• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Feeder


    feeder

    Metoda połowu ryb w wędkarstwie. Polegająca na zastosowaniu w wędce i jej szczytowym składzie wymiennych części "cienkich szczytówek" potocznie nazywanymi drgającą szczytówką. O potencjalnym braniu informuje nas szczytówka, wprawiająca nawet przez najmniejszą rybę w zauważalne i delikatne drgania.


    Feeder - jest to jedna z odmian metody gruntowej. Z tego co się mówi metodę tą wymyślili Anglicy, tak jak większość innych. Na feedera można łowić w wodach stojących i rzekach. Najczęściej poławianymi rybami tą metodą jest płoć, leszcz, karp. 

    Sprzęt feederowy

     

    Wędka 

    W metodzie tej używa się wędziska o długości 3,30- 3,90 m o cw.do 90 - 120 g na wody stojące, powyżej jest już cięższy feeder (heavy feeder) do 150 - 180 g. Powyższe nie jest jakąś sztywną regułą i każdą z tych wędek można wędkować w różnych wodach. Wędki posiadają zazwyczaj trzy wymienne szczytówki, które zakłada się odpowiednio do obciążenia i spodziewanych ryb. Szczytówki są w kolorach czerwony, zielony, pomarańcz, biały. Przy połowie płoci zakładamy szczytówkę najmiększą, natomiast na leszcza lub karpia twardszą. Trzymając w palcach szczytówki za ostatnią przelotkę patrzymy, która wygięła się najbardziej - ta jest najmiększa.

     

    Kołowrotek

    Kołowrotek 3-4 łożyskowy wielkości 4000 lub 5000 z żyłką o małej rozciągliwości z nawojem ok 150 m. Przy połowie płoci, leszczy żyłka główna od 0,20- 0,24 przypon 0,12- 0,18, krętlik, haczyk 6-12 w zależności od zastosowanej przynęty. 

     

    Koszyczki zanętowe

    Zanętę wkładamy do koszyczka, które mają różne kształty. Na wody stojące koszyczek okrągły - może być bez dociążenia, natomiast na rzeki kwadratowy lub trójkątny. Wielkość dociążenia koszyczka uzależniona jest od szybkości nurtu. Należy pamiętać, że ciężar koszyczka wraz z zanętą nie może przekraczać cw. wędziska! 

     

    Rurka antysplątaniowa

    Na żyłkę główną nawlekamy rurkę antysplątaniową z koszyczkiem, dłuższym końcem w kierunku haczyka, następnie stoper gumowy lub koralik i przywiązujemy krętlik. Do tego krętlika zakładamy przypon z haczykiem o długości 15-30 cm. Gdy brania są niemrawe przypon można wydłużyć do 40-60/70 cm na rzece można dodać śrucinę dociążającą ok10 cm od haczyka. Po zarzuceniu zestawu wędkę ustawiamy równolegle do lustra wody a prostopadle do napiętej żyłki, z którą szczytówka powinna tworzyć kąt 90 stopni, napięta żyłka powoduje wygięcie szczytówki. 

     

    Taki sprzęt możemy zakupić w każdym internetowym sklepie wędkarskim.

     

    Jak feeder pokazuje brania?

     Branie ryby objawia się uginaniem lub prostowaniem szczytówki, co również przy energicznych szarpnięciach potwierdzi założony dzwoneczek. W rzekach jest to trochę trudniejsze, gdyż prąd wody napiera na żyłkę powodując ugięcie szczytówki. Płynące wodą zielska lub patyki powodują podobne sytuacje, z których należy odróżnić branie. Po kilku mylnych zacięciach zorientujemy się sami o co tu chodzi. Niekiedy, gdy ryby biorą całkiem słabo przy montażu zestawu pomijam rurkę antysplątaniową i zestaw montuję tak na żyłkę główną nawlekam krętlik z agrafką , do której zapinam koszyczek, następnie stoper i zawiązuję drugi zwykły już krętlik, do którego dowiązuję przypon o długości 10-30 cm na jeziora, rzeki do 50 cm. A żeby przypon nie plątał mi się do koszyczka, to w trakcie napełniania go zanętą wkładam również do środka haczyk z przynętą. Po zarzuceniu zestawu, zanęta wypływa z koszyczka a przypon leży na dnie.

    Powiązane wpisy

    przynęta przed zarzuceniem
    Autor: Poradnik wędkarski 06 Jan, 2021
    Poszukaj bąbelków na powierzchni i zmąconej wody. Sprawdź, z której strony dobiegają chlapnięcia i cmokanie - dowiedz się, gdzie są ryby i co robią.
    kołowrotek do feedera
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Dobry kołowrotek w łowieniu gruntowym odgrywa bardzo ważną rolę. W wędkarstwie spławikowym jest to mniej istotny aspekt, to feeder może nam nie wybaczyć dobranie nieodpowiedniego sprzętu. Obciążenia jakie zostają stawiane na mechanizmy są znacznie większe niż w połowach na spławik, tak więc dobranie odpowiedniego kołowrotka jest tu bardzo istotne. Jaki wybrać kołowrotek? Przede wszystkim dobry. A dobry to znaczy jaki ? Tu postaram się wymienić kluczowe cechy dobrego młynka.

    Najnowsze artykuły

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Zobacz więcej...
    Share by: