• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jakie ryby łowić w lutym


    W lutym, jeżeli zima nie jest zbyt mroźna, dla miejscowych i przyjezdnych wędkarzy największą atrakcję stanowi łowienie łososi i troci wędrownych na spinning. 

    luty

    Ryby te łowi się przede wszystkim w rzece Parsęcie i jej dopływie Radwi, a także pobliskiej Redze. Od niedawna połowy tych salmonidów także z plaży morskiej w okresie zimowym stają się coraz popularniejsze i zyskują z roku na rok liczniejszą grupę zwolenników. W okolicach Kołobrzegu najlepszym miejscem do łowienia troci morskich jest fragment plaży przy ujściu niewielkiej rzeczki Czerwonej na obrzeżach Ustronia Morskiego.

    Można również pokusić się na pstrągową wyprawę. Płynące w odległości kilkunastu kilometrów na zachód od Kołobrzegu dwie niewielkie rzeczki: Błotnica i Dębosznica, mogą uszczęśliwić pierwszymi tegorocznymi pstrągami potokowymi i tęczakami.

    Zwolennicy spławika i gruntówki mogą popróbować szczęścia w łowiskach miejskich - przyujściowym odcinku Parsęty lub w basenie portu jachtowego i rybackiego. O tej porze roku łowi się tam przeważnie płocie i okonie, trafiają się leszcze, flądry i miętusy. Na rzece dodatkowo można liczyć na złowienie certy, jazia i klenia.


    W wodach śródlądowych — w przypadku mroźnych zim łowi się w przerębli okonie i sieje na błystki podlodowe, zaś płoć i ryby spokojnego żeru na mormyszkę lub na wędkę spławikową, stosując przynęty zwierzęce lub roślinne. W latach z kapryśnymi zimami, a tych jest coraz więcej wiele wód, szczególnie w rzekach nie zamarza na całej powierzchni. Często można znaleźć odcinki wolne od lodu mierzące kilkaset metrów, a nawet i kilka kilometrów, zwłaszcza poniżej zatok z ciepłymi źródłami lub w pobliżu ujść zrzutów wód z elektrowni, zapór, młynów i innych zakładów przemysłowych. Bywają też na rzekach „okna” — okupowane zwykle przez dzikie ptactwo pływające, których lód nie ścina nawet przy temperaturze -20C. Nurt wody w takich „oknach” jest przeważnie bardzo szybki. W miejscach takich można łowić ryby metodami tradycyjnymi, stosowanymi w jesieni: na przepływankę, gruntówkę z ołowiem dennym lub na spinning. Wypoczęta i nie płoszona ryba od jesieni bierze dobrze, choć brania są delikatniejsze niż w lecie.

    W rzekach można spodziewać się brań: jazia, klenia, płoci, okonia, leszcza...

    Zobacz co łowić w marcu
    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: