• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Amur


    amur

    Idealny dla każdego, kto dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Amur należy do ryb karpiowatych. Jego mięso jest białe, bardzo delikatne, soczyste, jędrne i dużo chudsze od mięsa karpia. Amur ma również mniej ości, które łatwo odchodzą od mięsa i nietrudną do skrobania łuskę.


    Pokarm: liście i pędy trzcin, glony nitkowate, mchy, ramienice, miękka flora kwiatowa, trawa łąkowa, liście drzew, larwy owadów, małe rybki. 


    Metody połowu: gruntówka ze spławikiem lub bez spławika, gruntówka z ołowiem przelotowym lub sprężyna zanętowa.

    Zanęta

    Aby nie narzekać na efekty w połowie amura, konieczne jest wcześniejsze nęcenie ryby. Chcąc przygotować łowisko amurowe, musimy zaopatrzyć się w znaczne ilości zanęty. Nęcić powinno się tym czym zamierzamy łowić, na przykład kukurydzą i ziemniakami. Do zanęcania należy przystąpić 3-5 dni przed rozpoczęciem wędkowania. Istnieje ryzyko wyjadania zanęty przez inne gatunki, dlatego należy nęcić nieco większymi kawałkami zanęty, na przykład lekko niedogotowanymi ziemniakami, poćwiartowanymi w nieco grubszą kostkę. Dla bardziej zamożnych wędkarzy, polecam również nęcenie kulkami proteinowymi.

     

    Przynęta

    Jeśli chodzi o przynętę zakładaną na haczyk, to jest wiele możliwości. Amura białego można łowić na: chleb, ciasto, gotowane ziemniaki, kukurydza, pęczak, parzona pszenica, śliwki węgierki i wiśnie, liście i głąb z sałaty, rosówki, robaki białe i czerwone, pędy młodych trzcin, kulki proteinowe. Jak widać możliwości jest wiele, a kilka z nich niezbyt popularnych. Czyni to amura gatunkiem nieco wyjątkowym.

     

    Okres połowu

    Najlepszą porą do połowu amura są miesiące ciepłe, czyli letnie: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.


    Budowa zewnętrzna: Ciało silnie wyciągnięte, podobne do ciała klenia. Pysk tępy, zagłębiony pomiędzy otworami nosowymi. Otwór gębowy lekko dolny, pozbawiony wąsów. Partie brzuszne zaokrąglone. Łuski duże, 42-45 wzdłuż linii bocznej, poniżej linii bocznej 5 rzędów łusek, w odróżnieniu od klenia, który ma ich tylko 3-4. Płetwa grzbietowa z 10, a odbytowa z 11 promieniami. Pierwsze trzy promienie pojedyncze, nie dzielone. Zęby gardłowe, dwurzędowe, na brzegach skośnie ścięte, bocznie ścieśnione i piłkowato pofałdowane. Grzbiet ciemnozielony do czarnozielonego. Boki jaśniejsze, zielonkawe. Łuski ciemno obramowane (tworzą wzór siatki). Maksymalna długość 120 cm.

    Występowanie: na terenie całej Polski - w wodach stojących, niektórych rzekach, wyrobiskach żwirowych, jeziorach zaporowych. 

    Tryb życia: Amur biały znosi wprawdzie niskie temperatury wody, jest jednak typowo ciepłolubnym gatunkiem. W Chinach, w rzece Jangcy, dojrzałość płciową uzyskuje już w 4 i 5 roku życia (w wodach chłodniejszych dopiero w 6-8 roku). Ikra składana jest w silnym prądzie wody ponad żwirowym podłożem, Okres inkubacji pelagicznie spływających z prądem rzeki jaj wynosi 32-40 godzin (przy temperaturze wody 27-29°C).


    Przynęty: przeważnie roślinne, takie jak: zielona sałata, ziemniak, pędy białej koniczyny, kukurydza, kłącza tataraku, śliwki, wiśnie, pasty; przynęty zwierzęce (robaki kompostowe, rosówki a nawet żywiec). 

    Okres ochronny: nie ma. 

    Wymiar ochronny: nie ma 

    Limit dzienny: 3 szt. łącznie z boleniem, brzaną, karpiem, lipieniem, pstrągiem potokowym, sandaczem

    Powiązane wpisy

    szczupak na spinning
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Spinning to najbardziej sportowa metoda połowu szczupaka. Przy wędkowaniu z łodzi wystarczy wędzisko 1,60 - 1,80 m, z brzegu 2 - 2,20 m, o średniej akcji. Kołowrotek o stałej szpuli, 100 m żyłki lub plecionki.
    spinning w październiku
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Dla jednych październik staje się końcówką sezonu, dla innych sezon trwa na dobre, ale bezsprzecznie jesień to bardzo dobra pora na drapieżnika, gdzie rybą miesiąca jest między innymi szczupak. 
    porady jak łowić szczupaki
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Szczupaka w zbiornikach należy szukać w okresie wiosennym w płytkich zatokach i na wypłyceniach, latem i jesienią drapieżniki licznie występują w starym korycie wody oraz na spadach górek podwodnych, a także w karczach, których nie brakuje,

    Najnowsze artykuły

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Zobacz więcej...
    Share by: