Interesującą,  ale  wybiórczą  przy­nętą  do łowienia  w rzekach jest ser żółty.  Najczęstszą zdobyczą  na taką przynętę  są  brzany,  ale  wszystko­ żerne  klenie też  nim nie pogardzą. Kostki  albo  nieregularne bryłki zbroi  się  odpowiedniej  wielkości haczykiem.  Do  zanęty  dodaje  się również  żółty  ser,  chociaż  nie jest to typowa przynęta  zanętowa.  Ser powinien  być  mocno  rozdrobnio­ny,  np.  starty.  Jego  zadaniem jest aromatyzowanie  zanęty,  dlatego najlepsze są  gatunki sera o bardzo intensywnym  zapachu (cheddar, parmezan itp.). 
 

Ser należy do przynęt, które rzadko bierze się pod uwagę. Jego najważniejszą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do ochotek lub białych robaków, przyciąga przede wszystkim większe ryby. jest stosunkowo drogim artykułem spożywczym, lecz na jeden dzień wędkowania wcale nie potrzeba go dużo. Kilogram taniego żółtego sera kosztuje mniej niż litr białych robaków. Sery są dobrymi przynętami, choć oczywiście na niektóre ryby lepiej biorą, a na inne gorzej. 

Sery o intensywnym zapachu - to najlepsze przynęty. Nie dziwi więc fakt, że prym wiodą sery pleśniowe. Wiosną, gdy wezbrane rzeki niosą brudną wodę, ryby muszą w większym stopniu polegać na powonieniu niż na wzroku. W takich warunkach intensywnie pachnący ser szybko przyciągnie ich uwagę. 

Sery twarde - takie jak cheddar czy edamski, należy pokroić w kostki o wymiarach odpowiadających wielkości haczyka. Sześcio milimetrowe kosteczki dobrze trzymają się na haczykach o rozmiarze 12, dwunasto milimetrowe na dziesiątkach i ósemkach, natomiast dwudziesto milimetrowe na szóstkach i większych haczykach. 

Sery topione - mogą być rozgniecione na masę, którą nabija się na haczyk. Bardzo miękkie sery - przeznaczone do smarowania kanapek sprzedawane są w tubkach i plastikowych opakowaniach. Są bardzo miękkie, dlatego należy je zmieszać z serem startym na wiórki, np. z parmezanem, albo z chlebem, tak by pasta była wystarczająco twarda. Tylko wtedy będzie ją można odpowiednio formować na haczyku. 

Wieprzowina i ser - warto łączyć ser z innymi przynętami. Załóż kawałeczek mielonki na kolanko haczyka, a następnie umocuj ser wokół trzonka. Na pewno klenie i brzany zareagują na w ten sposób sporządzoną kanapkę. 

Parmezan - ma bardzo intensywny zapach. Gdy dodamy go do ciasta lub pasty, jego ostry aromat będzie łatwo wyczuwalny dla ryb (jak i wszystkich wędkarzy łowiących w pobliżu :) ). 

Mieszanki serowe - łowienie ryb na zupełnie nową przynętę daje zawsze dużo satysfakcji, zwłaszcza gdy samemu taką przynętę się wymyśli. Warto więc eksperymentować z przynętami. Zimą doskonałe efekty przynosi łączenie sera z dżdżownicami lub kilkoma białymi robakami. W lecie warto spróbować skusić ryby serem z okruchem chleba lub ziarnem kukurydzy.

Taktyki serowe - jeśli łowisz klenie w niewielkich, rwących rzekach, najlepszą metodą połowu będzie gruntówka bez spławika. Ze względu na mocny nurt, trzeba tak dobrać ciężarek, by przynęta leżała na dnie w jednym miejscu. 

Aktywne wędkowanie - intensywnie pachnący ser przyciągnie tylko te ryby, które znajdują się w pobliżu. Aby zwiększyć swoją szansę musisz łowić aktywnie. Idąc wzdłuż brzegów rzeki zarzucaj przynętę wszędzie tam, gdzie mogą gromadzić się ryby. Latem ryb należy szukać w korytarzach pomiędzy roślinami, przy zwaliskach i innych przeszkodach, jednak zawsze w pobliżu nurtu. Doskonałymi łowiskami są zewnętrzne strony zakrętów, gdzie silny prąd wody wymywa głębokie jamy. Zimą szukaj głębszych plani i spokojnych zakoli z dala głównego nurtu. To właśnie o tej porze roku serowe przynęt są najbardziej skuteczne. Nawet jeśli akurat pada śnieg , a żyłka co kilka chwil przymarza do przelotek, ser nie straci nic ze swoich właściwości zapachowych. Gruby kilogramowy kleń, złowiony w mroźny grudniowy dzień, stanowi wspaniale zakończenie sezonu wędkarskiego.

Magiczna pasta serowa

Oto składniki z przynajmniej 7 dkg sera pleśniowego,  paczka konopi oraz porcja startego parmezanu. Skorzystania z piekarnika bardzo ułatwia zadanie. Będziesz także potrzebował miseczki i łyżki.  Włóż ser do miseczki i rozgnieć go łyżką. Następnie wsadź naczynie na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Po wyjęciu ser powinien być całkowicie roztopiony. Wymieszaj ser z ziarnem konopi i łyżką parmezanu. Ziarna konopi są świetną przynęcą na klenie, płocie i brzany, Poza tym pomagają tak połączyć składniki past,. żeby dobrze trzymała się na haczyku. Parmezan jeszcze lepiej skleja całość. Gdy mieszanka jest gotowa włóż ją do szczelnie zamykanego naczynia. Nie wolno jej wkładać do lodówki. Z tak utworzoną pastą w postaci ciasta śmiało możemy ruszać na podbój okazów. 

15 grudnia 2018

Żółty ser, jako przynęta

Żółty ser
28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że jeśli trafimy na twarde dno bez złogów mułu, to będą tam sandacze. No i niby
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę, nie jest wcale łatwe. Warto wtedy spróbować szybkiego obławiania dużej ilości miejsc ogólnie uznawanych za
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi otworami węchowymi. Otwory te znajdują się zwykle na górnej szczęce. Ryba wyczuwa zapach, gdyż woda
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub dwa, systematycznie nęcą. O tej samej porze najlepiej wczesnym świtem, a także o zachodzie słońca
25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy, przedstawiający miesięczną intensywność żerowania ryb. Dane i opinie z wielu przyczyn nie mogą uchodzić za

Najnowsze artykuły

25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy,
21 czerwca 2020
W nizinnych rzekach łowimy sztuki zdrowe i dobrze odkarmione, a jeśli w wodzie czystej smaczne
16 grudnia 2018
 Rewelacyjna metoda na słabo żerujące okonie, sandacze. Metoda to sprawdza się zarówno w rzekach jak
16 grudnia 2018
 Jak łowić sandacze.. a dokładnie w jakich miejscach, na jaki sprzęt i przynęty..      Sandacze -
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale
16 grudnia 2018
 Boreasz – największy superkomputer w Polsce oblicza pogodę kliknij;    Siatka: 4km. Długość prognozy 60h. kliknij;
16 grudnia 2018
Idealny dla każdego, kto dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Amur należy do ryb karpiowatych.
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne

Polecane strony

16 grudnia 2018
Wszyscy chyba chociaż raz słyszeli o wyżej wymienionych przynętach (zanętach). Oprócz tego, że są skuteczne
15 grudnia 2018
Interesującą,  ale  wybiórczą  przy­nętą  do łowienia  w rzekach jest ser żółty.  Najczęstszą zdobyczą  na taką
15 grudnia 2018
Ziarna konopi ceni sobie szerokie grono wędkarzy, którzy nastawiają się szczególnie na połów płoci. Jako
15 grudnia 2018
Jako zanęta nigdy nie wychodzi z mody. Jest tania, czysta i łatwo jest ją przygotować.
15 grudnia 2018
 Jest chyba niewielu wędkarzy, którzy nie spróbowaliby łowienia na nadziany haczyk kawałek świeżej mielonki śniadaniowej.
15 grudnia 2018
 Łowienie powierzchniowe jest fascynujące, ponieważ zdobycz widać jak na dłoni. Jeśli będziesz się cicho i
15 grudnia 2018
Tak wędkarze określają potocznie larwy muchy plujki. Jest to niezrównana i najbardziej uniwersalna przynętą na
15 grudnia 2018
Wyglądem są bardzo zbliżone do rosówek, ale znacznie od nich mniejsze. Bytują w rozkładającym się
15 grudnia 2018
Ostatnimi czasy przynęty jak również zanęty przygotowywane samodzielnie przez wędkarzy odchodzą gdzieś na bok, choć
15 grudnia 2018
Kukurydza jest bardzo znaną przynętą wędkarską. Używa się jej najczęściej do połowu ryb karpiowatych, zwłaszcza
15 grudnia 2018
Pęczak jest świetną przynętą, zwłaszcza w letniej porze. Przygotowanie – szklankę ziaren należy przepłukać w
15 grudnia 2018
 Bezbarwne białe robaki są często skuteczne. Ale lepsze rezultaty daje łowienie na jaskrawą przynętę o
15 grudnia 2018
Prawdopodobnie najbardziej niedoceniona przynęta przez polskich wędkarzy. Ich skuteczność wielokrotnie została potwierdzona przez zawodników startujących
15 grudnia 2018
Kulki proteinowe sprawiły, że łowienie karpi przestało być tylko wędkarstwem dla koneserów. Dzięki kulkom stało
15 grudnia 2018
Wbrew pozorom odpowiednie założenie ochotki na haczyk nie jest takie łatwe i proste jak się
15 grudnia 2018
Ciasta wędkarskie  Wydawać by się mogło, że tak delikatna przynęta jaką jest ciasto, ma bardzo
15 grudnia 2018
Chruścików używa się głównie w marcu i kwietniu. Przekłuwa się je za głowę haczykiem nr
15 grudnia 2018
Zapach i smak grochu skutecznie wabi większość ryb karpiowatych, a stosować go można dosłownie od
14 grudnia 2018
Na początku największą trudność sprawia określenie, jakie stworzenie mamy na myśli mówiąc o czerwonym robaku?.
14 grudnia 2018
Robaki to jedna z najbardziej skutecznych, uniwersalnych i łatwo dostępnych przynęt. Po  letnich ulewach dżdżownice
14 grudnia 2018
Woblery. Sztuczne przynęty, które wykonane są głównie z pianki poliuretanowej, rzadziej z drewna, drzewa balsy.
13 grudnia 2018
Trwałą, wręcz pancerną przynętą są larwy kornika. W wielu łowiskach larwy te spadają do  wody
13 grudnia 2018
Owoc klonu należy do bardzo skutecznych choć mało znanych zanęt. Problemem również jest jej kupno.
13 grudnia 2018
Na samą gumę, choćby nie wiadomo jak rewelacyjną, bez odpowiedniego uzbrojenia szczupaka się nie złowi.
13 grudnia 2018
Nie jest tajemnicą, że ziarna pszenicy należą do jednych z bardziej atrakcyjnych przynęt jak również
13 grudnia 2018
Charakterystyka ogólna  Lunatic to ripper, który przeznaczony jest do łowienia większości ryb drapieżnych naszych wód,
13 grudnia 2018
Wielu wędkarzy twierdzi, że tak delikatna przynęta nie jest praktyczna, trudno a nawlec na haczyk
13 grudnia 2018
Jedynie nieliczni wędkarze – spławikowcy znają larwy chrząszcza mączniaka młynarka, zwane potocznie „mączniakami”. Larwy te
12 grudnia 2018
Miękisz chleba lub bułki to znakomita przynęta, raczej na wody stojące. Atrakcyjna zwłaszcza latem. Nie
12 grudnia 2018
Ciasta są znakomitym uzupełnieniem palety przynęt. Mogą być przygotowane z  produktów mącznych i drobnych kasz
12 grudnia 2018
 To także przynęty, które przywędrowały do Europy z drugiej półkuli. Kilka lat temu była to
12 grudnia 2018
Przepis 1: Ugniatamy trochę piernika z miodem i cukrem i pozostawiamy w naczyniu Do drugiego
12 grudnia 2018
Specyficzna budowa pijawki, w tym trzy grupy mięśni opakowane mocnym naskórkiem, powoduje, że żadna z
12 grudnia 2018
Mało kto z nas wie jak wyglądają ziarna wyki a jako przynęty stosuje ją zaledwie
12 grudnia 2018
… przyjęła się także nazwa kaczka. Jest to wobler pływający wykonany z jednego kawałka drewna
11 grudnia 2018
 Sposób wykonania   Jeżeli ktoś robi wina to na pewno ma przecierkę (pozostałości po owocach po
10 grudnia 2018
Na owoce łowi  się  klenie, a czasem amury.  Jako  przynęty  używa  się zwykle  owoców  drylowanych.
10 grudnia 2018
Ciasto podstawowe. Chleb bądź bułkę mieszamy z kilkoma ugotowanymi ziemniakami oraz niewielką ilością mąki pszennej.
10 grudnia 2018
Pinki to mniejsza odmiana białych robaków.  Larwy  pochodzą  od  in­nego,  mniejszego  gatunku  much. Mają długość
10 grudnia 2018
PRZEPISY NA CIASTA WĘDKARSKIE. W przypadku ciast można eksperymentować. Różne dodatki smakowe, zapachowe oraz nadające

Z kategorii

Najnowsze

28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę,
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub
Media Społecznościowe

Proudly A.G by Poradnik wędkarski

Strony