Kombinacja dużej larwy ochotki na haczyku i niewielkich larw ochotek, zwanych jokersami, w zanęcie, może wypełnić naszą siatkę sporymi płociami i leszczami.
Ochotki, zarówno te duże na haczyk, jak i małe jokersy do zanęty, mają opinię niezbędnego wyposażenia wyczynowego wędkarza. Wśród amatorów nie cieszą się zainteresowaniem, na jakie zasługują te dwie najefektywniejsze przynęty naturalne. W zawodach są nie do pobicia, ponieważ dzięki ochotkom można złowić mnóstwo małych ryb. Można także złowić duże rzeczne leszcze oraz inne ryby, jak np. karpie i liny.

Duże ochotki żyją wyłącznie w spokojnych, czasami stojących wodach, lekko zanieczyszczonych np. ściekami z gospodarstw rolnych. Małe larwy ochotek, czyli jokersy, spotykane są tylko w wodach bieżących, nawet znacznie zanieczyszczonych przez ścieki. Ochotki przypominają robaki; są zwykle czerwone, choć od czasu do czasu zdarzają się inne kolory. Ochotki są mało ruchliwe, osiągają długość 28 mm . Jokersy są znacznie mniejsze, dochodzą do 8 mm długości, ale są dużo żywsze od swoich większych kuzynów. Większe ochotki są doskonałe jako przynęta na haczyk, natomiast jokersy, które w wodzie są niezwykle ruchliwe, świetnie sprawdzają się jako zanęta. Zmieszane ze sobą, świeżo wydobyte z mułu ochotki i jokersy tworzą niemal jednolitą masę, toteż wyciągnięcie z niej poszczególnych sztuk jest prawie niemożliwe.
Jokersy - są zanętą, a nie przynętą, toteż rozdzielanie ich nie jest aż tak ważne. Najistotniejsze jest, by doprowadzić je do takiego stanu, by żadna ryba nie mogła się im oprzeć. W praktyce jednak trzeba je rozdzielić, chyba że ktoś chciałby od razu używać jako zanęty całej drogocennej kuli jokersów. Najlepsza do ich rozdzielania jest dobrze rozdrobniona glina. Należy posypać nią larwy, za każdym razem po łyżeczce, aż się rozdzielą. Nie powinny być one zbyt wilgotne, żeby glina nie zaczęła się kleić, co może jeszcze silniej połączyć jokersy. Latem mieszankę jokersów z gliną można dodać do zanęty gruntowej - larwy wymieszają się lepiej, gdy są rozdzielone. Zamiast gliny można zastosować dobrze przesianą ziemię z kretowiska, bądż zakupić w sklepie wędkarskim rozpraszacz do ochotek. Którykolwiek sposób wybierzesz, jokersy są już gotowe do użycia. Zimą ryby znacznie słabiej reagują na zanętę gruntową, lepiej jest wtedy zanęcać bezpośrednio luźnym pokarmem. Trzeba po prostu wziąć trochę jokerów, zmoczyć je i za pomocą wilgotnej, sproszkowanej gliny uformować z nich kulę. Jokersy należy przechowywać tak samo jak ochotki, chociaż odseparowane giną one o wiele szybciej. Nie należy przechowywać ich w pudełkach na przynęty, bo się uduszą.
Skuteczne ochotki
Najlepszy dla zakładania ochotek jest druciany haczyk nr 20 lub 22. Zahaczaj je od strony głowy, czyli grubszego, zielonkawego końca, a nie od tego rozdwojonego. Bądź ostrożny, ponieważ ochotki są bardzo delikatne i łatwo je zniszczyć. Są najskuteczniejsze, gdy jednocześnie nęci się luźnymi, powoli opadającymi jokersami albo nad warstwą zanęty gruntowej z ich dodatkiem.
Zimą i późną jesienią, gdy temperatura wody jest bardzo niska, dobrze jest zastosować jokersy jako przynętę. Są znacznie żywotniejsze i można na nie łowić przez cały dzień.
Ostatnie wpisy



To warto wiedzieć