Poradnik karpiarza


Lustrzenie i karpie pełnołuskie to odmiany karpia zwyczajnego (Cyprinus carpio).KARAŚ (Carausius carassius) to oddzielny gatunek spokrewniony z karpíem ,i podobnie jak płoć, leszcz i lin. Karasie nie osiągają jednak tak dużych rozmiarów jak karpie, które niekiedy ważą ponad 20 kg. Bez względu na wielkość, karpie stanowią prawdziwe wędkarskie wyzwanie.

poradnik karpiarza

Dokąd się wybrać

Początkujący karpíarz powinien zacząć od dobrze zarybionych wód, gdzie brania nie należą do rzadkości. Dzięki temu wzrośnie szansa zmierzenia się z rybą, zanim zabraknie cierpliwości. Bardziej doświadczony wędkarz docenia wyzwanie, jakie stanowią wody z nawet niewielką liczbą okazałych karpi. Ryby są tam bardziej czujne i trudniej nakłonić je do brania. Jeśli chcesz zobaczyć którąś na brzegu, bądź przygotowany na spędzenie tam wielu godzin, bez pewności złapania ryby. Jeziora to najlepsze łowiska do połowu dużych okazów. Kanały i rzeki nie cieszą się zbyt wielkim uznaniem, warto jednak spróbować. Karpie zamieszkujące te wody nie są przyzwyczajone do wędkarzy, zdarza się więc, że dają się złowić na mniej wyszukaną przynętę i w prostszy sposób.

Lokalizacja ryb

Trafne zlokalizowanie ryb to sekret udanego połowu. Obejdź zbiornik wypatrując charakterystycznych znaków. Grupki pęcherzyków na powierzchni lub ciemne plamy błotnistej wody wskazują na żerowiska karpi. Rozglądaj się za rybami buszującymi w łowisku - mogą na przykład wyskakiwać z wody. Podczas dnia karpie wycofują się do kryjówek przy wyspach, wodorostach i pod zwisającymi nad wodą gałęziami drzew. Przynęta zarzucona w te miejsca często zaowocuje braniem.

Dobór sprzętu 

Zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt, określ jasno, jak duże ryby zamierzasz łowić i jak daleko od brzegu.

Wędka - nie musisz kupować specjalnej wędki na karpie, jeśli posiadasz wędzisko o długości 3,3 do 3,9 metra, o akcji parabolicznej oraz krzywej ugięcia 2 lb (0,9 kilograma). Możesz jednak także korzystać z wędziska o szybkiej akcji szczytowej do połowów na większy dystans. Pamiętając, że im dalej zarzucisz, tym większe powinno być obciążenie całego zestawu. Użyj zatem bardzo mocnej wędki, o krzywej ugięcia 2,5 lb (1,1 kilo 'rama), przy obciążeniu wyrzuceniowym większym niż 60 gramów.. Poniżej tego progu wystarczy wędzisko o krzywej ugięcia 2 lb (0,9 kilograma), a do łowienia przy brzegu z mniejszym obciążeniem użyj wędziska o krzywej ugięcia 1.75 lb (0,8 kilograma),

Kołowrotek - powinieneś mieć mocny kołowrotek o otwartej szpuli, mieszczącej co najmniej 150 metrów żyłki o wytrzymałości 5-6 kilograma. Żyłka powinna równomiernie układać się na szpuli, tak by zacíęta przez ciebie ryba podczas ucieczki mogła wybierać ją bez trudu. 

Żyłka - dobierz wytrzymałość żyłki do rodzaju akwenu - 5,6-kilogramowa nadaje się na wodę otwartą, ale jeśli są w niej wodorosty i inne zaczepy, użyj żyłki o większej wytrzymałości. Wśród podwodnej roślinności karp i tak nie odróżnia żyłki od roślina mocniejsza linka może okazać się zbawienna w walce z rybą. 

Podstawowe techniki wędkarskie
Autor: Poradnik wędkarski 30 kwietnia 2025
Dla początkujących wędkarzy kluczowe jest opanowanie podstawowych technik wędkarskich, które pozwalają zrozumieć różnorodność metod łowienia ryb oraz dobrać odpowiedni sprzęt i miejsce. W artykule przedstawiamy najważniejsze techniki, takie jak: wędkarstwo spławikowe, gruntowe, spinning, karpiarstwo oraz wędkarstwo muchowe. Każda z nich oferuje inne doświadczenia i sprawdzi się w różnych warunkach.
szczupak na spinning - majowe strategie
Autor: Poradnik wędkarski 28 kwietnia 2025
Początek maja oznacza w Polsce długo wyczekiwane otwarcie sezonu szczupakowego. Spinning, jako najbardziej dynamiczna technika połowu tego drapieżnika, daje nie tylko mnóstwo emocji, ale także pozwala skutecznie celować w największe osobniki. Jednak technika łowienia i dobór przynęt powinny być dostosowane do typu łowiska, na którym wędkujemy. Oto szczegółowy przewodnik po majowym spinningowaniu szczupaka!
Szczupak na spinning – majowe strategie na różnych wodach
Autor: Poradnik wędkarski 27 kwietnia 2025
Początek maja oznacza w Polsce długo wyczekiwane otwarcie sezonu szczupakowego. Spinning, jako najbardziej dynamiczna technika połowu tego drapieżnika, daje nie tylko mnóstwo emocji, ale także pozwala skutecznie celować w największe osobniki. Jednak technika łowienia i dobór przynęt powinny być dostosowane do typu łowiska, na którym wędkujemy. Oto szczegółowy przewodnik po majowym spinningowaniu szczupaka!
Majówka ze szczupakiem
Autor: Poradnik wędkarski 27 kwietnia 2025
1 maja to dla wędkarzy w Polsce dzień wyjątkowy – rozpoczyna się sezon na szczupaka, jednego z najcenniejszych i najbardziej emocjonujących przeciwników w naszych wodach. Ten legendarny drapieżnik budzi respekt nie tylko ze względu na swoją siłę i szybkość, ale też na widowiskowe brania, które potrafią przyprawić o szybsze bicie serca. Przygotujmy się odpowiednio na to wielkie otwarcie!
Pokaż więcej