• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Składniki zanęt


    O zanętach używanych zarówno na zawodach, jak i podczas wędkowania rekreacyjnego ukazało się już mnóstwo książek, napisano zapewne tysiące artykułów, zaś po świecie krążą dziesiątki tysięcy przepisów na cudowne mieszanki. I choć roli zanęty nie należy przypisywać magicznych właściwości, to jej znaczenie jest przecież ogromne - zarówno dla tych, co łowią na tyczkę, jak i dla miłośników feedera, przystawki, gruntówki z ciężkim ołowiem.

    składniki zanęt

    Podstawowe składniki zanęt to: baza, wypełniacze i składniki smużące, pobudzające, zapachowe i smakowe. Podstawowe i wypełniacze powinny stanowić około 2/3 całości zanęty. Pozostała część to dodatki smakowe, pobudzające, zapachowe i ruszające, czyli wszelkie robaki.

    Do składników podstawowych (bazy) możemy zaliczyć bułkę tartą, suchary mielone, czy mocno wysuszony chleb.

    Wypełniacze to nic innego jak glina, żwir, piasek, ziemia z kretowiska, mąki kukurydziane, jęczmienne, kasze kukurydziane, manna.

    Składniki smużące to mleko w proszku, torf, kreda, mączka mięsno kostna.

    Pobudzające - to mielone siemię lniane, płatki owsiane, mielone konopie, otręby pszenne, słonecznik mielony, arachid, coco belge.

    Do zapachowych zaliczymy wszelkie olejki i naturalne dodatki, jak koper włoski, kminek, wanilia, kolendra, nostrzyk i kozieradka.

    Smakowe - to takie jak cukier puder, biszkopty mielone, przyprawa piernikowa, mielone goździki, melasa, kakao.

    I dodatki - jak woda z łowiska, białe robaki, ochotka, kompościaki.

    I z tego wszystkiego można spokojnie komponować zanęty.


    Np: na leszcza

    • bułka tarta 
    • 3 szklanki- kaszka kukurydziana 
    • 2 szklanki- otręby pszenne 
    • 2 szklanki- płatki owsiane błyskawiczne 
    • 1 szklanka- konopie mielone i wyprażone 
    • 1 szklanka- kminek lub olejek 
    • obciążenie zależnie od głębokości łowiska

    Kilka przepisów, na zanęty Łatwy w przygotowaniu i tani przepis na liny, karasie i karpie. 

    Do przygotowania zanęty potrzebujemy:- tania zanęta bazowa (najlepiej "Karaś, Lin" lub "Karp"),- dwie puszki kukurydzy spożywczej,- 0,5 kg płatków owsianych.

    Zanętę wsypujemy do wiadra. Odsączamy sok z 2 puszek kukurydzy. Wszystko mieszamy nie zapominając o dodaniu płatków owsianych i odsączonej kukurydzy. Następnie wystarczy całą masę przetrzeć przez sito, aby dobrze pracowała w wodzie. Można oczywiście dodać do tego jakiś atraktor zapachowy.

    Ta zanęta nie jest już ani tania ani najprostsza w przygotowaniu. Jest za to idealna do połowu dużych ryb.


    Do przygotowania zanęty potrzebujemy:

    • dobrej zanęty bazowej,
    • kukurydzy,
    • pszenicy lub pęczaku,
    • konopii
    • białych robaków

    Do nawilżonej i przetartej przez sito zanęty dodajemy wraz sokiem kukurydzę, pęczak lub pszenicę, konopie i trochę białych robaków. Na koniec możemy dodać jeszcze jakiś atraktor zapachowy: kozieradka, wanilia lub tuti-fruti w zależności od rodzaju ryb jakie dominują w łowisku. Taka zanęta jest bardzo dobra w łowiskach gdzie są duże ryby, ale drobnica nie pozwala im dostać się do przynęty. W tym przypadku zanęta szybko nasyci małe ryby a nam zostaną same duże karpie itd. (w zależności od łowiska). Na przynętę w takim zestawie możemy założyć białego robaka i np. kukurydzę. Taka kanapka prezentująca się tuż nad dnem powinna ładnie zachęcać nasze okazy. Szczególnie sprawdzała się przy połowie płoci


    • - Płoć - Lorpio (Super)
    • 0.5 op - bułka tarta (wyprażona)
    • 0.5 kg. - kilka słodkich sucharów (zemleć)
    • 2 szklanki zmielonych płatków kukurydzianych.
    • 1 szklanka konopii prażonych
    • 1/3 szklanki coco-belge
    • 2/3 szklanki słonecznika łuskanego lub w łupinach (wyprażonego i drobno zmielonego)
    • anyż 1 op. (Dragona np. lub 1/3 Marcela)
    • dodatki mięsne (jokers lub pinki lub białe)


    Składniki z których można skomponować świetną zanętę karpiową

    bułka tarta - to podstawowy tani komponent bazowy z pewnością znajdujący się w każdej kupowanej gotowej zanęcie, dlatego nie zalecałbym dodawania go do nich, choć jest to wysokoenergetyczny węglowodanowy składnik doskonale nadający się do wytwarzanych całkowicie przez siebie zanęt, ale bez przesady do 25 % dobrze zmielonej.

    herbatnik mielony - słodki wysokokaloryczny składnik zaliczany do podstawowych, dodawany do zanęt karpiowych w stosunkowo niedużych ilościach do 15 % lekko ją przyciemniając.

    wafel mielony - biały węglowodanowy, wysokoenergetyczny składnik zlepiający dodawany w zanętach do koszyków i sprężyn, ostrożnie w niewielkich ilościach do 15 %.

    śruta sojowa - wysokobiałkowy dobry składnik zanęt karpiowych, uatrakcyjnia zanętę, mogący stanowić do 25 % zawartości.

    makuchy słonecznikowe, konopne i lniane - są to wytłoki po procesie uzyskiwania oleju z ziaren. Kupowany w sprasowanych plastrach, należy połamać na drobne kawałki i zmielić. Doskonały dodatek smakowy, wysokoenergetyczny, białkowy, natłuszczający, wzmagający pracę kul zanętowych. Zmielony doskonale uatrakcyjnia zanętę, dobrze komponuje z wieloma składnikami, ale dodawać ostrożnie do 15 %, gdyż ma mocno sycące właściwości. Dobry dodatek do przynęt i to stosowany w większych ilościach, śmiało do 25 %. W Polsce niestety osiągalny są jedynie makuchy lniane.

    makuch kukurydziany - składnik wysokoenergetyczny, silnie natłuszczający, wzmagający pracę kul zanętowych, dodawać ostrożnie do 15 %.

    otręby pszenne prażone - silnie napowietrzający spulchniający środek, przyspieszający rozpad kul zanętowych. Można nimi osuszyć przemoczoną zanętę. Stosuję do około 10 %.

    otręby kukurydziane - mają podobne działanie do otrąb pszennych, ale można dodawać je w ilościach nawet do 20 %.

    płatki owsiane - dobry składnik energetyczny dodawany do zanęt nie tylko karpiowych i do wyrobu przynęt. Osusza zanętę ułatwia jej spajanie.

    kasza kukurydziana - spulchnia zanętę, ogranicza zlepianie składników, energetyczny komponent. Również spore zastosowanie w różnego rodzaju przynętach.

    kasza gryczana palona - po uprażeniu dobry komponent dodawany do 10 % do zanęt, służący również jako dodatek do przynęt.

    bób - bardzo dobra przynęta na duże karpie. Ususzony i zmielony może służyć również jako składnik do zanęt, ale ostrożnie bo jest silnie sycący. Wysoko proteinowy i węglowodanowy produkt z zawartością amylaz, lekko natłuszczający.

    kartofle - od wieków stosowany jako zanęta i doskonała przynęta na duże egzemplarze. Stosowany w różnych postaciach, zawsze bardzo ceniony.

    ziarno kukurydzy - chyba najbardziej popularna przynęta i zanęta spotykana nad wodą. Można stosować konserwową z puszki, ale znacznie lepsze wyniki osiąga się stosując gotowane ziarno kupione na wagę na targu.

    biszkopt mielony - doskonały dodatek wysokoenergetyczny nadający zanęcie puszystość. Bardzo często korzystam z zalet tego produktu dodając nawet do 30 % całej objętości.

    piernik mielony - ciemny, na miodzie, zawierający wiele ziół, mocno słodki, przyciemnia zanętę, bardzo cenny komponent. Nie należy jednak przesadzać, stosować do 10 %.

    coco belge - składnik spulchniający, zwiększający apetyt, polecany do zanęt wysokobiałkowych, dodawać do 15 %.

    kopra - występuje jako coprah melasa, słodka wspomaga trawienie dodawać do 15 %. Można łączyć z zapachem migdałów i orzechami.

    orzech arachidowy prażony - składnik natłuszczający, zapachowy, wysokokaloryczny stosować do 10 %.

    karmel - zapach można łączyć z innymi jak orzechy, migdały i czekolada oraz ser, kopra czy miód.

    mieszanka czekoladowa - bardzo dobry dodatek do zapachów słodkich i owocowych. Przyciemnia zanętę, stosować poniżej 10 %.

    migdały - silny specyficzny zapach stosować do 5 %, a mielone migdały do 10 %. Dobrze komponuje z zanętami słodkimi.

    pistacje - niektórzy stosują wręcz bezpośrednio jako zanęta i przynęta. Ze względu na twardość produktu stosuję ją jako zmielony dodatek zanętowo - przynętowy, ale rzadko.

    zanęta granulowana - kupowana w sklepach wędkarskich jest mięsna w różnych smakach, tonąca, podawana procą, daje bardzo dobre efekty.

    sucha karma zwierzęca - jest pływająca. Stosuje się wołowinę lub wołowinę z kurczakiem. Z dziurką ma zastosowanie jako przynęta i zanęta przy łowieniu metodą powierzchniową. Pozostała, zmielona służy jako komponent zanętowy i przynętowy, dodawany nawet w 30 %.

    robaki - rosówki, czerwone robaki, dendrobena, białe robaki są doskonałą przynętą, a białe i posiekane czerwone robaki doskonale nadają się jako dodatek do zanęty. Białe robaki przyspieszają rozpad kul zanętowych.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: