Stare, leśne łowiska na ogół pokryte są w całości, lub w znacznej mierze warstwą osadu, zwanego mułem powstałym z zgniłych liści, gałęzi.... Warstwa osadu może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Oczywiście możemy szukać w akwenie kawałeczka twardego dna, czy też dna wysłanego drobnymi gałązkami jednak faktem jest, że zamulone miejsca w zbiorniku, to bardzo dobre łowiska, które często są odwiedzane przez naszych milusińskich. Karpie upodobały sobie muł gdyż mogą w nim znaleźć, to co dla nich najlepsze - np. ochotkę. Mimo tego większość karpiarzy unika miejsc, w których na dnie zalega warstwa mułu, chociażby ze względu na woń.
 
Metody połowu karpi w mule
 
PRZYPON 
Użycie typowych przyponów o długości 10-15 cm może diametralnie zmniejszyć szanse, lub znacznie wydłużyć czas złowienia jakiejkolwiek ryby. W kręgach karpiarzy mówi się, że przypon przy łowieniu na mule powinien mieć długość około 25 cm i więcej. Stosowanie się do twardo utartych reguł nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiste jest jedynie, że przypon powinien być dłuższy od grubości warstwy dennego osadu. Ktoś może zapytać: „o ile dłuższy?”. Przypon zapada się, oraz zostaje powoli wciągany przez ciężarek. Po kilku obserwacjach doszedłem do wniosku, że przypon powinien być dłuższy od 5-ciu do 10-ciu centymetrów od grubości mułu. Nie może to również być regułą, gdyż zależne jest to również od miękkości mułu. Na dnie możemy spotkać lekko twardawy muł, lub też muł w postaci swoistej mazi, która będzie na pewno wymagała użycia przyponów nawet dwa razy dłuższych niż warstwa mułu.
Zarówno do przynęt neutralnych jak i pływających używam przyponu wykonanego z odcinka fluorocarbonu o długości od 25 do 40 cm (długość ta uzależniona jest od grubości warstwy mułu) zakończonego pętelką i odcinka około 5-10 cm miękkiej plecionki również zakończonego pętelką. Obydwie pętelki połączone ze sobą tworzą połączenie przegubowe, co daje nam bardziej naturalną prezentacja przynęty. 
Przynęty tonące umieszczam na podobnym przyponie, z tym, że miękką plecionkę zastępuje odcinkiem fluorocarbonu. Zamiast klasycznego włosa używam tutaj d-riga. W momencie, kiedy brania nie występują zmieniam przypony fluorocarbonowe na przypony wykonane z plecionki w otulinie. 
Część karpiarzy stosuje na przypon lead core z wyciągniętym ołowianym rdzeniem tuż przy haczyku na długości 5-10 cm. Zaletą takiego przyponu jest jego doskonałe maskowanie się jak i wyeliminowanie „stawania” plecionki tworząc niewidzialne dla ryb połączenie przynęty z resztą zestawu.
 
ZESTAW   
Zestaw należy zbudować tak, aby miał jak najmniejszy ciężar jednocześnie pamiętając o tym, aby żadna z części zestawu nie unosiła się nad dnem. Używam silikonowych rurek o długości 35-50 cm (długość zależna od długości przyponu). Stosowanie lead core zamiast rurek silikonowych jest dobrym rozwiązaniem, gdyż idealnie maskują się one w mule. Jednakże miałem przypadek, że karp podczas walki pokaleczył się szorstkim lead corem.  Ciężarek jest tutaj najistotniejszym elementem. Użycie ciężarków, które swoją masę skupiają w jednym punkcie jak np. „pociski”, „bomby” itd., powodują głębokie zapadnięcie się ciężarka w muł i wciąganie za sobą przynęty. Należy wyposażać zestaw w ciężarki, które rozkładają swoją masę na całej swojej powierzchni. Takimi ciężarkami jest np. „flat bomb” i „riser”. Właśnie riser ze względu na swoją trójkątną budowę oraz całkowicie spłaszczony spód jest jak dla mnie idealnym rozwiązaniem. Jako, że łowię praktycznie w zaczepach riser spełnia dodatkową funkcje. Jego kształt powoduje natychmiastowe poderwanie się z dna i wypłynięcie do powierzchni omijając tym samym zaczepy. 
Staram się używać ciężarków o jak najmniejszej masie jak to tylko możliwe. Przeważnie „wisi” ciężarek o masie 60-65 g przy łowieniu na odległości 60-70 metrów. Ciężarki o mniejszej masie mogą nie spełniać swojej roli samo zacinającej.
Mocowanie ciężarka jest jak dla mnie oczywiste. Zamocowanie ciężarka centrycznie powoduje głębsze wciąganie przyponu w muł. Ciężarek powinien być umieszczony na bezpiecznym klipsie, gdyż ma większą swobodę, przez co nie wciąga przyponu w muł jak zamocowanie centryczne. 
 
ZANĘTA
Do nęcenia karpi w łowiskach zamulonych używam zanęty partykularnej składającej się z nasion o różnej grubości. Najczęściej do takiej mieszanki ziaren wchodzi: kukurydza, konopie, łubin, pszenica. 
Kolejną podstawową zanętą są oczywiście kulki proteinowe. Osoby, które nie robią kulek osobiście mają tutaj mniejsze pole do popisu. Pozostaje im tylko przepołowienie kulek i zalanie ich obficie boosterem. Jeśli natomiast samemu tworzymy nasze przynęty dobrze jest zwrócić uwagę na ich masę. Ciężkie kulki będą się z łatwością zapadać w muł i dlatego lżejsze kulki będą tutaj lepszym rozwiązaniem. W tym celu przy komponowaniu miksu należy wyeliminować ciężkie, masywne produkty kosztem lekkich, wypornych komponentów. 
Unikamy:  dużej ilości grubo zmielonych ziaren, kaszy manny, orzechów itd. Dodajemy: biszkoptów, kaszki, kazeinę i kazeiniany, gluteny, mączki mięsne i rybne, mąkę sojową odtłuszczoną, mleko w proszku, kaszkę kukurydzianą itd. Możemy też zadbać o to, aby kulki tak naprawdę nie miały kształtu kulistego, a spłaszczony. Przepołowienie kulek także zapobiega zapadaniu się kulek w mule, oraz spowoduje szybsze uwalnianie aromatów.
Zanętę uzupełniam o pellet, o różnej granulacji. Drobny pellet o średnicy 3-6 mm rozpuszcza się niemal natychmiastowo, przez co dzięki niemu możemy szybko zwabić karpie w łowisko. Dodatkowo dodaję grubego pelletu o średnicy 15-20 mm, który rozpuszcza się długo i opornie tym samym utrzymując karpie w łowisku. 
Całą zanętę obficie zalewam boosterem. Zapach mułu jest strasznie silny i intensywny. Przełamanie się przez niego wymaga naprawdę sporej ilości aromatu. Kulki dobrze zalać boosterem dzień wcześniej i umieścić je w szczelnym opakowaniu. Ziarna zalewam na godzinę przed wrzuceniem ich do wody. Pelletu nie zalewam niczym, gdyż uważam, że posiada silny, intensywny zapach, który szybko uwalania się do wody na skutek rozpuszczania. Ziarna możemy zlepić w małe placki pastą pelletową. 
Dobór zapachu zależy od przyzwyczajenia karpi. Nawet spora ilość ochotek, raków, małży czy innych „śmierdzących”, naturalnych pokarmów w akwenie nie gwarantuje połowu karpi na zapachy typu ryba, krab itd. Na zbiorniku, w których łowię, bardzo dobrze sprawdzają się zapachy owocowe z uwagi na silny kontrast z zapachem mułu, przez co jest łatwo lokalizowany przez karpie. 
 
PRZYNĘTA
Bezkonkurencyjne są tu kulki pop-up jak i sztuczna pływająca kukurydza, lub też zwykła podniesiona pianką. Jednak często okazuje się, że nienaturalnie pływające nad dnem pożywienie okazuje się dla karpia zbyt podejrzane. W takiej sytuacji najlepiej zastosować „bałwanka” z jednej kulki tonącej i jednej pływającej, „grzybka” składającego się z kulki tonącej i połówki kulki pop-up, czy też połówki kulki tonącej i połówki kulki pływającej. Są to znane i oczywiste przynęty, które posiadają neutralną wyporność doskonale prezentując się na dnie. „Kilerem” okazuje się też kukurydziana kulka tonąca z dwoma sztucznymi pływającymi kukurydzami tworząc neutralną przynętę. Łowna jest również przynęta z dwóch ziaren sztucznej kukurydzy i jednego dużego ziarna gotowanej kukurydzy umieszczonej pomiędzy nimi na włosie tworząc również neutralną przynętę. 
Zapachy, to oczywiście kwestia indywidualna. Często jednak sprawdza się kulka rybno-owocowa. Możemy dipować kulkę owocową w dipie rybnym i na odwrót lub też wykonać kulkę na miksie rybnym aromatyzując ją zapachem owocowym. Dobrze jest zamoczyć na tydzień wcześniej kulki w dipe płynnym, jeśli nie używamy dipów proszkowych. Jestem gorącym zwolennikiem tych drugich. Zadipowana kulka uwalnia swoje aromaty ponad 24 godziny. Łatwo jest dobrać intensywność dipowania, poprzez kolejne otoczenie kulki w proszku.
 
TECHNIKA POŁOWU
Dla mnie łowienie w mule równa się z używaniem materiałów rozpuszczalnych. Zawiązany worek PVA nabijam na haczyk, po czym na grot haczyka nabijam piankę PVA. Worek wypełniam połówkami kulek oraz dużą ilością drobnego pelletu. Dodaję również 2-3 pellety o rozmiarze 15-20 mm. Całość zalewam boosterem. Haczyk w czasie rozpuszczania się worka PVA przez około 5-10 sekund będzie unosić się nad dnem, a po rozpuszczeniu się pianki opadnie powoli na „dywan” pelletu z kulkami. Jeśli umieszczacie haczyk w środku worka to nie zapomnijcie o nabiciu pianki na haczyk, gdyż zdarza się, że na grot haczyka nabije się w worku PVA kulka czy też pellet, co skutkuje pustymi odjazdami. Poniżej przedstawiam krótki filmik prezentujący rozpuszczanie się pianki PVA i powolne opadanie przynęty na dno.
 
 Jako, że zapach mułu jest strasznie mocny i przenikliwy ciężarek oblepiam pastą wykonaną z pelletu lub też zanętą z pelletem i pokruszonymi kulkami. Ogólnie oblepianie ciężarka czasem daje zaskakujące efekty, nawet jeśli łowimy w miejscach nie zamulonych. 
Jeśli tylko jest taka możliwość, to staram się wywozić zestawy, nawet jeśli odległość od brzegu jest w zasięgu rzutu. Zestaw przy wywózce powoli i delikatnie kładę na dnie. 
Łowienie w mule wymusza konieczność częstszego przerzucania zestawu (maskowanie zapachu kulki przez zapach mułu). Podczas doby zestaw zwijam i umieszczam w łowisku od 4 nawet do 6-ciu razy. 
14 grudnia 2018

Karpie z mułu

Karp z mulistego zbiornika
28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że jeśli trafimy na twarde dno bez złogów mułu, to będą tam sandacze. No i niby
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę, nie jest wcale łatwe. Warto wtedy spróbować szybkiego obławiania dużej ilości miejsc ogólnie uznawanych za
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi otworami węchowymi. Otwory te znajdują się zwykle na górnej szczęce. Ryba wyczuwa zapach, gdyż woda
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub dwa, systematycznie nęcą. O tej samej porze najlepiej wczesnym świtem, a także o zachodzie słońca
25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy, przedstawiający miesięczną intensywność żerowania ryb. Dane i opinie z wielu przyczyn nie mogą uchodzić za

Najnowsze artykuły

25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy,
21 czerwca 2020
W nizinnych rzekach łowimy sztuki zdrowe i dobrze odkarmione, a jeśli w wodzie czystej smaczne
16 grudnia 2018
 Rewelacyjna metoda na słabo żerujące okonie, sandacze. Metoda to sprawdza się zarówno w rzekach jak
16 grudnia 2018
 Jak łowić sandacze.. a dokładnie w jakich miejscach, na jaki sprzęt i przynęty..      Sandacze -
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale
16 grudnia 2018
 Boreasz – największy superkomputer w Polsce oblicza pogodę kliknij;    Siatka: 4km. Długość prognozy 60h. kliknij;
16 grudnia 2018
Idealny dla każdego, kto dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Amur należy do ryb karpiowatych.
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne

Polecane strony

01 czerwca 2019
Haczyk jest najistotniejszym elementem zestawu do połowu ryb, jednak często uznawany jest przez wędkarzy za
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne
16 grudnia 2018
Przepis 1 : Składniki : 0,5 kg maki pszennej 4 łyżki stołowe miodu 0,5 kg
16 grudnia 2018
Weź swoje wędki i wybierz się na zimowe łowienie karpi. Właśnie w zimie ryby te
15 grudnia 2018
O dipach i boosterach napisano już wiele artykułów. Postaram się zebrać najważniejsze informacje zawarte w
15 grudnia 2018
W tej części chciałem omówić w ogólnym zarysie przynętę zwaną kulką proteinową. Podstawową cechą kulek
15 grudnia 2018
 Łowienie powierzchniowe jest fascynujące, ponieważ zdobycz widać jak na dłoni. Jeśli będziesz się cicho i
15 grudnia 2018
Orzechy mogą być wspaniałą przynętą na karpie. Pamiętaj tylko, by je odpowiednio przygotować, bo źle
15 grudnia 2018
Kulki proteinowe sprawiły, że łowienie karpi przestało być tylko wędkarstwem dla koneserów. Dzięki kulkom stało
15 grudnia 2018
 Mamy już "tygrysy" gotowe do łowienia, czas teraz na podanie ich naszym wielkołuskim ulubieńcom i
15 grudnia 2018
Dawniej kije wędkarskie wykonywano z naturalnych materiałów takich jak bambus. Współczesne wędziska wykonuje się z
15 grudnia 2018
Mieszanie na sucho. Jeśli  mieszan­ka  ma się  składać  z większej  liczby składników,  trzeba je najpierw
15 grudnia 2018
 Mniej wartki prąd wody i obfitość pożywienia sprawiają, iż w rzekach karpie często patrolują długie
15 grudnia 2018
 Orzechy tygrysie zwane też migdałami ziemnymi to  dobra alternatywa lub wsparcie dla kulek proteinowych. Trzeba
14 grudnia 2018
W dzisiejszej dobie czasu, nęcenie karpia przybrało duże zróżnicowanie. Jedni nęcą tym samym czego używają
14 grudnia 2018
Ryby krąpiowe Waniliowa Składniki: - 1kg bułki tartej; - 0,5kg mąki kukurydzianej; - 0,5kg otrąb
14 grudnia 2018
Istnieje wiele teorii jak i badań na temat karpiowych zmysłów. Nad wodami panują czasem wręcz
14 grudnia 2018
Stare, leśne łowiska na ogół pokryte są w całości, lub w znacznej mierze warstwą osadu,
13 grudnia 2018
Haczyki  produkowane  są  z  drutu o różnej  średnicy.  W ramach jednej serii (modelu) haczyka grubość
13 grudnia 2018
Przygotowanie miejsca połowu to przede wszystkim odpowiednie zanęcenie łowiska. Jeśli istnieje możliwość, łowisko należy zanęcać
13 grudnia 2018
Lustrzenie i karpie pełnołuskie to odmiany karpia zwyczajnego (Cyprinus carpio).KARAŚ (Carausius carassius) to oddzielny gatunek
13 grudnia 2018
PRZYPON 1 Przypon wykonany z miękkiej plecionki wolno tonącej, na którym za pomocą prostego węzła
12 grudnia 2018
Dobrze wybrane miejsce to  pewny sukces. Wiosną karp lubi się wygrzewać. Szuka ciepłej wody i
10 grudnia 2018
Po długo letnich doświadczeniach pragnę podzielić się z wami jak skutecznie lądować zdobycz w podbieraku.
09 grudnia 2018
W niektórych małych i głębokich zbiornikach karpie smużą wodę wynurzonymi płetwami grzbietowymi lub robią fale

Z kategorii

Najnowsze

28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę,
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub
Media Społecznościowe

Proudly A.G by Poradnik wędkarski

Strony