Konstruowanie zestawu spławikowego do bata


Gdy wybierzemy już odpowiedni spławik, ciężarki i haczyk, trzeba to wszystko umieścić na żyłce i przywiązać do wędziska.



Konstruowa­nie zestawu zaczynamy od odwi­nięcia krótkiego odcinka żyłki ze szpuli. Żyłkę przewlekamy przez oczko w korpusie spławika od góry ku dołowi. Ze statecznika zsuwamy koszulki, które nawlekamy na żyłkę, a następnie, już razem z żyłką, za­kładamy z powrotem na statecznik. Spławik ustawiamy tak, aby poniżej niego zwisał około 20 centymetro­wy odcinek żyłki. Tutaj szczypcami zaciskamy śruciny. Po zaciśnięciu kilku śrucin, których łączna masa jest dobrana do wyporności spławi­ka, zanurzamy zestaw w szerokim naczyniu z wodą lub w łowisku.

W zależności od tego, jaka część spławika wystaje z wody, kolejne czynności wyglądają następująco: 

• jeśli spławik tonie, trzeba zdjąć jeden ciężarek gdy z wody wystaje antenka i część korpusu, spławik jest niedociążony, trzeba dołożyć jedną śrucinę z wody wystaje tylko antenka spła­wika, spławik jest właściwie wywa­żony. Kiedy mamy już dobrze wyważo­ny spławik, trzeba go przesunąć na żyłce o kilkadziesiąt centymetrów. Następnie powolnym ruchem prze­suwamy za nim wszystkie śruciny po kolei i odcinamy tę część żyłki, na której były zaciskane śruciny. Jeśli podczas przesuwania doszło do zgniecenia dłuższego kawałka żyłki, to też musimy go odciąć, bo ten fragment ma znacznie zmniej­szoną wytrzymałość. Następnie wiążemy pętlę i rozmieszczamy po kolei wszystkie śruciny. Jeśli któraś z nich zbyt lekko przesuwa się po żyłce, musimy ją docisnąć szczyp­cami. Do pętli mocujemy przypon. Przypinamy haczyk do gumki recep­turki umieszczonej na rozłożonym wędzisku i odmierzamy długość żyłki od gumki do końca szczytówki. Cały zestaw z przyponem powinien być krótszy o 25-50 cm od wędziska

Po odmierzeniu właściwej długoś­ci wiążemy pętlę i mamy gotowy zestaw, który możemy przypiąć do końcówki kija i zacząć łowić. 

Wędkowanie w Kwietniu
Autor: Poradnik wędkarski 1 kwietnia 2025
Kwiecień to jeden z najbardziej ekscytujących miesięcy dla wędkarzy. Przyroda budzi się do życia, temperatura wody stopniowo rośnie, a ryby zwiększają swoją aktywność. Wiosenna aura sprzyja dłuższym wypadom nad wodę, jednak warto pamiętać, że wiele gatunków rozpoczyna tarło, co oznacza obowiązujące okresy ochronne. Jakie ryby łowić w kwietniu i gdzie ich szukać? Sprawdź nasz poradnik!
łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
Pokaż więcej