PRZYPON 1
Przypon wykonany z miękkiej plecionki wolno tonącej, na którym za pomocą prostego węzła (zwanego potocznie węzłem bez węzła) zamocowano haczyk typu Fastgip (hak z trzema zadziorami), wykonany z dość grubego drutu. Mocny krętlik zespolony jest z żyłką węzłem zwanym Palomar.
Jest to bardzo uniwersalny i prosty w wykonaniu przypon, dlatego też spotykamy go w większości karpiarskich zestawów (nadaje się do podania różnego rodzaju przynęt). Ja używam go do łowienia na kulki tonące lub kombinację kulki tonącej z pływającą (tzw. bałwan). Mocny hak zestawu pozwala na łowienie w pobliżu zaczepów i twardej roślinności wodnej, gdzie często przychodzi zastosować hol siłowy. Miękka plecionka zestawu dobrze układa się na dnie i nie wzbudza podejrzliwości karpi.
 
PRZYPON 2
Przypon ten wykonany jest w całości z miękkiej plecionki, na którą (od strony krętlika) założyłem cienką silikonową koszulkę, zabezpieczającą zestaw przed splątaniem podczas rzutu. Zastosowany w zestawie hak (z wygiętym do środka trzonkiem) najlepiej sprawdza się w zestawach z przynętą pływającą.
 
Zabezpieczenie węzła rurką termokurczliwą blokuje położenie włosa w wybranym miejscu i wyprowadza plecionkę z wewnętrznej strony haczyka. W dużym stopniu poprawia to skuteczność zacięcia w zestawach samozacinających. Dodatkowa, przesuwana śrucina umożliwia unoszenie się przynęty w żądanej odległości od dna.
 
PRZYPON 3
Jest to następny przypon, w którym zastosowałem haczyk o bardzo długim trzonku. Takie haczyki, wykonane z cienkiego i niezwykle lekkiego drutu, doskonale nadają się do zastosowania podczas połowu na niewielkie przynęty pływające. W tym zestawie, do tradycyjnego włosa, zamocowane jest kółeczko przesuwające się luźno po trzonku haczyka.
 
Umożliwia to hakowi pionowe ustawienie się w wodzie oraz opóźnia wyplucie go przez rybę (w czasie brania, karp nie wyczuwa obecności haczyka ustawionego pionowo pod kulką, a w momencie gdy chce pozbyć się „trefnego” jedzonka, hak najczęściej opada na dolną wargę ryby, gwarantując skuteczne i pewne zacięcie). Regulację wysokości unoszenia się przynęty nad dnem zapewnia przesuwany po przyponie ciężarek.
 
PRZYPON 4
Jest to pierwszy prezentowany przypon wykonany z dwóch różnych linek. Licząc od strony haka, pierwszą część przyponu wykonałem z miękkiej plecionki, którą połączyłem ze sztywną żyłką (Amnesia) cechującą się brakiem pamięci kształtu. Niewielki haczyk, wykonany z cienkiego drutu, najlepiej sprawdza się podczas połowu z małych odległości, przy użyciu niewielkich przynęt o zróżnicowanej pływalności.
Miękka część przyponu w naturalny sposób prezentuje przynętę, zaś sztywna – chroni przypon przed splątaniem oraz umożliwia (dzięki swej niewidoczności) połów na czystych i twardych blatach. Dodatkowe obciążenie, wykonane z „plastycznego ołowiu” (ołowiany pył zmieszany ze spoiwem), utrzymuje zestaw na dnie.
 
PRZYPON 5
Przypon ten wykonany jest (tak jak poprzedni) z miękkiej plecionki i Amnesii. W tym zestawieniu, haczyk o krótkim trzonku wykonany jest z grubego drutu, co procentuje podczas łowienia z dużych odległości przy użyciu różnych przynęt. Jednak najlepiej sprawdza się w komplecie z dużą kulką proteinową o zerowej pływalności.
Na trzonku haczyka zamiast włosa, znajduje się pętelka, do której zamocowano przegubowo uchwyt kulki proteinowej. Podczas brania hak zestawu ustawia się pionowo, co znacznie utrudnia pozbycie się przez rybę przynęty.
 
PRZYPON 6
Do wykonania tego przyponu potrzebna jest plecionka z rdzeniem ołowianym (tzw. leadcore) i specjalna igła do zaplatania. Haczyk (tak jak w poprzednim zestawie) wyposażony jest w małą pętelkę, jednak do zamocowania kulki użyto podwójnego przegubu, co umożliwia jeszcze bardziej naturalną prezentację przynęty.
Zestaw ten pozbawiony jest tradycyjnych węzłów, co czyni go niezwykle odpornym na przetarcia, a duża masa użytej plecionki utrzymuje go bezpośrednio na dnie. Ma to duże znaczenie podczas połowu w żwirowniach, gdzie dno pozbawione jest jakiejkolwiek roślinności. Tam też najlepiej sprawdzają się kulki tonące lub kombinacje kulek tonących i pływających.
 
PRZYPON 7
Przypon wykonany w całości ze sztywnej Amnesii, z hakiem wyposażonym w długą żyłkową pętlą, po której przemieszcza się uchwyt w kształcie litery D. W tradycyjnym zestawie włosowym, wypluwana przez karpia przynęta pociąga za sobą haczyk, który szybko opuszcza pysk ryby. Przy tak skonstruowanym mocowaniu przynęty, następuje to z dużym opóźnieniem, znacznie zwiększając szansę na skuteczne zacięcie. Krętlik połączony z kółkiem znacznie rozszerza kąt, pod jakim może ułożyć się przypon, którego opór w tej sytuacji jest słabiej wyczuwany przez rybę.
 
Zestaw doskonale sprawdza się w łowiskach z przejrzystą wodą i bardzo rzadko się splątuje (nawet podczas silnego wiatru). Używam go do łowienia na przynęty tonące lub o zerowej pływalności, tak zrównoważone, że przy dnie utrzymuje je tylko masa haczyka.
 
PRZYPON 8
Przypon wykonany całkowicie z niewidocznej dla ryb żyłki fluorokarbonowej, z hakiem uzbrojonym (tak jak w poprzednim zestawie) pętlą oraz uchwytem typu D. Fluorokarbon, który przewyższa swoją masą tradycyjne żyłki, bardzo dobrze układa się na dnie każdego typu łowiska, a jego zwiększona odporność na przetarcia umożliwia łowienie wśród ostrych zaczepów lub kolonii racicznic. Połączenie segmentów przyponu niewielką agrafką umożliwia ich szybką wymianę, a poza tym, przegub tego typu ułatwia zassanie przynęty przez ostrożne karpie.
 
Przypon, ze względu na niewielkie rozmiary haczyka, sprawdza się podczas połowu na niewielkie przynęty o zróżnicowanej pływalności.
13 grudnia 2018

Zestawy karpiowe

Zestaw karpiowy
28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że jeśli trafimy na twarde dno bez złogów mułu, to będą tam sandacze. No i niby
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę, nie jest wcale łatwe. Warto wtedy spróbować szybkiego obławiania dużej ilości miejsc ogólnie uznawanych za
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi otworami węchowymi. Otwory te znajdują się zwykle na górnej szczęce. Ryba wyczuwa zapach, gdyż woda
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub dwa, systematycznie nęcą. O tej samej porze najlepiej wczesnym świtem, a także o zachodzie słońca
25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy, przedstawiający miesięczną intensywność żerowania ryb. Dane i opinie z wielu przyczyn nie mogą uchodzić za

Najnowsze artykuły

25 czerwca 2020
Profesjonalny kalendarz brań na dziś, jutro...,to sprawdzony godzinowy wędkarski informator połowu ryb, stworzony dla wędkarzy,
21 czerwca 2020
W nizinnych rzekach łowimy sztuki zdrowe i dobrze odkarmione, a jeśli w wodzie czystej smaczne
16 grudnia 2018
 Rewelacyjna metoda na słabo żerujące okonie, sandacze. Metoda to sprawdza się zarówno w rzekach jak
16 grudnia 2018
 Jak łowić sandacze.. a dokładnie w jakich miejscach, na jaki sprzęt i przynęty..      Sandacze -
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale
16 grudnia 2018
 Boreasz – największy superkomputer w Polsce oblicza pogodę kliknij;    Siatka: 4km. Długość prognozy 60h. kliknij;
16 grudnia 2018
Idealny dla każdego, kto dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Amur należy do ryb karpiowatych.
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne

Polecane strony

01 czerwca 2019
Haczyk jest najistotniejszym elementem zestawu do połowu ryb, jednak często uznawany jest przez wędkarzy za
16 grudnia 2018
Zapach - tajemnica sukcesu  Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale
16 grudnia 2018
Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne
16 grudnia 2018
Przepis 1 : Składniki : 0,5 kg maki pszennej 4 łyżki stołowe miodu 0,5 kg
16 grudnia 2018
Weź swoje wędki i wybierz się na zimowe łowienie karpi. Właśnie w zimie ryby te
15 grudnia 2018
O dipach i boosterach napisano już wiele artykułów. Postaram się zebrać najważniejsze informacje zawarte w
15 grudnia 2018
W tej części chciałem omówić w ogólnym zarysie przynętę zwaną kulką proteinową. Podstawową cechą kulek
15 grudnia 2018
 Łowienie powierzchniowe jest fascynujące, ponieważ zdobycz widać jak na dłoni. Jeśli będziesz się cicho i
15 grudnia 2018
Orzechy mogą być wspaniałą przynętą na karpie. Pamiętaj tylko, by je odpowiednio przygotować, bo źle
15 grudnia 2018
Kulki proteinowe sprawiły, że łowienie karpi przestało być tylko wędkarstwem dla koneserów. Dzięki kulkom stało
15 grudnia 2018
 Mamy już "tygrysy" gotowe do łowienia, czas teraz na podanie ich naszym wielkołuskim ulubieńcom i
15 grudnia 2018
Dawniej kije wędkarskie wykonywano z naturalnych materiałów takich jak bambus. Współczesne wędziska wykonuje się z
15 grudnia 2018
Mieszanie na sucho. Jeśli  mieszan­ka  ma się  składać  z większej  liczby składników,  trzeba je najpierw
15 grudnia 2018
 Mniej wartki prąd wody i obfitość pożywienia sprawiają, iż w rzekach karpie często patrolują długie
15 grudnia 2018
 Orzechy tygrysie zwane też migdałami ziemnymi to  dobra alternatywa lub wsparcie dla kulek proteinowych. Trzeba
14 grudnia 2018
W dzisiejszej dobie czasu, nęcenie karpia przybrało duże zróżnicowanie. Jedni nęcą tym samym czego używają
14 grudnia 2018
Ryby krąpiowe Waniliowa Składniki: - 1kg bułki tartej; - 0,5kg mąki kukurydzianej; - 0,5kg otrąb
14 grudnia 2018
Istnieje wiele teorii jak i badań na temat karpiowych zmysłów. Nad wodami panują czasem wręcz
14 grudnia 2018
Stare, leśne łowiska na ogół pokryte są w całości, lub w znacznej mierze warstwą osadu,
13 grudnia 2018
Haczyki  produkowane  są  z  drutu o różnej  średnicy.  W ramach jednej serii (modelu) haczyka grubość
13 grudnia 2018
Przygotowanie miejsca połowu to przede wszystkim odpowiednie zanęcenie łowiska. Jeśli istnieje możliwość, łowisko należy zanęcać
13 grudnia 2018
Lustrzenie i karpie pełnołuskie to odmiany karpia zwyczajnego (Cyprinus carpio).KARAŚ (Carausius carassius) to oddzielny gatunek
13 grudnia 2018
PRZYPON 1 Przypon wykonany z miękkiej plecionki wolno tonącej, na którym za pomocą prostego węzła
12 grudnia 2018
Dobrze wybrane miejsce to  pewny sukces. Wiosną karp lubi się wygrzewać. Szuka ciepłej wody i
10 grudnia 2018
Po długo letnich doświadczeniach pragnę podzielić się z wami jak skutecznie lądować zdobycz w podbieraku.
09 grudnia 2018
W niektórych małych i głębokich zbiornikach karpie smużą wodę wynurzonymi płetwami grzbietowymi lub robią fale

Z kategorii

Najnowsze

28 czerwca 2020
Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że
28 czerwca 2020
Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę,
27 czerwca 2020
Wszystkie ryby mają doskonale rozwinięty narząd węchu, znajdujący się w dołku węchowym, połączonym z parzystymi
25 czerwca 2020
Aby rybę zwabić na łowisko i skusić do pochwycenia haczyka, doświadczeni wędkarze wcześniej, tydzień lub
Media Społecznościowe

Proudly A.G by Poradnik wędkarski

Strony