• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Taktyka nęcenia


    Podczas łowienia z użyciem nęcenia wstępnego i donęcania można wy­różnić dwie skrajne taktyki. Pierwsza polega na jednorazowym wrzuceniu całej zanęty przed łowieniem. Później w czasie łowienia już się nie donęca, by nie płoszyć ryb.

    taktyka nęcenia

    Takie nęcenie sto­suje się w łowiskach ubogich w ryby, np. w niektórych kanałach. Odpo­wiada ono płochliwym dużym pło­ciom. Skrajna taktyka do opisanej polega na minimalnym nęceniu wstępnym i bardzo częstym donęcaniu, co za­rzucenie wędki albo co jedną, dwie złowione ryby, Takie rozwiązanie jest stosowane na wodach bardzo rybnych, gdzie przeważają ryby śred­nie i małe, jak krąpie, płocie, ukleje. Między tymi taktykami istnieje wie­le innych pośrednich, w których czę­stość nęcenia ustalamy kierując się poniższymi zasadami. W wodach płynących donęca się częściej niż w wodach stojących.  Duże ryby donęca się rzadziej, ale większymi porcjami zanęty· Małe ryby lepiej donęcać częściej. 

     

    Taktyka 2

    Przygotowane kule rzucamy w wybrane miejsce, możliwie w ten sam punkt. To najważniejszy cel zanęcania przywabić ryby w okolice naszej wędki. Dzisiaj znaczenie mają centymetry. Gdy wędkujemy klasyczną, teleskopową spławikówką, dobrze jest wybrać charakterystyczny punkt na przeciwległym brzegu, a następnie po zarzuceniu w tym kierunku zestawu celować kulami w spławik, starając się, by spadły raczej przed, a nie za spławikiem. Zarówno w przypadku zanęcania w jeziorach, jak i rzekach powinniśmy wkalkulować spadek dna, jego kształt, uciąg wody, ewentualne przeszkody. Niejednokrotnie okaże się, że pomyliliśmy się w obliczeniach, nie należy zatem sztywno trzymać się wybranego stanowiska, a aktywnie poszukiwać z wędką ryb, które popłynęły za naszą zanętą. Osobną sprawą jest jeszcze metodyka nęcenia, szczególnie istotna w czasie okresów słabego żerowania. Generalnie wygląda to tak, że na początek wrzucamy ok. 1/3 przygotowanej zanęty, a później stopniowo donęcamy. Na łowiskach o dużej presji wędkarskiej powinniśmy donęcać jak najczęściej, nawet małymi porcjami ryby są przyzwyczajone do zanęcania i reagują pozytywnie na plusk wrzucanych kul. Inaczej postępujemy, gdy łowimy w wodach ,,dzikich” wtedy dobrze jest większość zanęty wrzucić od razu, aby ryby miały czas zapoznać się z naszymi przysmakami. Donęcamy, gdy przestają brać.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: