• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Matchem i batem


    Sezon wiosenny zbliża się nieuchronnie, a więc za interesujmy się po zimie sprzętem i metodami połowu. Dzisiaj chciałbym przedstawić jeden ze sposobów łowienia zestawem pełnym potocznie zwanym batem. W pewnych sytuacjach ryba stoi dalej od brzegu i dodatkowo wieje wiatr. Jest na to sposób, to połów z tonącą żyłką i wagglerem na bezprzelotowe wędzisko. Metoda ta łączy zalety wędki bez kołowrotka i klasycznej matchówki.

    wagglery

    Batem bo tak nazywamy kij bez przelotek, zawsze zarzuca się przynętę dokładnie na tę samą odległość. Łowiąc zestawem matchowym, sztuki tej należy się najpierw nauczyć, choć nigdy zarzucenia nie będą tak precyzyjne jak podczas łowienia batem lub tyczką. Spławiki, które montuje się w zestawach do łowienia batem mają jedną wadę - podczas wiatru dość szybko dryfują po powierzchni wody. Matchowy spławik typu waggler jest natomiast prawie w ogóle nieczuły na podmuchy wiatru.

     

    Podsumujmy: bat waggler, czemu nie! Dodam, że tą techniką możemy zmierzyć się nad wodą z tyczkarzem. Bez przelotowy kij teleskopowy o długości od sześciu do dziewięciu metrów powinien być możliwie jak najcieńszy, aby opór powietrza przy zarzucaniu i prowadzeniu był jak najmniejszy. Nie muszę dodawać, że wędka powinna być lekka i mocna, przecież podczas wędkowania wymachujemy nim jak batem. A najlepiej (taki sekret) jakby było trochę przeciążone z przodu w gwarze wędkarskiej leciało na ryj wtedy będzie bardzo dokładnie zarzucać nawet najlżejsze zestawy. Wagglery najczęściej stosowane prze zemnie mają wyporność 1 g do max 3 g.

    Wyważam je tak, że z wody wystaje jedynie 2 cm antenki. Spławiki to podłużne ołówki bez wstępnego obciążenia, ale niekoniecznie. Zestawy tradycyjne - żyłka główna 0,14 przypon 0,12 haczyk z krótkim trzonkiem. Po dokładnym wysondowaniu łowiska gruntomierzem grunt ustawiam tak, aby haczyk był zawieszony nad dnem około 2 cm. Przed gruntowaniem przygotowuję sobie zanętę. W międzyczasie gdy zanęta dochodzi gruntuje, rozkładam graty, podbierak, siatkę, miarkę i wypychacz. Gdy już wszystko jest przygotowane przemieszam zanętę i co ważne przecieram przez sito, a dlaczego, no bo lepiej w wodzie pracuje. Dobrze jest też dodać do tego garstkę białych lub pinki. W wygruntowane wcześniej miejsce zarzucam zestaw z dwoma pinkami lub białym na haczyku. Jak po zarzuceniu zatopić żyłkę, aby wiatr jej nie ściągał to bardzo łatwe.

     

    Zaraz po zarzuceniu zestawu należy zanurzyć szczytówkę kija w wodzie i lekko pociągnąć wędzisko do siebie i już. Żyłka jest właśnie na całej długości pod wodą. Następnie formuje kilka małych kul zanętowych i dokładnie celuję nimi w antenkę spławika. Kulki momentalnie rozpadają się w momencie uderzenia o wodę tworzy się opadająca chmura zanętowa. Dobrze jest jeszcze strzelić z procy dwa razy pinką. Wierzcie mi jak dzień sprzyja nie czeka się na branie dłużej niż kilkanaście minut. Pozdrawiam...

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: