Płoć- jest rybą pospolitą,  występującą niemal w każdym zbiorniku wodnym. Sprawia to, że niejednokrotnie jest głównym celem wędkarza. Podczas gdy inne gatunki nie są skore do współpracy z łowiącym, często to właśnie wynik zrobiony na płotkach decyduje o zwycięstwie.

 Szukając miejsca do położenia zanęty starajmy się zawsze wybierać twardy odcinek dna. Ważne jest także, by miejsce to było „ciekawe”. Mam tu na myśli załamanie dna, obszar płaskiego dna zaraz na końcu spadu, dołek lub miejscowe  wypłycenie. Dokonując wyboru nie kierujmy się zasadą; „im dalej tym lepiej”. Ciekawe miejsca znajdują się często blisko brzegu. Już woda głębokości jednego metra może nas obdarzyć pięknymi okazami tego gatunku.

Zanęta płociowa powinna być ciemna, a w szczególnych przypadkach nawet czarna. Charakterystyczną cechą jest także drobna granulacja i dobra praca mieszanki. Otrzymujemy taki efekt poprzez dodanie wyprażonych ziaren roślin oleistych.

W wodach stojących oraz wolno płynących kanałach gdy brania są dość dobre, a średnia długość łapanych osobników nie przekracza 15 cm możemy mówić o następującym  schemacie nęcenia: W zależności od warunków używamy do 2 kilogramów zanęty spożywczej. Dodatkiem tu może być pinka w niewielkich ilościach. Podczas wstępnego nęcenia wrzucamy do wody około 6-10 kul wielkości  pomarańczy. Wrzucamy także jednorazowo porcję jokera z gliną, 10-14 kul. Podczas łowienia gdy brania ustają donęcamy kulami  wielkości mandarynki wrzucając na zmianę kulkę zanęty z pinką oraz kulkę z jokerem. Od tego schematu są ustępstwa co dyktowane jest nam przez warunki na łowisku, liczbę brań, ich intensywność oraz wielkość ryb. W sytuacji gdy brania są bardzo intensywne, a wielkość poławianych płoci nie przekracza 20cm należałoby podać  więcej zanęty  spożywczej kosztem gliny z jokersem. W tym przypadku można dodać także pewną ilość ochotki zanętowej wraz z zanętą. Sporadycznie zdarza się, że ryba nie bierze zbyt intensywnie. Wtedy należy podać więcej jokera z gliną na rzecz zanęty. Podsumowując dużo ryb więcej zanęty, słabe brania więcej gliny z jokersem.

Płotki łapie się na niewielkie przynęty. Króluje tutaj ochotka i pinka zakładane na haczyk nr. 18-22. Podczas słabych brań rewelacyjna może okazać się jedna larwa ochotki założona na haczyk nr. 22 zawiązany na żyłce 0,06 mm. Bardzo ważnym aspektem podczas łowienia ryb jest możliwe lekkie podanie przynęty. Obciążenie trzeba zminimalizować do 0,2 grama na metr głębokości. Mówiąc o szybkim i skutecznym łowieniu mam na myśli dwie metody: bat i tyczkę. O ile bat sprawdza się przy łapaniu dobrze biorącej ryby o tyle podczas słabego żerowania skuteczniejszym orężem okaże się tyczka.

Podane informacje dają podstawę wiedzy na temat zawodniczego łowienia płoci i stanowią grunt  do zdobywania dalszych doświadczeń w zmaganiach z tą piękną rybą !

 Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki ukierunkowane na płoć.

1.     Mieszanka przeznaczona do nęcenia większych osobników płoci.

50% 3000 GROS GARDONS-sensas

20%GMS Płoć- Gut-mix

15%Epiceine nature- sensas

5% Chenevis Grille- sensas

5%coco belge-sensas

Zapach; Gardonix(sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki

2.     Mieszanka ta przeznaczona jest  do nęcenia łowisku gdzie dominuje duża populacja płoci mniejszych rozmiarów.

50% 3000 SUPER ETANG gardons-sensas25%3000EXPLOSIVE gardons-sensas5% Chenevis Grille-sensas5% Epiceine noire10% Biscuit vanilla- senses5% Coco belge-sensasZapach; Double vanilla senses dodać wg. zaleceń producenta.  3.      Kolejna  mieszanka najlepiej  sprawdza się na początku I pod koniec sezonu gdy woda jest zimna a ryby słabo żerują

60% 3000 NOIRE – sensas

20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas

5% Epiceine noire – sensas

5% Coco belge – sensas

5% Biscuit vanille – sensas

Zapach: Gardonix noire (sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki             

 

4.     Zanęta skomponowana w poniższy sposób najlepiej sprawdza się na wolno płynących kanałach

50% 3000 GROS GARDONS fine mouture – sensas

20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas

15% Epiceine nature – sensas

5% Pain d’epice farine – sensas

5% Chenevis grille – sensas

5% Coco belge – sensas

Zapach: Double vanille (sensas) według zaleceń producenta

 

5.     Zanęta na bazie produktów Lorpio, która ma stanowić tańszą alternatywę dla podanych wcześniej mieszanek

50% Płoć Super

20% Leszcz Super

15% Biscuit ciemny

10% Konopie prażone mielone

5% Coco belge

Zapach: aromat płoć special, dodawać według zaleceń producenta !!!

 

Leszcz- to gatunek niezwykle popularny w polskich wodach. Zaraz po płoci jest najczęściej łapaną rybką przez wędkarzy. Mimo iż nie słynie z dużej waleczności podczas holu potrafi dostarczyć emocji łowiącemu

Leszcz to ryba stadna. Wiele można przeczytać w prasie wędkarskiej na temat długotrwałego nęcenia leszczy i doboru miejsca połowu. Jako wędkarze wyczynowi, którzy ograniczeni niejednokrotnie do wylosowanego miejsca musimy radzić sobie w każdych warunkach. Nęcenie leszczy podczas zawodów czy treningu rządzi się swoimi prawami.

   Zwykle pierwszym krokiem jest wybranie miejsca położenia zanęty. Zachęcam do wybierania miejsc z twardszym dnem oraz ciekawych pod względem ukształtowania podobnie jak to miało miejsce podczas nęcenia płoci. Przeciwieństwo stanowią tu miejscówki z płytszą wodą i umiejscowione blisko brzegu. Leszcze zwłaszcza te większe wybitnie nie lubią „chlapania nad głowami”. Drugą ważną sprawą podczas nęcenia jest dobór samej zanęty. Mieszanki leszczowe charakteryzują się aromatami słodko-mdlącymi lub też korzenno-piernikowymi. Zanęty takie powinny zawierać dużo biszkoptów, które nadadzą mieszance odpowiednio słodki smak. Ta powinna być jasna, gdyż w znakomitej większości przypadków wabi ryby lepiej. Różnicą jest tu także praca zanęty. Leszcze wolą pokarm znajdujący się na dnie. Nasza mieszanka po wrzuceni do wody powinna pracować obsypując się na boki. Mówi się często, że dobra mieszanka leszczowa powinna zawierać dużo konkretnych dodatków (casterów, ochotki…). Jest to tylko częściowa prawda odnosząca się do sytuacji, gdzie ryba żeruje i dobrze jest jej sporo w łowisku. Nie ma żadnych sprecyzowanych reguł odnośnie ilości dozowanego „towaru” do naszej zanęty. Tu należy zawierzyć naszemu doświadczeniu. Osobiście preferuję dodanie mniejszej ilości przynęt i w razie potrzeby podawanie dodatkowych porcji zanęty czy też samych klejonych przynęt. Decyzja taka powinna być jednak dobrze przemyślana gdyż często opadający pokarm płoszy zwłaszcza większe osobniki. W przypadku połowu tyczką zachęcam do stosowania podajników, które wykorzystane umiejętnie zmniejszają do minimum ryzyko spłoszenia ryb.

Odpowiedni zestaw na  leszcze jest również ważnym elementem determinującym sukces nad wodą. Z racji na sposób żerowania leszczy haczyk z przynętą powinien być położony na dnie. Niekiedy jest to przegruntowanie o 5 cm, innym razem gdy zestaw jest targany przez prąd, wiatr itp. Kładzie się także na dnie pierwszą śruciną. Ma ona za zadanie zakotwiczenie zestawu w miejscu. Łapiąc leszcze używa się haczyków wielkości 20-16. Na słabo biorące ryby doskonałe SA 2-3 larwy ochotki. Podczas lepszych brań zachęcam do zakładania na haczyk tzw. kanapek złożonych np. z larwy ochotki i castera. Na duże leszcze doskonałą przynętą są białe robaki założone na haczyk nr.16.

  Moją ulubioną metodą połowu leszczy jest tyczka z zestawem skróconym . Niekiedy zdarza się, że sytuacja na łowisku zmusza mnie do sięgnięcia po maczówkę. Pozwala ona dosięgnąć ryby z większej odległości. Jest niezastąpiona gdy płochliwe sztuki nie da się zwabić w zasięg tyczki. Łowienie leszczy nauczyło mnie myślenia nad wodą i pewnej elastyczności. Zawsze sprawdzajmy alternatywne sposoby, gdy łowiącym obok nas nic nie bierze może się okazać, że to właśnie my znaleźliśmy złoty środek danego dnia.

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki leszczowe.

1.     Mieszanka ta doskonale sprawdza się w zimnych wodach przyciągając większe     osobniki. Może to być także stosowana latem gdy temperatura wody jest wyższa.

 

50% Mein futer-sensas

20% GMS Leszcz- Gut-mix

10% Biscuit vanilla- sensas

10% Pain d’ Epice Farine- sensas

5% Chapelure fluo rouge= sensas (bulka zawodnicza czerwona5% Coprah Melasse- sensas

Zapach; Aromix bremes (sensas)- dodawać wg. Zaleceń producenta

2.     Jest to typowa mieszanka sprawdająca się w ciepłych wodach. Wabi doskonale większe leszcze.                     

      60% Bremes- sennas

     15% Epiceine Nature-sensas

     10% Biscuit Orange-sensas

     10% Pralinor- sensas (migdały)

      5% Coprah blance-sensas

      Zapach; Super Bremix (sensas)- 5-10% masy suchej mieszanki

3.     Zanęta skomponowana w następujący sposób wabi doskonale mniej aktywne leszcze pobudzając je do żerowania. Nadaje się także do nęcenia mniejszych  osobników.

50% Bremes-sensas

30% GMS Leszcz-gut-mix

15% Epiceine-sensas

5% Citrouille farine-sensas (mączka z dyni)

Zapach; Brasem belge (sensas)- dodawać wg. Zaleceń producenta

4.     Kompozycja ta jest alternatywną dla mieszanek droższych. Doskonale nadaje się do wabienia leszczy o każdej porze roku. Stworzona na komponentach ‘lorpio’

65% Super Lescz

20% Biscuit jasny

5% Pieczywo żółto-czerwone

5% Copra melasa

5% konopie mielone, prażone

Zapach; Aromat brasem-120 gram na 2kilogramy suchej mieszanki oraz 100ml. melasy na 2 kilogramy mieszanki.

 

Ukleja - wydawać się może, że zwabienie i złapanie tej rybki nie stanowi problemu. W rzeczywistości skuteczne i szybkie łowienie uklei wymaga wiele wprawy i godzin treningu nad wodą. Ukleje żerują najczęściej pod powierzchnią wody w stadach złożonych z wielu przedstawicieli tego gatunku. Brania są szybkie, na które należy reagować natychmiastowym zacięciem. Uklejki łapie się najczęściej batem o długości od 2 do 5 metrów. Uklejówki, bo tak nazywa się wędki przeznaczone do połowu tych rybek są dość delikatne, zaopatrzone w bardzo giętkie, pełne szczytówki z włókna węglowego. Zestaw uklejowy jest dość delikatny co dyktowane jest przez rozmiary łowionych rybek. Żyłka główna nie powinna przekraczać średnicy 0,12mm a przypon 0,08mm. W rzeczywistości najczęściej żyłka główna ma 0,08mm, a przypon 0,06mm. Dla mniej wprawionych w szybkościowym połowie uklei proponuję wiązać zestawy na bazie grubszej żyłki głównej, wyeliminuje to częste splątania zestawu. Haczyk powinien być także mały 20-24 z długim trzonkiem. Spławiki używane podczas połowu są smukłe z krótką, cienką antenką, która dobrze sygnalizuje szybkie brania.

Podczas gdy brania są dobre i regularne zaleca się skupienie przynęt zaraz przy przyponie. Wpłynie to na lepszą sygnalizację brań a i sama przynęta będzie po zarzuceniu szybciej docierać na głębokość gdzie żerują uklejki co przyczyni się do szybszego ich łowienia.

Nęcenie uklei różni się znacznie od sposobów nęcenia płoci czy leszczy. Zanęta uklejowa musi tworzyć w wodzie chmurę, która przyciągnie i zainteresuje stado. Najczęściej  uzyskuje się taki efekt poprzez przemoczenie zanęty do konsystencji papki na tyle rozmoczonej by dało się nią rzucić, a która zaraz po wpadnięciu do wody utworzy smugę. Zanętę podaje się w łowisko co kilkadziesiąt sekund rzucając szczyptę trzema palcami. Pozwala to na utrzymanie ryb w łowisku. Dobrym dodatkiem podnoszącym skuteczność zanęty są larwy ochotki. Często podczas łowienia przygotowuje dwie mieszanki o identycznym składzie barwiąc jedną na czerwono. Do wiadra z czerwoną mieszanką dodaję także larwy ochotki i gdy brania stają się rzadsze donęcam właśnie tą mieszanką. Ukleja często reaguje pozytywnie na zmiany w kolorze mieszanki. Brania uklei są bardzo gwałtowne przez co ochotka staje się mało przydatną przynętą na haczyk. O wiele lepsza jest pinka lub biały robak w przypadku gdy ukleja bierze bardzo łapczywie. Ważnym jest także sam sposób zakładania przynęty na haczyk. Gdy brania są sygnalizowane a my nie możemy zaciąć wielu spośród biorących ryb może to oznaczać, że uklejki połykają przynętę bardzo płytko. Należy wtedy nabić robaka wzdłuż całego ciała a na pewno uda nam się wykorzystać większość spośród brań.

Ukleja jest wbrew pozorom wymagającym przeciwnikiem mimo niepozornych rozmiarów. Podczas jej łowienia najważniejszym jest nie pozostawianie biernym na słabnące brania. Na każde osłabienie brań należy reagować zmiana głębokości łowienia, zmianą koloru zanęty czy też zmianą rozłożenia śrucin w zestawie. Aktywność podczas połowu na pewno przyczyni się do zwiększenia ilości poławianych ryb.

 

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki klejowe.

1.     Jest to prosta i zarazem skuteczna mieszanka w każdych warunkach. Doskonała gdy przyjdzie nam łowić na nieznanym łowisku. Można ją przygotować także w wersji czerwonej zastępując 3000 Ablettes zanętą  3000 Ablettes Orange.

85% 3000 Ablettes-sensas (wersja jasna tej zanęty)

10% Tournesol farine-sensas (mączka słonecznikowa)

5% Coco belge-sensas

Zapach; Abletix-dodawać wg. Zaleceń producenta. W szczególnie czystych wodach należy zmniejszyć ilość dodawanego zapachu do połowy zalecanej dawki.

2.     Poniższa kompozycja sprawdza się szczególnie w ciepłych wodach

60% Surface-sensas

30% Ablettes- sensas ( wersja jasna)

5% Coco belge- senses

5% Tournesol farine-sensas

Zapach; pewnym rozwiązaniem jest dodanie Abletixu, czasami skuteczniejszym zapachem w tej mieszance okazuje się Double vanilla (sensas), przed zawodami jednak trzeba przetrenować to rozwiązanie.

3.     Jest to mieszanka skuteczna podczas słabego żerowania uklei. Dodatek pieczywa czerwonego dodatkowo wpływa pobudzająco na ukleje.

75% Gold Series Explosive-traper (wersja jasna)

10% Makuch słonecznikowy-gut-mix

5% Konopie prazone mielone- lorpio

5% Coco belge- sensas

5% Pieczywo czerwone- lorpio

Zapach; najlepiej sprawdza się tutaj dodatek zapachów wanili lub tutti frutti z oferty trapera

 

4.     Zanęta podobna do powyższej kompozycji. Bazą jest tutaj zanęta Gut-mix’u

75% Ukleja Gut-mix( zanęta z serii uniwersalnych)

10% Makuch słonecznikowy- Gut-mix

5% Coco belge

5% Pieczywo czerwone- lorpi

5% Arachid prażony- Gut-mix

Zapach; jak powyżej polecam wanilię lub tutti frutti

16 grudnia 2018

Zanęty zawodnicze i nie tylko

Zanęta zawodnicza
28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że jeśli trafimy na twarde dno bez złogów mułu, to będą tam sandacze. No i niby
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę, nie jest wcale łatwe. Warto wtedy spróbować szybkiego obławiania dużej ilości miejsc ogólnie uznawanych za
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi otworami węchowymi. Otwory te znajdują się zwykle na górnej szczęce. Ryba wyczuwa zapach, gdyż woda
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub dwa, systematycznie nęcą. O tej samej porze najlepiej wczesnym świtem, a także o zachodzie słońca
25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy, przedstawiający miesięczną intensywność żerowania ryb. Dane i opinie z wielu przyczyn nie mogą uchodzić za

Najnowsze artykuły

25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy,
21 czerwca 2020
W nizinnych rzekach łowimy sztuki zdrowe i dobrze odkarmione, a jeśli w wodzie czystej smaczne
16 grudnia 2018
 Rewelacyjna metoda na słabo żerujące okonie, sandacze. Metoda to sprawdza się zarówno w rzekach jak
16 grudnia 2018
 Jak łowić sandacze.. a dokładnie w jakich miejscach, na jaki sprzęt i przynęty..      Sandacze -
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale
16 grudnia 2018
 Boreasz – największy superkomputer w Polsce oblicza pogodę kliknij;    Siatka: 4km. Długość prognozy 60h. kliknij;
16 grudnia 2018
Idealny dla każdego, kto dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Amur należy do ryb karpiowatych.
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne

Polecane strony

16 grudnia 2018
Zanęty używane przez zawodników przeważnie zawierają aż kilkanaście składników. Trzeba mieć duże doświadczenie, żeby taką
16 grudnia 2018
Płoć- jest rybą pospolitą,  występującą niemal w każdym zbiorniku wodnym. Sprawia to, że niejednokrotnie jest
16 grudnia 2018
Wszyscy chyba chociaż raz słyszeli o wyżej wymienionych przynętach (zanętach). Oprócz tego, że są skuteczne
16 grudnia 2018
O zanętach używanych zarówno na zawodach, jak i podczas wędkowania rekreacyjnego ukazało się już mnóstwo
15 grudnia 2018
Wczesną wiosną tuż przed tarłem leszcza możemy znaleźć w płytkich zatoczkach, gdzie ryba ta rozpoczyna
15 grudnia 2018
 3 szklanki bułki tartej  2 szklanki mielonych herbatników  2 szklanki mąki kukurydzianej  2 szklanki otrąb
15 grudnia 2018
Odpowiednio dobrane gliny to jednak dopiero początek, gdyż należy je odpowiednio przygotować i połączyć z
15 grudnia 2018
Poniższy artykuł został poświęcony zagadnieniu łączenia gliny z zanętą spożywczą, jednocześnie fragmentarycznie obejmuje omówienie podstawowych
15 grudnia 2018
 Przygotowując glinę pod tym kątem należy przede wszystkim uwzględnić to w jaki sposób zamierzamy „nakryć
15 grudnia 2018
Mieszanie na sucho. Jeśli  mieszan­ka  ma się  składać  z większej  liczby składników,  trzeba je najpierw
15 grudnia 2018
Mielone pieczywo - zwykle zawiera w różnych proporcjach bułkę i chleb.  Jeśli kupujemy gotowe, to
15 grudnia 2018
 Mniej wartki prąd wody i obfitość pożywienia sprawiają, iż w rzekach karpie często patrolują długie
15 grudnia 2018
Wiosenna płoć  Tą mieszankę przygotowujemy na jeszcze lekko ospałe wiosenne płocie. Składniki: - 0,5 kg
15 grudnia 2018
Składniki : 0,5 szklanki zmiksowanej kukurydzy razem z zalewą 0,5 szklanki bułki tartej 0,5 szklanki
14 grudnia 2018
W dzisiejszej dobie czasu, nęcenie karpia przybrało duże zróżnicowanie. Jedni nęcą tym samym czego używają
14 grudnia 2018
Ryby krąpiowe Waniliowa Składniki: - 1kg bułki tartej; - 0,5kg mąki kukurydzianej; - 0,5kg otrąb
14 grudnia 2018
Słodko  Składniki: - 40% mąki kukurydzianej zmielonej na pył; - 20% mleka w proszku; -
14 grudnia 2018
Rzeczna  Składniki:  - 4 części gotowanej kaszy kukurydzianej;  - 1 części mielonego suchego chleba;  -
14 grudnia 2018
Składniki : 2 szklanki rozdrobnionych ugotowanych ziemniaków 1 szklanka kaszy manny 1 szklanka roztartego ugotowanego
13 grudnia 2018
Pory roku. Wiosenna Składniki: - 25-30% kopra-melasy - 5-10% kleju PV-1 - 5-10% soji -
13 grudnia 2018
Idealnym składnikiem do zanęt jest makuch słonecznikowy, a dokładniej wytłoki, sprasowane pestki słonecznika powstałe podczas
13 grudnia 2018
Zapach:  do zanęty na leszcze dodać można zapach (lub atraktor) spośród ulubionych przez ten gatunek
13 grudnia 2018
 Podczas łowienia  z użyciem  nęcenia wstępnego  i donęcania  można  wy­różnić dwie skrajne taktyki. Pierwsza polega
13 grudnia 2018
Na rynku dostępne  są  zanęty  prze­znaczone na określony rodzaj wody - rzekę,  jezioro czy kanal.
12 grudnia 2018
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie początkującym adeptom znaczenia ziemi i gliny w naszej wspólnej pasji
12 grudnia 2018
Przed laty nęcenie ryb było sztuką tajemną, dziedziną dostępną tylko dla najwię­kszych mistrzów. Osiągali rezultaty
12 grudnia 2018
Woda stojąca : Przepis 1  Składniki : 0,5 szklanki bułki tartej zmielonej 0,5 szklanki biszkoptów
12 grudnia 2018
Zanęta na liny:  4 szklanki grubej kaszy kukurydzianej 3 szklanki bułki tartej  2 szklanki płatków
12 grudnia 2018
Przepis 1 : Zanęta na wolno płynący kanał (płoć, krąp, leszcz, jaź) Składniki na 100%
12 grudnia 2018
Do wykorzystania wszystkich możliwości zanęty wymagane jest precyzyjne jej skomponowanie. Dobre właściwości trudno uzyskać stosując
12 grudnia 2018
Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Prawdą jest, że ryby rozpoznają zapach zanęty i przynęty nie
12 grudnia 2018
Nęcenie długotrwałe.   Polega  ono na  wcześniejszym,  kilkudniowym przygotowaniu  łowiska.  Stosuje się  je głównie  w wodach
12 grudnia 2018
Napiszę o tym, w jaki sposób skomponować dobrą zanętę. Zacznijmy od tego, że kolejne pokolenia
12 grudnia 2018
Zanęty typowe na rzekę lub kanał. Woda bieżąca Składniki: - 1 część bułki tartej, grubszej,
12 grudnia 2018
Oryginalny, a przy tym bardzo skuteczny, sposób sprowadzania ryb na łowisko stosują masowo wędkarze rosyjscy.
12 grudnia 2018
Na odległość  od 1 do 15 m kule zanętowe wszystkich  wielkości  podajemy ręką,  rzucając  od
12 grudnia 2018
PĘCZAK Jego przygotowanie jest możliwe w termosie lub można ugotować w zwykłym garnku.Należy wziąć pół
11 grudnia 2018
Sucha mieszanka nie zanęci ryb do haczyka. By poskutkowała, trzeba sporządzić zanętę właściwą. Zacznijmy od
11 grudnia 2018
Zanęta na karasie: 4 miarki bułki tartej  3 miarki otrąb pszennych  2 miarki płatków owsianych
11 grudnia 2018
Zapachy wabiące poszczególne gatunki ryb ZAPACH Płoć Leszcz Ukleja Karp Lin anyż + - +

Z kategorii

Najnowsze

28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę,
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub
Media Społecznościowe

Proudly A.G by Poradnik wędkarski

Strony