Poradnik wędkarski

 
 

Feeder

 Metoda Połowu ryb w wędkarstwie. Polegająca na zastosowaniu w w wędce i jej szczytowym składzie wymiennych części "cienkich szczytówek" potocznie nazywanymi drgającą szczytówką. O potencjalnym braniu informuje nas szczytówka wprawiająca nawet przez najmniejszą rybę w zauważalne i delikatne drgania.

Feeder - jest to jedna z odmian metody gruntowej. Najprawdopodobniej metodę tą wymyślili Anglicy tak jak większość innych. Na feedera można łapać w wodach stojących i rzekach. Najczęściej poławianymi rybami tą metodą jest płoć, leszcz, karp. 

 

Sprzęt

 
Wędka 
 
W metodzie tej używa się wędziska o długości 3,60- 3,90m o cw.do 80g na wody stojące. Powyższe nie jest jakąś sztywną regułą i każdą z tych wędek można wędkować w różnych wodach. Wędki posiadają trzy wymienne szczytówki, które zakłada się odpowiednio do obciążenia i spodziewanych ryb. Szczytówki są w kolorach czerwony, zielony, pomarańcz, biały. Przy połowie płoci zakładamy szczytówkę najmiększą, natomiast na leszcza lub karpia twardszą. Trzymając w palcach szczytówki za ostatnią przelotkę patrzymy, która wygięła się najbardziej - ta jest najmiększa.
 
Kołowrotek
 
Kołowrotek 3-4 łożyskowy wielkości 200 lub 300 z żyłką monolityczną o małej rozciągliwości z nawojem 100-150m. Przy połowie płoci, leszczy żyłka główna od 0,14- 0,16 przypon 0,12- 0,14, krętlik nr.12, haczyk 8-12 w zależności od zastosowanej przynęty. 
 
Koszyczki zanętowe
 
Zanętę wkładamy do koszyczka, które mają różne kształty. Na wody stojące koszyczek okrągły- może być bez dociążenia, natomiast na rzeki kwadratowy lub trójkątny. Wielkość dociążenia koszyczka uzależniona jest od szybkości nurtu. Należy pamiętać, że ciężar koszyczka wraz z zanętą nie może przekraczać cw. wędziska! 
 
Rurka antysplątaniowa
 
Na żyłkę główną nawlekamy rurkę antysplątaniową z koszyczkiem, dłuższym końcem w kierunku haczyka, następnie stoper gumowy lub koralik i przywiązujemy krętlik. Do tego krętlika zakładamy przypon z haczykiem o długości 15-20cm. Gdy brania są niemrawe przypon można wydłużyć do 40-50 cm  na rzece zakładam śrucinę dociążającą 10cm od haczyka. Po zarzuceniu zestawu wędkę ustawiamy równolegle do lustra wody a prostopadle do napiętej żyłki, z którą szczytówka powinna tworzyć kąt 90 stopni, napięta żyłka powoduje wygięcie szczytówki. 
 
Taki sprzęt możemy zakupić w każdym internetowym sklepie wędkarskim.
 
Jak feeder pokazuje brania?
 
 Branie ryby objawia się uginaniem lub prostowaniem szczytówki, co również przy energicznych szarpnięciach potwierdzi dzwoneczek. W rzekach jest to trochę trudniejsze, gdyż prąd wody napiera na żyłkę powodując ugięcie szczytówki. Płynące wodą zielska lub patyki powodują podobne sytuacje, z których należy odróżnić branie. Po kilku  mylnych zacięciach zorientujemy się sami o co tu chodzi.  Niekiedy, gdy ryby biorą całkiem słabo przy montażu zestawu pomijam rurkę antysplontaniową i zestaw montuję tak na żyłkę główną nawlekam krętlik z agrafką , do której zapinam koszyczek, następnie stoper i zawiązuję drugi krętlik, do którego dowiązuję przypon o długości 10-15 cm jeziora, rzeki do 50 cm. Ażeby przypon nie plątał mi się do koszyczka, to w trakcie napełniania go zanętą wkładam również do środka haczyk z przynętą. Po zarzuceniu zestawu, zanęta wypływa z koszyczka a przypon leży na dnie.