• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jak złowić wzdręgę


    Krasnopiórka - ta rosyjska nazwa prześlicznej ryby, prawie zupełnie wyparła jej prawdziwą nazwę w Polsce. Wzdręga, bo o niej mowa ma barwę starego złota połączonego z wyrazistą czerwienią i stanowi prawdziwy rarytas.

    jak złowić wzgręgę

    Spinningistom łowiącym w jeziorach podczas letnich upałów zacięcie 30-centymetrowej wzdręgi daje niesamowite przeżycia. Wzdręgę spotkamy głównie w przybrzeżnym pasie trzcin, grążeli, rdestnic, cypli obficie porośniętych roślinnością oraz w daleko wysuniętych w wodę rzadkich trzcinowiskach. Łowienie krasnopiór na spinning wymaga bardzo finezyjnego zestawu. Składa się on z bardzo czułego wędziska o masie wyrzutowej do 7 g i długości 2'7 m, żyłki o średnicy 0,08.0,10 mm i centymetrowego twistera uzbrojonego w główkę o masie od 0,2 do 0,6 g . Główka do paprochów uzbrajamy żółte, wiśniowe i perłowe mikrotwistery.

    Najlepsze połączenia to: perłowy twister z seledynową główką oraz wiśniowy twister z czerwoną główką. Aby skutecznie łowić wzdręgi, musimy je najpierw wypatrzeć, a do tego potrzebne są okulary polaryzaryjne. Gdy je dojrzymy, ustawiamy łódkę/ponton tak by wiatr wiat nam w plecy, co ułatwi rzucanie mini przynętą. Przy odrobinie wprawy możemy ją posłać nawet na 20 metrów.

    Łowimy w następujący sposób: po zarzuceniu przynęty trzymamy naprężoną żyłkę, starając się, aby jak najdłużej opadała. Kiedy oprze się na dnie, podrywamy ją ku powierzchni wybieramy luz żyłki i znów dajemy jej opadać. Brania są agresywne i widowiskowe, szczególnie wówczas gdy wzdręga zaatakuje tuż pod powierzchnią wody. Krasnopióra najczęściej zacina się sama. Latem krasnopióry biorę praktycznie bez względu na pogodę. Wydaje się jednak, że gdy jest pochmurno łatwiej oszukać wyjątkowo dorodny okaz. Należy bardzo uważać, gdyż krasnopióra jest bardzo płochliwa.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: