• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Zanęty


    Każda zanęta czy ta prosta mieszanka na bazie chleba, czy też najnowszy zanętowy wynalazek ze sklepu, musi być odpowiednio przygotowana i podana w łowisku.

    Zanęta gruntowa jest mieszanką różnorodnych składników, których zadaniem jest zwabić i utrzymać ryby jak najdłużej w danym łowisku. Podstawowym składnikiem jest najczęściej rozdrobniony chleb, buła bądź inne pieczywo cukiernicze takie jak biszkopty. W odróżnieniu od luźnej zanęty, którą podaje się w łowisko w postaci oddzielnych cząsteczek, zanętę gruntową stosuje się w postaci kul zanętowych. Prostszą i tanią zanętę gruntową możemy sobie sami przygotować z dobrze wysuszonego i przetartego pieczywa. Chleb suszymy w przewiewnym miejscu jak też, włożyć można do piekarnika wcześniej ustawionego na bardzo niską temperaturę by zwyczajnie nie spalić. Tak wysuszoną bazę zanętową zetrzeć możemy na tarce lub maszynką do mięsa. Na zachowywanie się zanęty w wodzie w dużym stopniu ma się jej zwilżeniem i odpowiednim rozdrobnieniu co zauważyć później możemy po wielkości cząsteczek wydobywających się z uformowanych kul.

    Najlepszą oceną jakości przygotowanej przez nas zanęty są wyniki połowu a odpowiednio podana zanęta powinna nie tylko wabić ryby w łowisko, ale jeszcze je w nim również utrzymać.


    Najważniejszą jednak sprawą jest kleistość zanęty. Drobna może być całkiem sucha lub delikatnie zwilżona, która tworzyć będzie w toni zwaną chmurę zanętową. Zaś bardziej zwilżona zanęta będzie nam się wolniej rozpadać. Zanęta nawilżona bardzo mocno, jest bardzo spoista i można nią formować kule, którymi da się rzucić na duże odległości i które docierać będą nam na samo dno w całości. Bardzo mocno zlepione kule zanętowe nie rozpadną się nawet w szybkim rzecznym nurcie ale tu już musimy wziąć pod uwagę i pamiętać o dodaniu kleju którym może być zwykły cukier, płatki....


    Gotowe zanęty które kupujemy najczęściej w sklepie zawierają najwymyślniejsze składniki, które opracowują najbardziej doświadczeni wędkarze a swoje przeznaczenie niosą do łowienia w najróżniejszych warunkach.


    Bywa, że potrzebna jest bardzo lekka zanęta, która utworzy nam unoszącą się chmurę. Zanęta o wypornych cząsteczkach przyda nam się na łowiskach o mulistym lub zarośniętym dnie, a ciężkiej zanęty używać będziemy w rzekach o szybkim nurcie. By uzyskać pożądany efekt często doświadczeni wędkarze miksują zanęty różnych rodzajów .

    Wszędzie nęci się inaczej, każde łowisko wymaga innego określonego sposobu.. Na wodach stojących dobrze jest dodać pinki jak również białych robaków. Przyciągnie nam to wzdręgi, płocie i leszcze jak i inne ryby poszukujące pożywienia. Do łowienia w szybko płynących rzekach dodajemy glinę gdyż potrzebna będzie nam ciężka zanęta, której kule nie będą się rozpadać przed dotarciem na dno. Jeśli na szybkim nurcie dysponować będziemy lekką zanętą, należy pamiętać by wrzucać kule powyżej nurtu rzecznego, by cząsteczki zanęty opadły na dno dokładnie w wybranym miejscu a nie popłynęły chociażby nieopodal znajdującego się towarzysza i jemu zanęciły, chociaż miło to byłoby z naszej strony ale to my przecież mamy łowić...

    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Odpowiednio dobrane gliny to jednak dopiero początek, gdyż należy je odpowiednio przygotować i połączyć z zanętą w odpowiedniej proporcji. Jak mieszać? Od czego to zależy? Kiedy stosować więcej gliny a kiedy zanęty? W jakich ilościach je stosować? Odpowiedzi na te pytania starałem się umieścić w dalszych częściach artykułu. W poniższym artykule słowa ziemia i glina używane są zamiennie i posiadają to znaczenie.
    łączenie gliny z zanętą
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Zagadnienie łączenia gliny z zanętą, jednocześnie fragmentarycznie obejmuje omówienie podstawowych czynników decydujących o sposobie podania zanęty. W niniejszej treści określenie zanęta oznacza wszystko to czym nęcimy (zanęta spożywcza, glina, robactwo).
    Przygotowanie gliny do zanęty
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Przygotowując glinę pod tym kątem należy przede wszystkim uwzględnić to w jaki sposób zamierzamy „nakryć rybom do stołu”. Czy na owym „stole” ma leżeć taca usłana dywanem apetycznego „mięska”, czy wręcz przeciwnie wspomniane smakołyki lepiej podać w postaci „związanych pulpecików”, których żaden rzeczny uciąg rybom nie porwie z przed nosa…?
    znaczenie ziemi i gliny w zanęcie
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie początkującym adeptom znaczenia ziemi i gliny w naszej wspólnej pasji jaką jest współczesne wędkarstwo wyczynowe. Znaleźć w nim będzie można odpowiedzi na takie pytania jak m.in.: w jakim celu glina ma służyć wędkarzowi, przecież ryby chyba jej nie spożywają ? Jak ją stosować? Jakie są rodzaje glin i ziem?
    Share by: