• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Pogoda dla wędkarzy


    Boreasz – największy superkomputer w Polsce oblicza pogodę

    To obszar tekstu dla tego akapitu. Aby go zmodyfikować, wystarczy kliknąć w tym miejscu i zacząć pisać po dodaniu treści można spersonalizować jej wygląd, korzystając z różnych kolorów, czcionek, rozmiarów czcionek i punktorów. Należy zaznaczyć słowa, które mają zostać zaprojektowane, a następnie wybrać jedną z różnych opcji umieszczonych na pasku edycji tekstu. 

    pogoda dla wędkarzy

    TEMPERATURA WODY

    Powietrze i woda oddziałują na siebie wzajemnie, woda nagrzewa się lub oziębia znacznie wolniej niż powietrze. Jeśli zmiana temperatury powietrza będzie krótkotrwała, wywrze wpływ na temperaturę jedynie bardzo płytkiej wody a dla głębszej nie będzie miała praktycznie żadnego znaczenia. Dopiero jeśli potrwa dwa do trzech dni, wpłynie w istotny sposób na ciepłotę wód, a co za tym idzie, na miejsce przebywania i intensywność żerowania ryb. Przyjmuje się powszechnie, ze ryby najbardziej intensywnie żerują przy temperaturze wody zbliżonej do tej, przy której odbywają tarło. Temperatura ta jest różna dla poszczególnych gatunków ryb; np. dla świnki wynosi 11°C , dla krąpia 12°C, dla brzany, jelca, kiełbia, klenia, leszcza, płoci, uklei, wzdręgi 15°C. dla lina 16°C, karpia 18'20“C. Jeśli różnica temperatury sprowadza się do kilku stopni, nie ma istotniejszego znaczenia. lecz w miarę zwiększania się intensywność żerowania ryb będzie malała jeśli temperatura wody spada poniżej optymalnej dla danego gatunku ryb. schodzą one „w dół”, łam gdzie woda jest cieplejsza, z tym, że w głębokich zbiornikach będą schodziły tylko do pewnego poziomu, tj. do średniej warstwy wód, tzw. termokliny, a w rzekach będą szukały tzw. dołków. Gdy woda ogrzewa się powyżej optymalnej temperatury , ryby będą szukały chłodu, a więc znów popłyną w głębsze partie wód i w dołki, a w płytkich wodach będą się chroniły wśród podwodnych roślin, za drzewami oraz wszelkimi przeszkodami dającymi cień.

    POZIOM WODY

    Również zmiany poziomu wody wpływają na intensywność żerowania. W zbiornikach zamkniętych różnice poziomu wody są zazwyczaj tak małe, że można je pominąć. W rzekach natomiast, w zależności od ilości opadów, różnice te mogą być bardzo duże, od prawie wyschniętego koryta do powodzi. Jeśli woda nagle i znacznie przybierze, ryby zajęte są szukaniem schronienia przed silnym prądem. Gdy woda utrzymuje się przez jakiś czas na wysokim poziomie zazwyczaj brania są dobre, pod warunkiem że łowimy w zatoczkach, prądach wstecznych oraz za wszelkimi przeszkodami dającymi chwilowe schronienie rybom przed silnym prądem. Obniżenie się poziomu wody ze stanu wysokiego powoduje ze ryby szukają nowego schronienia i dopiero, gdy poziom wody się ustabilizuje, osiągawszy normalny wymiar, można liczyć na bardzo dobre wyniki przez kilka dni. 

    Niski lub bardzo niski stan wody jest dla wędkarza niekorzystny, gdyż zmiany temperatury powietrza wywierają duży wpływ na temperaturę wody. Wtedy ryby szukają schronienia w dołkach, wśród roślin itp.. a żerują tylko o świcie i o zmierzchu. Powolne podnoszenie się poziomu wody ze stanu niskiego jest bardzo korzystne. Ryby mogą wreszcie wypłynąć ze swych kryjówek i rozpocząć normalne zerowanie również w ciągu dnia. Zmiany poziomu wody w górę i w dół następujące w ciągu jednego dnia wpływają niekorzystnie na brania.

    Przeźroczystość wody jest bardzo istotnym czynnikiem, ponieważ wpływa na to co ryba może zobaczyć wyżej ponad nią np. przynęty, żyłki, owady, wędkarza). Gdy woda jest przeźroczyste, musimy używać żyłki bardzo cienkiej i zdawać sobie sprawę że ryba widzi wędkującego nawet będąc głęboko pod powierzchnią. Woda lekko zmętniała pozwala na osiąganie dobrych wyników połowów, ponieważ jest na tyle przeźroczyste ze przynęta jest widoczna, a jednocześnie żyłka, wędzisko, i wędkarz stają się dla ryby trudniej dostrzegalni. 

    Woda bardzo mętna nie nadaje się do wędkowania. Zmętnienie takie powstaje najczęściej podczas nagiego i silnego przyboru wody. Niesie ona wówczas mnóstwo różnego rodzaju zanieczyszczeń. W takich warunkach ryby zasadniczo nie żerują a przynęta „gubi się”.


    Zachmurzenia, ciśnienie atmosferyczne. W okresie letnim ostro świecące słońce przy bezchmurnym niebie szybko nagrzewa wodę, zwłaszcza w partiach płytszych oraz w miejscach o ciemnym dnie. Poza ciepłolubnym karpiem i lubiącą się wygrzewać w słońcu wzdręgą, pozostałe ryby będą szukały schronienia w miejscach zacienionych, lub w głębszych partiach wód. Ryby nie lubią, gdy słońce świeci im w oczy. W rzece, gdzie ryby są przeważnie zwrócone przodem w kierunku pod prąd, najgorsze będzie słonce świecące z prądem. Gdy minie okres upałów, lecz niebo jest jeszcze bezchmurne, nie należy być zbytnim optymista, gdyż w miejscach nie ocienionych można się spodziewać dobrego brania jedynie o świcie i o zmierzchu. W ciągu dnia natomiast. należy poszukiwać miejsc ocienionych lub o gęstej roślinności. W okresie zimowym, trzeba szukać miejsc nieosłoniętych, wystawionych na działanie promieni słonecznych. W takich miejscach górna warstwa wody nagrzewa się szybciej, i tu można liczyć na udane polowy. Ryby czują się najlepiej, jeśli ciśnienie atmosferyczne jest stabilne przez dłuższy czas. Gdy zmiany ciśnienia następują powoli, ryby łatwo nadążają za nim i intensywność ich żerowania niewiele się zmieniaj z tym że wraz ze wzrostem ciśnienia będzie wzrastała, a malała gdy ciśnienie będzie się obniżać. Najgorsze są gwałtowne skoki ciśnienia. Ryby przestają wówczas żerować, dopóki nie dostosują pęcherza pławnego do warunków otoczenia. Zanim to nastąpi, ratują się, przenosząc się na odpowiednią głębokość. Schodzą głębiej, gdy ciśnienie spada, a podchodzą bliżej powierzchni, kiedy rośnie. Deszcz jest powszechnie uważany za zjawisko niesprzyjające wędkowaniu. Tę opinię można uznać za słuszną tylko w odniesieniu do deszczu zimnego i zacinającego. Bywają jednak i deszcze, podczas których opłaca się być na łowisku.

    Dotyczy to

    • ciepłego deszczu padającego na zimną wodę co najmniej przez kilka dni
    • chłodnego deszczu padającego na nadmiernie nagrzaną wodę podczas upałów
    • drobnego, gęstego deszczu padającego, tak jak gdyby nie miał zamiaru nigdy przestać


    Wiatr niezależnie od kierunku jest niekorzystny tylko wtedy, gdy jest bardzo silny, kierunek wiatru ma natomiast istotny wpływ na wybór łowiska, jeśli wieje w małych zbiornikach zamkniętych możemy łowić na całej ich powierzchni, w dużych tylko do pewnej odległości od brzegu zawietrznego dalej już nie, ze względu na wysoką falę; im większa bowiem odległość od brzegu zawietrznego, tym fala wyższa. Generalnie drobnica będzie szukać schronienia przy brzegu zawietrznym. Natomiast duże plocie, leszcze i karpie będą raczej podpływały do brzegu nawietrznego, gazie będą zbierać pożywienie wypłukiwane z dna, ale i przenoszone dalej od brzegu przez prądy wirowe, których kierunek jest zawsze przeciwny do kierunku wiatru. W rzekach dużą rolę odgrywa temperatura powietrza i co za tym idzie. to czy wiatr jest zimny czy ciepły. Zaobserwowano, że ryby w rzece nie lubią, gdy zimny wiatr wieje im w oczy. Przy wietrze ciepłym, wiejącym z tego samego kierunku, wyniki połowu bywają niezłe Jeżeli wiatr wieje rybom „w plecy" to. niezależnie od jego kierunku, niesprzyjający jest jedynie wiatr silny. Gdy wieje prostopadle do rzeki, przy brzegu zawietrznym, w pobliżu drzew i przybrzeżnych krzaków, można często spotkać duże skupiska ryb czekających na owady strącane do wody jego podmuchami,

    Share by: