Węzły wędkarskie

Węzły

Jedną z ważniejszych spraw podczas wiązania żyłki, o której nie wolno zapominać, jest nawilżenie węzła tuż przed zaciśnięciem, możemy to zrobić mocząc w wodzie bądź poprzez naślinienie.

Dobry węzeł

Zaciskanie węzła - pamiętaj, by nie robić tego poprzez gwałtowne szarpnięcie. Żyłka wykonana jest z bardzo elastycznego materiału, a jej nagłe obciążenie spowodować może deformacje, której niestety już nie usuniemy, przy czym znacznie osłabimy żyłkę. Zaciągaj zatem węzeł powoli, i równomiernie lekko napinając żyłkę.

Miej jak najmniej węzłów - żyłka, posiadająca wiele węzłów, zachowuje około 80% swojej wytrzymałości a niekiedy i mniej. 

Węzły do przynęt sztucznych - spełniając swą funkcję muszą wytrzymać stawiany opór walczącej ryby, i nie powinny się rozwiązywać by nie dopuszczać do sytuacji, kiedy to ryba nam się zerwie i zmuszona jest na dalsze pływanie z czymś co uniemożliwiać jej będzie swobodne funkcjonowanie, gdzie często przekłada się to na powolną jej śmierć.

09 grudnia 2018
Węzeł Albright... ten węzeł powinien znajdować się w arsenale każdego wędkarza. Bardzo solidny sposób łączenia
14 grudnia 2018
Służy do łączenia przyponu z żyłką główną. Łączy się go poprzez dwie przeplecione niezaciągające się
15 grudnia 2018
Węzeł haczykowy (patrz wyżej) -  jeden z trudniejszych do wykonania, ale cechujący się bardzo dobrą
12 grudnia 2018
Jako, że do lekkich sztucznych przynęt nie stosujemy żadnego typu wolframów zakończonych agrafką co w
15 grudnia 2018
Węzły wędkarskie zawsze pozostają najsłabszym punktem zestawu, lecz bez nich wędkowanie byłoby niemożliwe Trening czyni

Żyłka posiada punkty słabe. Są nimi węzły, bez których, niestety nie można się obejść. Istnieje ich wielka różnorodność. Niektóre są lepsze od innych. Powinniśmy stosować te, które nie niszczą żyłki. Za każdym razem, gdy nylon jest zaciśnięty, całe naprężenie przenoszone jest na jedną część jego średnicy, powodując pęknięcia i może doprowadzić do rozerwania. Umiejętność wykonywania dobrych węzłów jest więc sprawą dla Wędkarza bardzo ważną. Nie musi znać ich wielu. Wystarczy jeden dobry węzeł, aby umocować haczyk i dobry węzeł pozwalający na związanie dwóch odcinków nylonowej żyłki. Aby uniknąć śliskości żyłki przy wiązaniu węzłów, należy ją przed zaciśnięciem zmoczyć.

Media Społecznościowe

Proudly A.G by Poradnik wędkarski

Strony