• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Płoć


    Płocie poławia się głównie w lato. Pora dnia to wieczór i ranek, choć zdarza się, że żeruje w środku dnia.

    Dużą płoć trzeba zanęcić, aby zwiększyć sobie szanse na sukces. Dobrą zanętą są rozgniecione gotowane ziemniaki z kaszą jęczmienną i tartą bułką. Warto dodać też substancję zapachową. Ryba ta lubi zapach anyżu.

    Najlepszą przynętą są białe i czerwone robaki. Duża płotka nie pogardzi przynętami roślinnymi jak kukurydza, gotowany ziemniak, pszenica czy pęczak oraz wszelkie ciasta.

    płoć

    Jest przedstawicielką licznej rodziny ryb karpiowatych. Przeciętnie osiąga długość 15-20 cm i wagę 150-200 g. Stosunkowo rzadko osiąga powyżej 30 cm długości i 500 g wagi, a już bardzo rzadko 50 cm i 2 kg. Rekord Polski 2,2 kg i 53 cm długości ustanowił w 1963 roku Tadeusz Szkaradek. Wymiar ochronny 15 cm, limit dzienny (obowiązujący wszystkich wędkarzy) 5 kg. Płotka, która (a szkoda) nie ma okresu ochronnego odbywa tarło najczęściej od końca kwietnia do końca maja. Zamieszkuje wody prawie całej Polski i Europy, z wyjątkiem potoków górskich, wybrzeży Morza Środziemnego i najbardziej na północ wysuniętych części Półwyspu Skandynawskiego, Szkocji i Islandii. Występuje natomiast w dorzeczach zlewisk Atlantyku, Morza Północnego, Bałtyku, Morza Czarnego, Azorskiego, Kaspijskiego i Aralskiego.

    Jest rybą pospolitą w jeziorach wszelkich typów troficznych rzekach krainy leszcza i brzany, a odwiedza także krainę lipienia. Występuje także w słonawych wodach zatok morskich. Od dawna jest przysłowiową rybą wędkarską, chętnie łowioną zarówno przez początkujących, jak przez doświadczone wędkarskie wygi. Zyskała sobie wśród amatorów wędkarstwa wielu zwolenników, stanowiąc pokaźny procent połowów. Według prowadzonych przez wiele lat ankiet „Wiadomości Wędkarskich” bije na głowę wiele gatunków ryb,

    Ciało płoci jest nieco spłaszczone, przy czym w miarę wzrostu ryby jest coraz wyższe w proporcji do długości. Głowa krótka, otwór gębowy mały, prawie poziomy. Ubarwienie zmienne zależnie od środowiska. Grzbiet zawsze ciemniejszy, szaro-niebieski lub oliwkowo-zielony, boki jaśniejsze, lśniące, srebrzyste lub jasno-ołowiane. Płetwy: grzbietowa i ogonowa szare lub brunatno-szare, pozostałe czerwonawe w odcieniu od różowego do wiśniowego. Oczy srebrno-czerwone lub czerwone.

    Zdolność rozrodczą płotka osiąga mając długość 15 cm, a tarło odbywa się w kwietniu, maju, czerwcu z tym, że czas tarła zależy od warunków atmosferycznych i rodzaju akwenu. Ikrę składa na podwodnej roślinności, kłączach, oraz korzeniach drzew i gałęziach zanurzonych w wodzie. Chętnie także korzysta ze sztucznych tarlisk przygotowanych np. dla sandaczy.

    Wielkość płoci zależy od warunków gdzie występuje.

    W wielu zbiornikach stosunkowo równomierny wzrost płoci w pierwszych latach załamuje się raptownie po osiągnięciu długości 15 cm. W innych zaś jeziorach, a także niektórych rzekach, płoć osiąga duże rozmiary przy równomiernym wzroście. Stwierdzono, że zasadniczą rolę odgrywa zasobność pokarmowa danego zbiornika wodnego. Otóż w pierwszych latach swego życia płoć współbytuje w strefie litoralnej (przybrzeżnej) z wieloma innymi gatunkami ryb, od których jest uzależniona pokarmowo. Wraz z narybkiem innych gatunków płoć początkowo odżywia się zooplanktonem, a następnie różnymi gatunkami fauny bezkręgowej. W wieku starszym, po osiągnięciu 15 cm płotka zaczyna pobierać pokarm złożony głównie z dennych mięczaków, a zwłaszcza z drobnej małży Dreissena polymorpha, której inne gatunki ryb nie jedzą. Jest ona wówczas niezależna pokarmowo od innych gatunków i osiąga stosunkowo dobre przyrosty podążając w poszukiwaniu pokarmu w rejony strefy dennej zbiorników lub na głębsze partie rzek. Stąd też pochodzi najprawdopodobniej popularna wśród wędkarzy nazwa dużych płoci - płoć denna a (albo gruntowa)

    W wodach, w których drobne mięczaki, a zwłaszcza Dreissena Polymorpha występuje w małych ilościach, płoć nigdy nie osiąga większych rozmiarów, a u starszych roczników, wskutek konkurencji pokarmowej innych gatunków, następuje znaczne zahamowanie wzrostu


    Długość ciała: 40 cm 

    Ciężar: 2 kg 

    Odżywianie: Małe osobniki żywią się planktonem, skorupiakami, małe larwy owadów. Większe ryby spożywają mięczaki. 

    Rozmnażanie: Tarło pod koniec kwietnia, w temp. Od 15 st. C. Ikra osadzana na kamieniach lub roślinach. Jedna samica, o długości ok 10 cm, może złożyć ok. 2500 ziaren ikry. Młode wylęgają się po 12 dniach. 

    Rozwój: Po 20 dniach rozpoczyna się aktywny tryb życia. Po osiągnięciu 5 cm długości ciało pokrywane jest łuską. 20 cm długości osiąga po upływie ok 10 lat. 

    Długość życia: do 18 lat. 

    Tryb życia: Stadny, żerowanie w gromadach, niektóre w morzach. Tarło w wodach słodkich.

    Okres ochronny: nie ma. 

    Wymiar ochronny: nie ma. 

    Limit dzienny: 5 kg. 

    wykres rocznej aktywności żerowej płoci

    Wykres rocznej aktywności żerowej płoci, która żeruje również zimą, oraz suma ograniczającego przyjmowanie pokarmu do pory ciepłej

    • a - zaostrzenie głodu przed tarłem
    • b - spadek żerowania podczas tarła
    • - ''górka'' potarlana

    Rozmiar płoci zależnie od wieku

    Wiek w latach 1 2 3 4 5 6 7 8
    Długość ryby w przybliżeniu 5 8 11 13 15 17 19 21
    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: