Jak przygotować dobrą zanętę


Od dawna już wędkarze wykorzystują do wabienia ryb różne substancje zapachowe, często bardzo złożone. Zaczęło się jednak od tych najprostszych: anyżku, czosnku, wanilii, stwierdzono też, że równie pobudzająco działa krew, i to zarówno na ryby spokojnego żeru, jak i drapieżniki. Substancje te, szybko rozchodząc się w wodzie, pobudzają zmysł węchu u ryb. 

jak przygotować dobrą zanętę

Ten właśnie zmysł, a także zmysł smaku to swoiste analizatory chemicznego czucia węchowo-smakowego ryby. Środowisko wodne zawiera wiele pierwiastków chemicznych i związków: soli mineralnych, kwasów, zasad, związków organicznych. Każdy z nich wydziela specyficzną woń, o czym przekonać się nietrudno – nawet wędkarze, którzy dysponują daleko mniej czulszym zmysłem węchu niż ryby, wyczuwają np. charakterystyczny zapach bagiennej wody. Zmysł węchu pozwala zatem rybie wyczuć zapachy nawet z dalekiej odległości, natomiast zmysł smaku działa skutecznie tylko z bliskiej odległości. Mają one postać dłuższych lub krótszych wąsików lub nawet charakterystycznej ,,bródki”. Komórki smakowe znajdują się również w głębi jamy gębowej – na języku, wargach, wyrostkach filtracyjnych, a także – to bardzo niezwykłe – często na głowie, tułowiu oraz płetwach. Dzięki temu ryby nieustannie monitorują pod względem smakowym otaczające je środowisko. Jak wykazały badania, rozróżniają smaki podobnie do nas: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Jednak najbardziej pomocny w zdobywaniu pokarmu jest zmysł węchu. Receptory tego zmysłu znajdują się w nozdrzach ryby – przepływająca woda nieustannie niesie informacje o zapachach, odczytywane przez chemoreceptory wyściełające pofałdowany nabłonek. Dla wędkarzy świadomość, jak bardzo czułe są zmysły ryby, ma znaczenie praktyczne. Przede wszystkim przygotowywana przez nas zanęta nie musi być wcale tak silnie aromatyzowana, jak to często spotyka się nad wodą. Zalecany jest umiar w dodawaniu atraktorów. Zanęta bowiem wkomponowuje się w świat zapachów, jaki otacza rybę, nie zawsze możemy przewidzieć, czy zastosowane przez nas składniki nie spowodują dysharmonii. 

 

 Sztuka komponowania zanęt jest umiejętnością trudną do opanowania. I wcale nie dlatego, że nie obowiązują tutaj jakieś stałe zasady wręcz przeciwnie, wędkarscy mistrzowie opracowali precyzyjnie wiele receptur, skutecznych w czasie łowienia określonych gatunków ryb. Ale... zarówno same ryby, zmieniając nieraz z godziny na godzinę swoje upodobania, jak i łowisko (szczególnie przyspieszanie lub zwalnianie nurtu) decydują o tym, że liczba czynników wpływających na skład i sposób przygotowania zanęty jest czasami trudna do ogarnięcia. A z tego wynika, że nie ma uniwersalnych, cudownych i skutecznych w każdych warunkach zanęt. Chociaż swoją drogą może to i dobrze...

Wędkowanie w Kwietniu
Autor: Poradnik wędkarski 1 kwietnia 2025
Kwiecień to jeden z najbardziej ekscytujących miesięcy dla wędkarzy. Przyroda budzi się do życia, temperatura wody stopniowo rośnie, a ryby zwiększają swoją aktywność. Wiosenna aura sprzyja dłuższym wypadom nad wodę, jednak warto pamiętać, że wiele gatunków rozpoczyna tarło, co oznacza obowiązujące okresy ochronne. Jakie ryby łowić w kwietniu i gdzie ich szukać? Sprawdź nasz poradnik!
łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
Pokaż więcej