Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki
wędkarskiej!

Jak dobrać rodzaj kotwicy do łodzi?
Wybór kotwic do łódek wędkarskich powinien być podyktowany przede wszystkim wielkością jednostki
pływającej. Im jest ona większa, tym cięższa musi być kotwica. W przypadku niewielkich jednostek, jakimi często są łodzie wędkarskie, doskonale sprawdza się kotwica typu drapak. Jest to model składany, który zajmuje niewiele miejsca i pozwala bezpiecznie zatrzymać łódź na wiosłową na spokojnych wodach.
Typ łowiska i jego wpływ na wybór kotwicy
Lokalizacja i typ łowiska mają spore znaczenie, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej kotwicy do łodzi. Istotny jest rodzaj podłoża, w którym ma zagłębić się element stabilizujący pozycję jednostki pływającej. Pod tym względem można przyjąć, że w Polskich akwenach występuje kilka dominujących rodzajów zbiorników wodnych: o dnie piaszczystym, błotnistym oraz o dnie skalistym. Dość ważna jest także kwestia roślinności porastającej podłoże. Jeśli flora jest bogata, należy uwzględnić ten fakt podczas wybierania akcesoriów do kotwiczenia łodzi. Warto też zwrócić uwagę na obecność wodorostów, które mogą znacznie utrudniać zakotwiczenie. Z uwagi na sporą różnorodność podłoża zbiorników, najlepiej jest zaopatrzyć się w co najmniej 2 różne kotwice i stosować je zamiennie, dopasowując ich rodzaj do zastanych warunków.
Kotwice pługowe Bruce’a i ich zastosowanie
Wyróżnia się kotwice pługowe, które doskonale pełnią swoją funkcję, zagłębiając się bez trudu w podłoże piaszczyste i muliste. Te uniwersalne modele nadaje się też do zastosowania w zbiornikach o skalistym dnie. Budową przypominają pług, dlatego z powodzeniem zakotwiczają łódź w dnie złożonym z drobnych frakcji. Taka kotwica najczęściej wykonana jest z jednego kawałka stali nierdzewnej. Prosta konstrukcja sprawia, że jest wytrzymała i trzyma stabilne ułożenie podczas wleczenia łodzi.
Kotwica Danfortha na podłoże piaszczyste
Ten model kotwicy najlepiej sprawdza się na zbiornikach o podłożu z dużym udziałem frakcji piasku. Składa się z trzonu i ruchomych elementów, tzw. łap. Kotwica Danfortha doskonale sprawdza się na łodziach motorowych, na których z zasady nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni. Dlatego kompaktowe rozmiary tego modelu są ogromną zaletą dla wędkarzy.
Kotwica składana na różne rodzaje dna
Praktyczna składana kotwica do łodzi wędkarskich doskonale działa na zbiornikach wodnych o dnie błotnistym. Gwarantuje dobre trzymanie na podłożu piaskowym. Model tego typu może służyć jako dodatkowa kotwica rzucana jako wsparcie w trudnych warunkach atmosferycznych.
Te i inne rodzaje kotwic polecanych do łodzi wędkarskich znajdziesz w dobrym sklepie żeglarskim. Wyposaż się w co najmniej 2 różne modele, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w różnych warunkach. Kieruj się tym, jaki typ łowiska wybierasz najczęściej.
Kiedy na łodzi wędkarskiej przydaje się kotwica jachtowa?
Kotwica to element niezbędny w czasie spoczynku łodzi oraz podczas cumowania. Zapewnia odpowiednią stabilizację i bezpieczeństwo również w sytuacji awaryjnego hamowania. Może być stosowana w czasie trudnych warunków atmosferycznych, gdy trzeba zatrzymać łódź.
Kotwice do łódki wędkarskiej – najważniejsze wskazówki
dla użytkownika
Obsługa łodzi wędkarskiej wymaga nieco wprawy i doświadczenia. Dlatego przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie. Jeśli chodzi o rozmiar, większa kotwica jachtowa przydaje się do cumowania (np. podczas odpoczynku lub po dotarciu na łowisko), natomiast mniejsze modele pozwolą zatrzymać łódź na dnie piaszczystym. Do poprawnego działania kotwicy niezbędny jest łańcuch. Bezpieczeństwo uczestników wyprawy wędkarskiej to podstawa. Znajomość parametrów kotwicy i łodzi pomoże Ci wybrać odpowiedni model i zapewnić sobie komfort wtedy, gdy jednostka znajduje się w spoczynku.
Szukasz kotwicy do łodzi wędkarskiej? Sprawdź https://www.maristo.pl/kotwiczenie/kotwice
Ostatnie wpisy



To warto wiedzieć