• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Żółty ser jako przynęta


    Interesującą, ale wybiórczą przy­nętą do łowienia w rzekach jest ser żółty. Najczęstszą zdobyczą na taką przynętę są brzany, ale wszystko­ żerne klenie też nim nie pogardzą. Kostki albo nieregularne bryłki zbroi się odpowiedniej wielkości haczykiem. 

    żółty ser

    Do zanęty dodaje się również żółty ser, chociaż nie jest to typowa przynęta zanętowa. Ser powinien być mocno rozdrobnio­ny, np. starty. Jego zadaniem jest aromatyzowanie zanęty, dlatego najlepsze są gatunki sera o bardzo intensywnym zapachu (cheddar, parmezan itp.). 

     

    Ser należy do przynęt, które rzadko bierze się pod uwagę. Jego najważniejszą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do ochotek lub białych robaków, przyciąga przede wszystkim większe ryby. jest stosunkowo drogim artykułem spożywczym, lecz na jeden dzień wędkowania wcale nie potrzeba go dużo. Kilogram taniego żółtego sera kosztuje mniej niż litr białych robaków. Sery są dobrymi przynętami, choć oczywiście na niektóre ryby lepiej biorą, a na inne gorzej. 

    Sery o intensywnym zapachu - to najlepsze przynęty. Nie dziwi więc fakt, że prym wiodą sery pleśniowe. Wiosną, gdy wezbrane rzeki niosą brudną wodę, ryby muszą w większym stopniu polegać na powonieniu niż na wzroku. W takich warunkach intensywnie pachnący ser szybko przyciągnie ich uwagę. 

    Sery twarde - takie jak cheddar czy edamski, należy pokroić w kostki o wymiarach odpowiadających wielkości haczyka. Sześcio milimetrowe kosteczki dobrze trzymają się na haczykach o rozmiarze 12, dwunasto milimetrowe na dziesiątkach i ósemkach, natomiast dwudziesto milimetrowe na szóstkach i większych haczykach. 

    Sery topione - mogą być rozgniecione na masę, którą nabija się na haczyk.

    Bardzo miękkie sery - przeznaczone do smarowania kanapek sprzedawane są w tubkach i plastikowych opakowaniach. Są bardzo miękkie, dlatego należy je zmieszać z serem startym na wiórki, np. z parmezanem, albo z chlebem, tak by pasta była wystarczająco twarda. Tylko wtedy będzie ją można odpowiednio formować na haczyku. 

    Wieprzowina i ser - warto łączyć ser z innymi przynętami. Załóż kawałeczek mielonki na kolanko haczyka, a następnie umocuj ser wokół trzonka. Na pewno klenie i brzany zareagują na w ten sposób sporządzoną kanapkę. 

    Parmezan - ma bardzo intensywny zapach. Gdy dodamy go do ciasta lub pasty, jego ostry aromat będzie łatwo wyczuwalny dla ryb (jak i wszystkich wędkarzy łowiących w pobliżu :) ). 

    Mieszanki serowe - łowienie ryb na zupełnie nową przynętę daje zawsze dużo satysfakcji, zwłaszcza gdy samemu taką przynętę się wymyśli. Warto więc eksperymentować z przynętami. Zimą doskonałe efekty przynosi łączenie sera z dżdżownicami lub kilkoma białymi robakami. W lecie warto spróbować skusić ryby serem z okruchem chleba lub ziarnem kukurydzy.

    Taktyki serowe - jeśli łowisz klenie w niewielkich, rwących rzekach, najlepszą metodą połowu będzie gruntówka bez spławika. Ze względu na mocny nurt, trzeba tak dobrać ciężarek, by przynęta leżała na dnie w jednym miejscu. 

    Aktywne wędkowanie - intensywnie pachnący ser przyciągnie tylko te ryby, które znajdują się w pobliżu. Aby zwiększyć swoją szansę musisz łowić aktywnie. Idąc wzdłuż brzegów rzeki zarzucaj przynętę wszędzie tam, gdzie mogą gromadzić się ryby. Latem ryb należy szukać w korytarzach pomiędzy roślinami, przy zwaliskach i innych przeszkodach, jednak zawsze w pobliżu nurtu. Doskonałymi łowiskami są zewnętrzne strony zakrętów, gdzie silny prąd wody wymywa głębokie jamy. Zimą szukaj głębszych plani i spokojnych zakoli z dala głównego nurtu. To właśnie o tej porze roku serowe przynęt są najbardziej skuteczne. Nawet jeśli akurat pada śnieg , a żyłka co kilka chwil przymarza do przelotek, ser nie straci nic ze swoich właściwości zapachowych. Gruby kilogramowy kleń, złowiony w mroźny grudniowy dzień, stanowi wspaniale zakończenie sezonu wędkarskiego.


    Magiczna pasta serowa

    Oto składniki z przynajmniej 7 dkg sera pleśniowego, paczka konopi oraz porcja startego parmezanu. Skorzystania z piekarnika bardzo ułatwia zadanie. Będziesz także potrzebował miseczki i łyżki. Włóż ser do miseczki i rozgnieć go łyżką. Następnie wsadź naczynie na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Po wyjęciu ser powinien być całkowicie roztopiony. Wymieszaj ser z ziarnem konopi i łyżką parmezanu. Ziarna konopi są świetną przynęcą na klenie, płocie i brzany, Poza tym pomagają tak połączyć składniki past,. żeby dobrze trzymała się na haczyku. Parmezan jeszcze lepiej skleja całość. Gdy mieszanka jest gotowa włóż ją do szczelnie zamykanego naczynia. Nie wolno jej wkładać do lodówki. Z tak utworzoną pastą w postaci ciasta śmiało możemy ruszać na podbój okazów. 

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: