następnie odchylamy wędkę bokiem do tyłu i wykonujemy wymach w kierunku pozycji wyjściowej jednocześnie puszczając żyłkę. Od tego, w którym momencie puścimy żyłkę zależy tor lotu przynęty. Gdy zrobimy to zbyt wcześnie, przynęta spadnie na prawo od zamierzonego celu, Gdy zbyt późno zwolnimy żyłkę, przynęta poleci bardziej na lewo. W praktyce tylko odpowiednia ilość wykonanych rzutów pozwoli nam na perfekcyjne opanowanie tej metody. 

    Rzut z ręki

    Wykonywany najczęściej, gdy używamy wędki bez kołowrotka. Bardzo prosty w wykonaniu pozwala umieścić zestaw niedaleko od brzegu. Jedną ręką trzymamy wędkę ustawioną w położeniu na godzinę 11:00, a drugą ręką trzymamy za przypon. Opuszczając lekko wędkę jednocześnie puszczamy przypon z ręki. Gdy zestaw znajdzie się w położeniu prawie pionowym energicznie podnosimy wędkę do pozycji wyjściowej. Poderwana w ten sposób żyłka wraz ze spławikiem, obciążeniem oraz haczykiem poleci do przodu. Gdy haczyk znajdzie się nad odpowiadającym nam miejscem luzujemy żyłkę poprzez opuszczenie wędziska do poziomu. Zestaw powinien cicho wpaść do wody w odpowiednie miejsce. 

    Rzut wahadłowy

    Rzut wahadłowy stosujemy wtedy, gdy chcemy umieścić przynętę niedaleko od brzegu. Trzymając wędkę na godzinie 10 ustawiamy długość zwisającej ze szczytówki żyłki tak, aby w przybliżeniu była równa długości wędziska. Palcem wskazującym lub kciukiem przytrzymujemy żyłkę i otwieramy kabłąk kołowrotka. Wychylając do przodu i do tyłu wędkę wprawiamy zestaw w ruch wahadłowy. Najczęściej po dwóch lub trzech wychyleniach energicznie wypychamy wędkę do przodu unosząc ją lekko. Gdy żyłka osiągnie maksymalne wychylenie puszczamy przytrzymywaną żyłkę, aby swobodnie mogła rozwijać się z kołowrotka.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: