Płoć- jest rybą pospolitą,  występującą niemal w każdym zbiorniku wodnym. Sprawia to, że niejednokrotnie jest głównym celem wędkarza. Podczas gdy inne gatunki nie są skore do współpracy z łowiącym, często to właśnie wynik zrobiony na płotkach decyduje o zwycięstwie.

 Szukając miejsca do położenia zanęty starajmy się zawsze wybierać twardy odcinek dna. Ważne jest także, by miejsce to było „ciekawe”. Mam tu na myśli załamanie dna, obszar płaskiego dna zaraz na końcu spadu, dołek lub miejscowe  wypłycenie. Dokonując wyboru nie kierujmy się zasadą; „im dalej tym lepiej”. Ciekawe miejsca znajdują się często blisko brzegu. Już woda głębokości jednego metra może nas obdarzyć pięknymi okazami tego gatunku.

Zanęta płociowa powinna być ciemna, a w szczególnych przypadkach nawet czarna. Charakterystyczną cechą jest także drobna granulacja i dobra praca mieszanki. Otrzymujemy taki efekt poprzez dodanie wyprażonych ziaren roślin oleistych.

W wodach stojących oraz wolno płynących kanałach gdy brania są dość dobre, a średnia długość łapanych osobników nie przekracza 15 cm możemy mówić o następującym  schemacie nęcenia: W zależności od warunków używamy do 2 kilogramów zanęty spożywczej. Dodatkiem tu może być pinka w niewielkich ilościach. Podczas wstępnego nęcenia wrzucamy do wody około 6-10 kul wielkości  pomarańczy. Wrzucamy także jednorazowo porcję jokera z gliną, 10-14 kul. Podczas łowienia gdy brania ustają donęcamy kulami  wielkości mandarynki wrzucając na zmianę kulkę zanęty z pinką oraz kulkę z jokerem. Od tego schematu są ustępstwa co dyktowane jest nam przez warunki na łowisku, liczbę brań, ich intensywność oraz wielkość ryb. W sytuacji gdy brania są bardzo intensywne, a wielkość poławianych płoci nie przekracza 20cm należałoby podać  więcej zanęty  spożywczej kosztem gliny z jokersem. W tym przypadku można dodać także pewną ilość ochotki zanętowej wraz z zanętą. Sporadycznie zdarza się, że ryba nie bierze zbyt intensywnie. Wtedy należy podać więcej jokera z gliną na rzecz zanęty. Podsumowując dużo ryb więcej zanęty, słabe brania więcej gliny z jokersem.

Płotki łapie się na niewielkie przynęty. Króluje tutaj ochotka i pinka zakładane na haczyk nr. 18-22. Podczas słabych brań rewelacyjna może okazać się jedna larwa ochotki założona na haczyk nr. 22 zawiązany na żyłce 0,06 mm. Bardzo ważnym aspektem podczas łowienia ryb jest możliwe lekkie podanie przynęty. Obciążenie trzeba zminimalizować do 0,2 grama na metr głębokości. Mówiąc o szybkim i skutecznym łowieniu mam na myśli dwie metody: bat i tyczkę. O ile bat sprawdza się przy łapaniu dobrze biorącej ryby o tyle podczas słabego żerowania skuteczniejszym orężem okaże się tyczka.

Podane informacje dają podstawę wiedzy na temat zawodniczego łowienia płoci i stanowią grunt  do zdobywania dalszych doświadczeń w zmaganiach z tą piękną rybą !

 Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki ukierunkowane na płoć.

1.     Mieszanka przeznaczona do nęcenia większych osobników płoci.

50% 3000 GROS GARDONS-sensas

20%GMS Płoć- Gut-mix

15%Epiceine nature- sensas

5% Chenevis Grille- sensas

5%coco belge-sensas

Zapach; Gardonix(sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki

2.     Mieszanka ta przeznaczona jest  do nęcenia łowisku gdzie dominuje duża populacja płoci mniejszych rozmiarów.

50% 3000 SUPER ETANG gardons-sensas25%3000EXPLOSIVE gardons-sensas5% Chenevis Grille-sensas5% Epiceine noire10% Biscuit vanilla- senses5% Coco belge-sensasZapach; Double vanilla senses dodać wg. zaleceń producenta.  3.      Kolejna  mieszanka najlepiej  sprawdza się na początku I pod koniec sezonu gdy woda jest zimna a ryby słabo żerują

60% 3000 NOIRE – sensas

20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas

5% Epiceine noire – sensas

5% Coco belge – sensas

5% Biscuit vanille – sensas

Zapach: Gardonix noire (sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki             

 

4.     Zanęta skomponowana w poniższy sposób najlepiej sprawdza się na wolno płynących kanałach

50% 3000 GROS GARDONS fine mouture – sensas

20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas

15% Epiceine nature – sensas

5% Pain d’epice farine – sensas

5% Chenevis grille – sensas

5% Coco belge – sensas

Zapach: Double vanille (sensas) według zaleceń producenta

 

5.     Zanęta na bazie produktów Lorpio, która ma stanowić tańszą alternatywę dla podanych wcześniej mieszanek

50% Płoć Super

20% Leszcz Super

15% Biscuit ciemny

10% Konopie prażone mielone

5% Coco belge

Zapach: aromat płoć special, dodawać według zaleceń producenta !!!

 

Leszcz- to gatunek niezwykle popularny w polskich wodach. Zaraz po płoci jest najczęściej łapaną rybką przez wędkarzy. Mimo iż nie słynie z dużej waleczności podczas holu potrafi dostarczyć emocji łowiącemu

Leszcz to ryba stadna. Wiele można przeczytać w prasie wędkarskiej na temat długotrwałego nęcenia leszczy i doboru miejsca połowu. Jako wędkarze wyczynowi, którzy ograniczeni niejednokrotnie do wylosowanego miejsca musimy radzić sobie w każdych warunkach. Nęcenie leszczy podczas zawodów czy treningu rządzi się swoimi prawami.

   Zwykle pierwszym krokiem jest wybranie miejsca położenia zanęty. Zachęcam do wybierania miejsc z twardszym dnem oraz ciekawych pod względem ukształtowania podobnie jak to miało miejsce podczas nęcenia płoci. Przeciwieństwo stanowią tu miejscówki z płytszą wodą i umiejscowione blisko brzegu. Leszcze zwłaszcza te większe wybitnie nie lubią „chlapania nad głowami”. Drugą ważną sprawą podczas nęcenia jest dobór samej zanęty. Mieszanki leszczowe charakteryzują się aromatami słodko-mdlącymi lub też korzenno-piernikowymi. Zanęty takie powinny zawierać dużo biszkoptów, które nadadzą mieszance odpowiednio słodki smak. Ta powinna być jasna, gdyż w znakomitej większości przypadków wabi ryby lepiej. Różnicą jest tu także praca zanęty. Leszcze wolą pokarm znajdujący się na dnie. Nasza mieszanka po wrzuceni do wody powinna pracować obsypując się na boki. Mówi się często, że dobra mieszanka leszczowa powinna zawierać dużo konkretnych dodatków (casterów, ochotki…). Jest to tylko częściowa prawda odnosząca się do sytuacji, gdzie ryba żeruje i dobrze jest jej sporo w łowisku. Nie ma żadnych sprecyzowanych reguł odnośnie ilości dozowanego „towaru” do naszej zanęty. Tu należy zawierzyć naszemu doświadczeniu. Osobiście preferuję dodanie mniejszej ilości przynęt i w razie potrzeby podawanie dodatkowych porcji zanęty czy też samych klejonych przynęt. Decyzja taka powinna być jednak dobrze przemyślana gdyż często opadający pokarm płoszy zwłaszcza większe osobniki. W przypadku połowu tyczką zachęcam do stosowania podajników, które wykorzystane umiejętnie zmniejszają do minimum ryzyko spłoszenia ryb.

Odpowiedni zestaw na  leszcze jest również ważnym elementem determinującym sukces nad wodą. Z racji na sposób żerowania leszczy haczyk z przynętą powinien być położony na dnie. Niekiedy jest to przegruntowanie o 5 cm, innym razem gdy zestaw jest targany przez prąd, wiatr itp. Kładzie się także na dnie pierwszą śruciną. Ma ona za zadanie zakotwiczenie zestawu w miejscu. Łapiąc leszcze używa się haczyków wielkości 20-16. Na słabo biorące ryby doskonałe SA 2-3 larwy ochotki. Podczas lepszych brań zachęcam do zakładania na haczyk tzw. kanapek złożonych np. z larwy ochotki i castera. Na duże leszcze doskonałą przynętą są białe robaki założone na haczyk nr.16.

  Moją ulubioną metodą połowu leszczy jest tyczka z zestawem skróconym . Niekiedy zdarza się, że sytuacja na łowisku zmusza mnie do sięgnięcia po maczówkę. Pozwala ona dosięgnąć ryby z większej odległości. Jest niezastąpiona gdy płochliwe sztuki nie da się zwabić w zasięg tyczki. Łowienie leszczy nauczyło mnie myślenia nad wodą i pewnej elastyczności. Zawsze sprawdzajmy alternatywne sposoby, gdy łowiącym obok nas nic nie bierze może się okazać, że to właśnie my znaleźliśmy złoty środek danego dnia.

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki leszczowe.

1.     Mieszanka ta doskonale sprawdza się w zimnych wodach przyciągając większe     osobniki. Może to być także stosowana latem gdy temperatura wody jest wyższa.

 

50% Mein futer-sensas

20% GMS Leszcz- Gut-mix

10% Biscuit vanilla- sensas

10% Pain d’ Epice Farine- sensas

5% Chapelure fluo rouge= sensas (bulka zawodnicza czerwona5% Coprah Melasse- sensas

Zapach; Aromix bremes (sensas)- dodawać wg. Zaleceń producenta

2.     Jest to typowa mieszanka sprawdająca się w ciepłych wodach. Wabi doskonale większe leszcze.                     

      60% Bremes- sennas

     15% Epiceine Nature-sensas

     10% Biscuit Orange-sensas

     10% Pralinor- sensas (migdały)

      5% Coprah blance-sensas

      Zapach; Super Bremix (sensas)- 5-10% masy suchej mieszanki

3.     Zanęta skomponowana w następujący sposób wabi doskonale mniej aktywne leszcze pobudzając je do żerowania. Nadaje się także do nęcenia mniejszych  osobników.

50% Bremes-sensas

30% GMS Leszcz-gut-mix

15% Epiceine-sensas

5% Citrouille farine-sensas (mączka z dyni)

Zapach; Brasem belge (sensas)- dodawać wg. Zaleceń producenta

4.     Kompozycja ta jest alternatywną dla mieszanek droższych. Doskonale nadaje się do wabienia leszczy o każdej porze roku. Stworzona na komponentach ‘lorpio’

65% Super Lescz

20% Biscuit jasny

5% Pieczywo żółto-czerwone

5% Copra melasa

5% konopie mielone, prażone

Zapach; Aromat brasem-120 gram na 2kilogramy suchej mieszanki oraz 100ml. melasy na 2 kilogramy mieszanki.

 

Ukleja - wydawać się może, że zwabienie i złapanie tej rybki nie stanowi problemu. W rzeczywistości skuteczne i szybkie łowienie uklei wymaga wiele wprawy i godzin treningu nad wodą. Ukleje żerują najczęściej pod powierzchnią wody w stadach złożonych z wielu przedstawicieli tego gatunku. Brania są szybkie, na które należy reagować natychmiastowym zacięciem. Uklejki łapie się najczęściej batem o długości od 2 do 5 metrów. Uklejówki, bo tak nazywa się wędki przeznaczone do połowu tych rybek są dość delikatne, zaopatrzone w bardzo giętkie, pełne szczytówki z włókna węglowego. Zestaw uklejowy jest dość delikatny co dyktowane jest przez rozmiary łowionych rybek. Żyłka główna nie powinna przekraczać średnicy 0,12mm a przypon 0,08mm. W rzeczywistości najczęściej żyłka główna ma 0,08mm, a przypon 0,06mm. Dla mniej wprawionych w szybkościowym połowie uklei proponuję wiązać zestawy na bazie grubszej żyłki głównej, wyeliminuje to częste splątania zestawu. Haczyk powinien być także mały 20-24 z długim trzonkiem. Spławiki używane podczas połowu są smukłe z krótką, cienką antenką, która dobrze sygnalizuje szybkie brania.

Podczas gdy brania są dobre i regularne zaleca się skupienie przynęt zaraz przy przyponie. Wpłynie to na lepszą sygnalizację brań a i sama przynęta będzie po zarzuceniu szybciej docierać na głębokość gdzie żerują uklejki co przyczyni się do szybszego ich łowienia.

Nęcenie uklei różni się znacznie od sposobów nęcenia płoci czy leszczy. Zanęta uklejowa musi tworzyć w wodzie chmurę, która przyciągnie i zainteresuje stado. Najczęściej  uzyskuje się taki efekt poprzez przemoczenie zanęty do konsystencji papki na tyle rozmoczonej by dało się nią rzucić, a która zaraz po wpadnięciu do wody utworzy smugę. Zanętę podaje się w łowisko co kilkadziesiąt sekund rzucając szczyptę trzema palcami. Pozwala to na utrzymanie ryb w łowisku. Dobrym dodatkiem podnoszącym skuteczność zanęty są larwy ochotki. Często podczas łowienia przygotowuje dwie mieszanki o identycznym składzie barwiąc jedną na czerwono. Do wiadra z czerwoną mieszanką dodaję także larwy ochotki i gdy brania stają się rzadsze donęcam właśnie tą mieszanką. Ukleja często reaguje pozytywnie na zmiany w kolorze mieszanki. Brania uklei są bardzo gwałtowne przez co ochotka staje się mało przydatną przynętą na haczyk. O wiele lepsza jest pinka lub biały robak w przypadku gdy ukleja bierze bardzo łapczywie. Ważnym jest także sam sposób zakładania przynęty na haczyk. Gdy brania są sygnalizowane a my nie możemy zaciąć wielu spośród biorących ryb może to oznaczać, że uklejki połykają przynętę bardzo płytko. Należy wtedy nabić robaka wzdłuż całego ciała a na pewno uda nam się wykorzystać większość spośród brań.

Ukleja jest wbrew pozorom wymagającym przeciwnikiem mimo niepozornych rozmiarów. Podczas jej łowienia najważniejszym jest nie pozostawianie biernym na słabnące brania. Na każde osłabienie brań należy reagować zmiana głębokości łowienia, zmianą koloru zanęty czy też zmianą rozłożenia śrucin w zestawie. Aktywność podczas połowu na pewno przyczyni się do zwiększenia ilości poławianych ryb.

 

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki klejowe.

1.     Jest to prosta i zarazem skuteczna mieszanka w każdych warunkach. Doskonała gdy przyjdzie nam łowić na nieznanym łowisku. Można ją przygotować także w wersji czerwonej zastępując 3000 Ablettes zanętą  3000 Ablettes Orange.

85% 3000 Ablettes-sensas (wersja jasna tej zanęty)

10% Tournesol farine-sensas (mączka słonecznikowa)

5% Coco belge-sensas

Zapach; Abletix-dodawać wg. Zaleceń producenta. W szczególnie czystych wodach należy zmniejszyć ilość dodawanego zapachu do połowy zalecanej dawki.

2.     Poniższa kompozycja sprawdza się szczególnie w ciepłych wodach

60% Surface-sensas

30% Ablettes- sensas ( wersja jasna)

5% Coco belge- senses

5% Tournesol farine-sensas

Zapach; pewnym rozwiązaniem jest dodanie Abletixu, czasami skuteczniejszym zapachem w tej mieszance okazuje się Double vanilla (sensas), przed zawodami jednak trzeba przetrenować to rozwiązanie.

3.     Jest to mieszanka skuteczna podczas słabego żerowania uklei. Dodatek pieczywa czerwonego dodatkowo wpływa pobudzająco na ukleje.

75% Gold Series Explosive-traper (wersja jasna)

10% Makuch słonecznikowy-gut-mix

5% Konopie prazone mielone- lorpio

5% Coco belge- sensas

5% Pieczywo czerwone- lorpio

Zapach; najlepiej sprawdza się tutaj dodatek zapachów wanili lub tutti frutti z oferty trapera

 

4.     Zanęta podobna do powyższej kompozycji. Bazą jest tutaj zanęta Gut-mix’u

75% Ukleja Gut-mix( zanęta z serii uniwersalnych)

10% Makuch słonecznikowy- Gut-mix

5% Coco belge

5% Pieczywo czerwone- lorpi

5% Arachid prażony- Gut-mix

Zapach; jak powyżej polecam wanilię lub tutti frutti

Zanęty zawodnicze i nie tylko

16 grudnia 2018
Zanęta zawodnicza
01 czerwca 2019
1:Oczko / łopatka  2:Trzonek  3:Łuk kolankowy  4:Zadzior  5:Grot (ostrze)  6:Rozwarcie  7:Gardziel A mianowicie różne firmy różnie produkują i te wymiary nieznacznie mogą się różnić od siebie. Ale mniej więcej tak
01 czerwca 2019
To ryba w bardzo różny sposób traktowana przez wędkarzy. Dla jednych jest warta długotrwałych przygotowań, skomplikowanych receptur zanętowych, specjalistycznego sprzętu i studiowania rzeki, dla innych stanowi zdobycz niegodną, pogardzaną. Leszcz

Najnowsze artykuły

16 grudnia 2018
Wykres brań szczupaka SZCZUPAK - król drapieżników. Szczupak kształtem przypomina strzałę: jest wydłużony i lekko spłaszczony bocznie, z przewężeniem ciała przed pletwą ogonową. Głowa szczupaka jest w przedniej części spłaszczona,
16 grudnia 2018
 Rewelacyjna metoda na słabo żerujące okonie, sandacze. Metoda to sprawdza się zarówno w rzekach jak i wodach stojących. Złowienie limitu okoni przestało być problemem. Na boczny trok można złowić praktycznie
16 grudnia 2018
 Jak łowić sandacze.. a dokładnie w jakich miejscach, na jaki sprzęt i przynęty..      Sandacze - podobnie jak inne ryby - miewają okresy bardzo aktywnego żerowania, ale też czasami nie dają
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale potrafią rozpoznać zapach zanęty roznoszący się w wodzie. Podobnie jak ludzie, ryba również ma swój
16 grudnia 2018
 Boreasz – największy superkomputer w Polsce oblicza pogodę kliknij;    Siatka: 4km. Długość prognozy 60h. kliknij;    Siatka: 13km. Długość prognozy 84h.  TEMPERATURA WODY Powietrze i woda oddziałują na siebie wzajemnie, woda
16 grudnia 2018
Idealny dla każdego, kto dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Amur należy do ryb karpiowatych. Jego  mięso jest białe, bardzo delikatne, soczyste, jędrne i dużo chudsze od mięsa karpia. Amur
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne porządki, sprawdzamy, czego nam brakuje i co się zużyło. Niektórzy wymieniają stary sprzęt na nowy,

Polecane artykuły

16 grudnia 2018
Zanęty używane przez zawodników przeważnie zawierają aż kilkanaście składników. Trzeba mieć duże doświadczenie, żeby taką zanętę przygotować prawidłowo.  Na szczęście, gdy wędkujemy dla czystej przyjemności, nie jest nam ona wcale
16 grudnia 2018
Płoć- jest rybą pospolitą,  występującą niemal w każdym zbiorniku wodnym. Sprawia to, że niejednokrotnie jest głównym celem wędkarza. Podczas gdy inne gatunki nie są skore do współpracy z łowiącym, często
16 grudnia 2018
Wszyscy chyba chociaż raz słyszeli o wyżej wymienionych przynętach (zanętach). Oprócz tego, że są skuteczne (o czym zapewniam), nie wydamy na nie zbyt dużo pieniędzy, co jak wiem dla niektórych
16 grudnia 2018
O zanętach używanych zarówno na zawodach, jak i podczas wędkowania rekreacyjnego ukazało się już mnóstwo książek, napisano zapewne tysiące artykułów, zaś po świecie krążą dziesiątki tysięcy przepisów na cudowne mieszanki.
15 grudnia 2018
Wczesną wiosną tuż przed tarłem leszcza możemy znaleźć w płytkich zatoczkach, gdzie ryba ta rozpoczyna poszukiwania za budzącymi się do życia różnego rodzaju robactwem...    Wówczas nawet nie trzeba się zbytnio
15 grudnia 2018
 3 szklanki bułki tartej  2 szklanki mielonych herbatników  2 szklanki mąki kukurydzianej  2 szklanki otrąb pszennych  1 szklanka płatków owsianych (całych) 1 szklanka melasy koprowej  1 szklanka melasy (należy uprzednio
15 grudnia 2018
Odpowiednio dobrane gliny to jednak dopiero początek, gdyż należy je odpowiednio przygotować i połączyć z zanętą w odpowiedniej proporcji. Jak mieszać? Od czego to zależy? Kiedy stosować więcej gliny a
15 grudnia 2018
Poniższy artykuł został poświęcony zagadnieniu łączenia gliny z zanętą spożywczą, jednocześnie fragmentarycznie obejmuje omówienie podstawowych czynników decydujących o sposobie podania zanęty. W niniejszej treści określenie zanęta oznacza wszystko to czym
15 grudnia 2018
 Przygotowując glinę pod tym kątem należy przede wszystkim uwzględnić to w jaki sposób zamierzamy „nakryć rybom do stołu”. Czy na owym „stole” ma leżeć taca usłana dywanem apetycznego „mięska”, czy
15 grudnia 2018
Mieszanie na sucho. Jeśli  mieszan­ka  ma się  składać  z większej  liczby składników,  trzeba je najpierw bar­dzo  dokładnie wymieszać  na  su­cho  Nie  dotyczy to gliny,  żwiru  ani przynęt  zanętowych,  które  zawsze
15 grudnia 2018
Mielone pieczywo - zwykle zawiera w różnych proporcjach bułkę i chleb.  Jeśli kupujemy gotowe, to trzeba zwrócić uwagę na kolor: im jaśniejszy, tym pieczywo będzie silniej wiązać zanętę i tym
15 grudnia 2018
 Mniej wartki prąd wody i obfitość pożywienia sprawiają, iż w rzekach karpie często patrolują długie odcinki brzegowe. Atrakcyjność tych stref nie wyklucza jednak tego, że karpiarzy interesują również głębokie, rzeczne
15 grudnia 2018
Wiosenna płoć  Tą mieszankę przygotowujemy na jeszcze lekko ospałe wiosenne płocie. Składniki: - 0,5 kg drobno zmielonego ciemnego pieczywa; - 0,5 kg bułki tartej; - 0,25 kg mąki kukurydzianej; -
15 grudnia 2018
Składniki : 0,5 szklanki zmiksowanej kukurydzy razem z zalewą 0,5 szklanki bułki tartej 0,5 szklanki mielonych płatków owsianych Sposób wykonania : Składniki mieszamy ze sobą na sucho, dodajemy wody (chyba
14 grudnia 2018
W dzisiejszej dobie czasu, nęcenie karpia przybrało duże zróżnicowanie. Jedni nęcą tym samym czego używają na przynętę, inni stosują zanętę inną niż przynęta, a jeszcze inni mieszają stosując do nęcenia
14 grudnia 2018
Ryby krąpiowe Waniliowa Składniki: - 1kg bułki tartej; - 0,5kg mąki kukurydzianej; - 0,5kg otrąb pszennych; - 0,3kg płatków owsianych nie mielonych; - 0,6kg kaszy kukurydzianej gotowanej; - 0,1kg gotowanych
14 grudnia 2018
Słodko  Składniki: - 40% mąki kukurydzianej zmielonej na pył; - 20% mleka w proszku; - 15% biszkoptu mielonego; - 15% bułki tartej; - 10% cukru pudru. Z piaskiem  Składniki: -
14 grudnia 2018
Rzeczna  Składniki:  - 4 części gotowanej kaszy kukurydzianej;  - 1 części mielonego suchego chleba;  - 1 części bułki tartej;  - 1 części mąki kukurydzianej;  - 1,5 części pokruszonych płatków owsianych;
14 grudnia 2018
Składniki : 2 szklanki rozdrobnionych ugotowanych ziemniaków 1 szklanka kaszy manny 1 szklanka roztartego ugotowanego makaronu Ziemia z kretowiska Sposób wykonania : Składniki mieszamy ze sobą na sucho, dodajemy wody
13 grudnia 2018
Pory roku. Wiosenna Składniki: - 25-30% kopra-melasy - 5-10% kleju PV-1 - 5-10% soji - 15-20% biszkoptu - 20-25% grubych otrębów, kaszy kukurydzianej i wiórków kokosowych - aromat różany. Wiosenna
13 grudnia 2018
Idealnym składnikiem do zanęt jest makuch słonecznikowy, a dokładniej wytłoki, sprasowane pestki słonecznika powstałe podczas procesu produkcji oleju.  Ze względu na swoje właściwości jako, że jest bardzo tłusty, stosuje się
13 grudnia 2018
Zapach:  do zanęty na leszcze dodać można zapach (lub atraktor) spośród ulubionych przez ten gatunek aromatów: karmelu, wanilii, cynamonu, kokosu, kopru włoskiego, kozieradki, nostrzyka i kolendry. Dawkowanie: jeśli dodajemy gotowy
13 grudnia 2018
 Podczas łowienia  z użyciem  nęcenia wstępnego  i donęcania  można  wy­różnić dwie skrajne taktyki. Pierwsza polega na jednorazowym wrzuceniu calej zanęty przed łowieniem. Później w czasie łowienia  już się  nie donęca,
13 grudnia 2018
Na rynku dostępne  są  zanęty  prze­znaczone na określony rodzaj wody - rzekę,  jezioro czy kanal. Ich skladniki, przede  wszystkim  odpowia­dające  za spoistość,  są  tak dobrane, żeby  można  było  skutecznie nęcić
12 grudnia 2018
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie początkującym adeptom znaczenia ziemi i gliny w naszej wspólnej pasji jaką jest współczesne wędkarstwo wyczynowe. Znaleźć w nim będzie można odpowiedzi na takie pytania jak
12 grudnia 2018
Przed laty nęcenie ryb było sztuką tajemną, dziedziną dostępną tylko dla najwię­kszych mistrzów. Osiągali rezultaty lepsze od innych wędka­rzy, którzy zanęt nie stosowali. Ale bez nęcenia czasami udawało się coś
12 grudnia 2018
Woda stojąca : Przepis 1  Składniki : 0,5 szklanki bułki tartej zmielonej 0,5 szklanki biszkoptów mielonych 0,5 szklanki mąki kukurydzianej (najlepiej sparzonej) 0,1 szklanki kaszy jaglanej Suszona ziemia Zapach- krew
12 grudnia 2018
Zanęta na liny:  4 szklanki grubej kaszy kukurydzianej 3 szklanki bułki tartej  2 szklanki płatków owsianych (całych)  1 szklanka kaszy manny 1 szklanka mielonych orzechów arachidowych 1 szklanka kukurydzy konserwowej
12 grudnia 2018
Przepis 1 : Zanęta na wolno płynący kanał (płoć, krąp, leszcz, jaź) Składniki na 100% gotowej suchej zanęty należy dać : ·         40% biszkopty mielone ·         40% płatki owsiane zmielone
12 grudnia 2018
Do wykorzystania wszystkich możliwości zanęty wymagane jest precyzyjne jej skomponowanie. Dobre właściwości trudno uzyskać stosując jeden składnik.  Zadaniem zanęty jest ściągnięcie ryb w miejsce łowienia i przytrzymanie ich w łowisku.
12 grudnia 2018
Nęcenie  k Nęcenie długotrwałe.   Polega  ono na  wcześniejszym,  kilkudniowym przygotowaniu  łowiska.  Stosuje się  je głównie  w wodach stojących, gdzie  trudno zlokalizować  żerujące  ryby.  Porcje  zanęty  podaje  się codziennie,  w  miarę
12 grudnia 2018
Napiszę o tym, w jaki sposób skomponować dobrą zanętę. Zacznijmy od tego, że kolejne pokolenia wędkarzy wypracowały tzw. złote proporcje poszczególnych składników. Według tych zasad w zanęcie powinno być 50
12 grudnia 2018
Zanęty typowe na rzekę lub kanał. Woda bieżąca Składniki: - 1 część bułki tartej, grubszej, nie przesianej; - 1 część biszkoptów; - 1 część mielonych białych sucharów; - 1 cześć
12 grudnia 2018
Oryginalny, a przy tym bardzo skuteczny, sposób sprowadzania ryb na łowisko stosują masowo wędkarze rosyjscy. Do nęcenia wykorzystują...cegły. Te niecodzienną zanętę przygotowuje się w dwojaki sposób: na zimno i na
12 grudnia 2018
Na odległość  od 1 do 15 m kule zanętowe wszystkich  wielkości  podajemy ręką,  rzucając  od dołu.  Na większe odległości  stosujemy  mniejsze kule wielkości  mandarynki, kurzego jaja albo orzecha. Rzucamy je
12 grudnia 2018
PĘCZAK Jego przygotowanie jest możliwe w termosie lub można ugotować w zwykłym garnku.Należy wziąć pół szklanki suchego pęczaku, zalać wodą, a następnie gotować na niewielkim ogniu. Po 10 min. należy
11 grudnia 2018
Sucha mieszanka nie zanęci ryb do haczyka. By poskutkowała, trzeba sporządzić zanętę właściwą. Zacznijmy od dokładnego wymieszania suchych składników; najwygodniejsze jest dostępne w handlu obszerne wędkarskie wiadro. Należy tej czynności
11 grudnia 2018
Zanęta na karasie: 4 miarki bułki tartej  3 miarki otrąb pszennych  2 miarki płatków owsianych  1 miara śruty kukurydzianej 1/2 miary mączki arachidowej  1/2 miary melasy koprowej  1/4 miary mielonych
11 grudnia 2018
Od dawna już wędkarze wykorzystują do wabienia ryb różne substancje zapachowe, często bardzo złożone. Zaczęło się jednak od tych najprostszych: anyżku, czosnku, wanilii, stwierdzono też, że równie pobudzająco działa krew,
11 grudnia 2018
Tym razem będzie nie o sposobach prostego nęcenia, lecz odwrotnie: przedstawię pewne wątpliwości i skrupuły, które nurtują z pewnością nie tylko mnie. Więc będzie o nęceniu obfitym i bardzo skutecznym,
10 grudnia 2018
Zanęty   letnie Przepis 1 : Składniki na 100% zanęty suchej należy dać : ·         5% - pieczywo jasne ·         15% - biszkopt ·         20% - kukurydza zanętowa ·         15% -
10 grudnia 2018
Skutecznym sposobem podniesienia skuteczności naszej zanęty jest dodawanie do niej różnego rodzaju dodatków potoczne zwanym przez wędkarzy rasowaniem zanęty..Bez wahania stwierdzić można, iż jednym z najpopularniejszych są larwy muchy plujki
10 grudnia 2018
Nawet początkujący wędkarz wie, że bez nęcenia nie ma łowienia. Lecz nie wszyscy, nawet doświadczeni łowcy radzą sobie wtedy, gdy z jakichś dziwnych powodów nie mają nad wodą zanęty. Tym
10 grudnia 2018
Tę zanętę wymyślili polscy zesłańcy do Kraju Krasnojarskiego (środkowa Syberia). Jest nią zwyczajny prażony piasek. Tak tak, zwyczajny piasek, dostępny przecież prawie wszędzie. na patelnię wlewa się kilka kropel oleju
10 grudnia 2018
Przepis 1  Składniki 1,5 szklanki mąki kukurydzianej 0,5 szklanki posiekanych czerwonych robaków 1 szklanka mielonych gotowanych ziemniaków 0,5 szklanki mielonych płatków owsianych Można dodać 0,5 szklanki krwi Sposób wykonania Składniki
09 grudnia 2018
Przepis na skuteczny atraktor samego mistrza wędkarstwa Dariusza Ciechańskiego Atraktor ze swego działania jest znany chyba każdemu wędkarzowi. Z kupnem nie ma żadnego problemu, nabycie jego  możliwe jest dosłownie w
09 grudnia 2018
Wędkarze przygotowując się na udany połów często stosują zanęty. Dzięki nim można znacznie podnieść wędkarską efektywność. Jako zanętę najczęściej wykorzystuje się: - bułkę tartą, - kukurydzę, - pęczak,  - płatki

Z kategorii zanęty

16 grudnia 2018
Wykres brań szczupaka SZCZUPAK - król drapieżników. Szczupak kształtem przypomina strzałę: jest wydłużony i lekko spłaszczony bocznie, z przewężeniem ciała przed pletwą ogonową. Głowa szczupaka jest w przedniej części spłaszczona,
16 grudnia 2018
 Rewelacyjna metoda na słabo żerujące okonie, sandacze. Metoda to sprawdza się zarówno w rzekach jak i wodach stojących. Złowienie limitu okoni przestało być problemem. Na boczny trok można złowić praktycznie
16 grudnia 2018
 Jak łowić sandacze.. a dokładnie w jakich miejscach, na jaki sprzęt i przynęty..      Sandacze - podobnie jak inne ryby - miewają okresy bardzo aktywnego żerowania, ale też czasami nie dają
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale potrafią rozpoznać zapach zanęty roznoszący się w wodzie. Podobnie jak ludzie, ryba również ma swój
16 grudnia 2018
 Boreasz – największy superkomputer w Polsce oblicza pogodę kliknij;    Siatka: 4km. Długość prognozy 60h. kliknij;    Siatka: 13km. Długość prognozy 84h.  TEMPERATURA WODY Powietrze i woda oddziałują na siebie wzajemnie, woda
16 grudnia 2018
Idealny dla każdego, kto dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Amur należy do ryb karpiowatych. Jego  mięso jest białe, bardzo delikatne, soczyste, jędrne i dużo chudsze od mięsa karpia. Amur
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne porządki, sprawdzamy, czego nam brakuje i co się zużyło. Niektórzy wymieniają stary sprzęt na nowy,

Polecane artykuły

01 czerwca 2019
1:Oczko / łopatka  2:Trzonek  3:Łuk kolankowy  4:Zadzior  5:Grot (ostrze)  6:Rozwarcie  7:Gardziel A mianowicie różne firmy różnie produkują i te wymiary nieznacznie mogą się różnić od siebie. Ale mniej więcej tak
01 czerwca 2019
To ryba w bardzo różny sposób traktowana przez wędkarzy. Dla jednych jest warta długotrwałych przygotowań, skomplikowanych receptur zanętowych, specjalistycznego sprzętu i studiowania rzeki, dla innych stanowi zdobycz niegodną, pogardzaną. Leszcz

Najnowsze artykuły


 

© 2020 by Poradnik wędkarski Created A. Grzechnik