• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza
    Kleń - ryba wszystkożerna

    Poradnik wędkarski

    Prawie każdy z nas miał okazję spotkać się z kleniem. I prawie każdy jest głęboko przekonany, że najlepszą nań przynętą są wiśnie i czereśnie. Porozmawiajmy jednak o jednym, drugim, trzecim. Okaże się, że owo przekonanie to czysta teoria. Jeden łowił klenie na robaki, drugi na pijawki, inny na ser lub płatki owsiane. Bo kleń jest chyba jedyną naprawdę wszystkożerną rybą w naszych wodach.

    Nie wszystko jedno natomiast, w jakim czasie i miejscu podamy przynętę. Odpowiednia pora to godziny poranne i wieczorne, a zwłaszcza zmierzch, chociaż czasami kleń potrafi złakomić się i w południe. Miejsce zależy od rodzaju wody. W dużych rzekach należy szukać go w pobliżu brzegów, na granicy głębokiej i płytkiej wody, a często okazowe sztuki podcina się kilkanaście centymetrów od brzegu. W małych rzekach najchętniej przebywa w zagłębieniach lub wręcz na środku. Ponieważ kleń jest rybą szalenie płochliwą i ostrożną, staramy się go szukać w miejscach jak najmniej dostępnych z brzegu. Łowimy go ze znacznej odległości, stosując sprzęt jak najdelikatniejszy, pozwalający jednak na wyholowanie podciętej ryby. Łowiąc klenie w większej rzece, wyszukuję brzegi porośnięte gęstymi krzewami. Stając powyżej krzaków spuszczam przynętę z prądem rzeki, nawet na odległość 40-50 metrów, prowadząc ją jak najbliżej brzegu. Przynętą może być pęczek czerwonych robaków, owad lub jego larwa, kawałek bułki, mały owoc lub żywiec.
    Wędzisko musi nam umożliwić skuteczne zacięcie z dużej odległości, dlatego musi być dosyć długie 3,5 do 5 m i koniecznie sztywne.


    Dobrze jest obrzucać, łowiąc na spinning te i podobne miejsca małą błystką obrotową, smużakiem lub cykadą,


    Grono muszkarzy też sobie chwali klenia, jako zdobycz co prawda pośredniego gatunku, ale dość trudną do złowienia i dobrze walczącą. Doskonałą przynętą są owady, zarówno w postaci dorosłej, jak i larwalnej. Można je stosować do łowienia powierzchniowego oraz z toni i dna.

    Ostatnie wpisy

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: