• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Krąp


    Krąp jest bardzo podobny do leszcza, niezbędne jest więc dokładne obejrzenie złowionej ryby, aby zamiast krąpia nie zabrać małego leszcza. Najbardziej wyraźna różnica występuje w zabarwieniu płetw parzystych: szarych czasami z odcieniem niebieskawym u leszcza a czerwonych przy nasadzie u krąpia.

    krąp

    Krąp ma przy tym rzadszą siatkę łuski oraz bardziej wyłupiaste oczy. O pomyłkę nietrudno choćby z tego powodu, że te dwa gatunki prowadzą podobny tryb życia, żerują niejednokrotnie w tych samych miejscach. Krąp rzadko osiąga ciężar 0,5 kg przy długości 30 cm. Jest on bardzo rozpowszechniony w naszych wodach i nie jest objęty żadną ochroną. Żeruje od wiosny do jesieni z małą przerwą tarłową przypadającą na koniec maja lub początek czerwca. Najlepsze połowy krąpia osiąga się w okresie czerwiec - wrzesień.
    Trzyma się gromadami
    . W jeziorach przy pasie przybrzeżnej roślinności, w rzekach na spokojnym prądzie w dość głębokich miejscach o dnie ilastym, gdzie przebywa również 'leszcz i płoć.
    Sprzętu używa się jak do połowu płoci. Te same są  również zanęty, przynęty i sposoby połowu.
    Krąp żeruje również w nocy, stając się nieraz utrapieniem wędkarzy polujących na poważniejszą rybę.


    Budowa zewnętrzna: Wysoko wygrzbiecone, bocznie silnie ścieśnione ciało o tępym pysku i częściowo dolnym otworze gębowym. Średnica oka większa lub równa długości pyska. Wzdłuż linii bocznej 44 do 50 łusek. W płetwie grzbietowej 11, w odbytowej 22-26 promieni. Płetwy piersiowe nie sięgają do nasady płetw brzusznych. Zęby gardłowe dwurzędowe. Grzbiet zielonoszary do zielonoczarnego; boki jaśniejsze. Strona brzuszna biaława do czerwonawej, srebrzyście lśniąca. Płetwy ciemnoszare. Nasada płetw piersiowych i brzusznych czerwonawa. Długość ciała 20-30, maksymalnie 35 cm.

    Występowanie: na terenie całej Polski - w jeziorach, w wolno płynących rzekach, starorzeczach, w wyrobiskach żwirowych, gliniankach, zbiornikach zaporowych i zatokach morskich.

    Tryb życia: Ryba stadna, przebywająca zazwyczaj w pobliżu dna, w silnie zarośniętych przybrzeżnych partiach wody. Często towarzyszy stadom leszcza (Abramis brama). Jedynie na zimowanie ciągnie do spokojnych, głębokich miejsc (np.: w starorzeczach).

    Tarło - maj do czerwca. U samców występuje w tym okresie bardzo drobna, słaba wysypka tarłowa. Ikra składana jest stadnie wśród przybrzeżnej, podwodnej roślinności. Jasnożółta ikra o średnicy 2 mm przyczepia się do roślin wodnych. Młode ryby rosną bardzo wolno, jednak w wieku 3-5 lat, przy długości 10-12 cm, osiągnąć mogą dojrzałość płciową.

     

    Okres ochronny: nie ma. 

    Wymiar ochronny: nie ma. 

    Limit dzienny: nie ma. 

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: