• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Dobór wielkości haczyka do przynęty


    Haczyki produkowane są z drutu o różnej średnicy. W ramach jednej serii (modelu) haczyka grubość drutu rośnie wraz z rozmiarem haczy­ka. Wielkości haczyka określa jego numeracja. Najmniejsze maja numer 22, a większe nr do 1/0 - 10/0.

    dobór haczyka do przynęty

    Miarą jaką przyjęto jest szerokość łuku kolankowego. Przy takiej numeracji zdarzyć się może, że haczyk o wyższym trzonku , ale krótszym łuku kolankowym, będzie uznany za mniejszy i będzie miał wyższą numerację. Haczyki tego samego rozmiaru należące do rożnych modeli mogą różnić się między sobą grubością drutu. Te cienkie są bardzo dobre do łowienia na delikatne przynęty, ale duże ryby mogą je rozgiąć w cza­sie holu i uwolnić się z nich. Nato­miast te grubsze są nieco gorsze, bo trudniej nałożyć na nie delikatną przynętę, ale za to dobrze utrzymują zaciętą rybę. Po prostu przy ta­kich samych rozmiarach są bardziej odporne na rozginanie. Do łowienia ryb batem potrzebne są haczyki standardowe. W ostat­nich latach najbardziej popularne (i słusznie) są haczyki, w których łuk kolankowy jest wycinkiem okręgu. Wędzisko, linka i haczyk składa­ją się na najprostszą wędkę, którą można łowić ryby. Oczywiście jej zastosowanie jest ograniczone, ale na przykład w stawie pełnym kar­pi nic więcej nie jest potrzebne. Oczywiście oprócz kawałka skórki od chleba na haczyku. Na co dzień jednak nieczęsto łowi się w tak komfortowych warunkach. Rzadko kiedy wiecznie głodne ryby aktyw­nie przeszukują akwen i reagują na każdy plusk, podpływając z zacie­kawieniem i próbując zjeść co tyl­ko wpadnie do wody. Częściej jest tak, że musimy się domyślać, gdzie mogą być ryby i podsunąć im tam ich ulubioną (w naszym mniema­niu) przynętę.

    Wybór odpowiedniego haczyka to podstawa skutecznego łowienia. Haczyk dobieramy przede wszystkim do rodzaju przynęty, a następnie metody łowienia i charakteru łowiska. Producenci oferujący haczyki na daną rybę niejako określają średnią, wynikającą z trzech wymienionych powyżej czynników. Chcąc dobrać odpowiedni haczyk, należy przeanalizować jego wielkość, grubość, kolor, kształt łuku kolankowego, długość trzonka i kąt odgięcia grota.

    Wielkość.

    Wielkość haczyka powinna być taka, aby umieszczone na nim przynęty roślinne, takie jak ciasta, pasty, ziarna zbóż i owoce, całkowicie zakrywały grot. W przypadku przynęt zwierzęcych grot może wystawać. Najczęstszym błędem jest używanie zbyt dużego haczyka.

    Grubość

    Grubość drutu haczyka powinna być taka, aby łatwo było założyć przynętę, nie uszkadzając jej. W wypadku białych robaków czy ochotki stosujemy cienkie haczyki, chwytając przynętę jedynie za skórkę lub przebijając ją w jednym miejscu. Zbyt cienki haczyk w przypadku przynęt roślinnych może powodować ich spadanie przed zarzucaniem wędki do wody.

    Kolor

    Kolor haczyka jest istotny na łowiskach o dużej przezroczystości wody. Należy stosować kolor niekontrastujący z kolorem przynęty. Na przykład do ochotki warto używać czerwonych, zielonych lub niebieskich haczyków, natomiast do białych robaków srebrnych i złotych, a nie czarnych. W wypadku łowienia przy dnie należy dobierać kolor haczyka do koloru dna; wówczas preferowane są ciemne haczyki.

    Kształt łuku

    Kształt łuku kolankowego wpływa na utrzymanie przynęty oraz zacięcie ryby. Przynęty roślinne miękkie, takie jak ciasta, zakładamy na haczyki o szerszym, okrągłym łuku. Przynęty zwierzęce najczęściej zakłada się na haczyki o węższym łuku kolankowym. W zależności od aktywności ryb stosujemy haczyki o różnej szerokości łuku kolanka. Kiedy ryby biorą zdecydowanie, warto stosować te o węższych łukach kolanka, gdyż rybom trudniej będzie wyczuć taki haczyk.

    Trzonek

    Przynęty roślinne należy zakładać na haczyki o krótszym trzonku. Przynęty zwierzęce większych rozmiarów (np. czerwone robaki i rosówki) należy zakładać na haczyki o dłuższym trzonku. Łowiąc węgorze, używamy specjalnego haka o długim trzonku z zadziorami, dzięki czemu przynęta jest na nim przytrzymywana. Przy połowie ryb z dna również warto stosować haczyki o dłuższym trzonku.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: