• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Pijawki


    Specyficzna budowa pijawki, w tym trzy grupy mięśni opakowane mocnym naskórkiem, powoduje, że żadna z przynęt naturalnych nie jest tak wytrzymała. Jeśli ryby biorą dobrze, to na jedną pijawkę złowimy kilka sztuk. Pijawki są przynętą całoroczną. Wiosną biorą na nie klenie i bolenie, latem – sumy, bolenie, brzany, sandacze i klenie, jesienią także miętusy, natomiast zimą – klenie.

    pijawki

    Jako przynęty na rekordowe ryby używa się dużych pijawek końskich, natomiast mniejsze jej okazy są chętnie atakowane przez okonie, płocie, leszcze, a nawet krąpie. Duże pijawki zbiera się pod kamieniami i innymi przedmiotami leżącymi przy brzegu. Najwięcej można ich spotkać w niewielkich, zanieczyszczonych „kaczych dołkach” i rowach melioracyjnych.

    Pijawki są także bardzo dobrą przynętą na lina, węgorza, suma. Są one bardzo żywotne i trwałe. Okazy mniejsze i miększe nawlekamy na haczyk, przekłuwając je całe wzdłuż, większe i sztywniejsze nadziewamy tylko na grot haczyka. Łowimy je siatką na rękojeści w płytkich i wygnanych miejscach w wodach stojących, bagnach, a także pod kamieniami w ciepłych, wolno płynących, słabo zanieczyszczonych wodach. Przechowujemy je w wodzie lub mokrym mchu. Mimo dość licznego występowania pozostają, przynętą mało rozpowszechnioną ze względu na sezonowość pozyskiwania i trudności w obchodzeniu się z nimi.

     

    Uwaga – czasami można spotkać pijawkę lekarską. Jest pod ochroną, nie wolno jej stosować jako przynęty, nie wolno też jej przetrzymywać. Od innych pobratyńców wyróżniają ją dwie ciągnące się wzdłuż ciała pręgi złożone z żółtych punktów

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: