Poradnik wędkarski

 
 

Zanęty

Każda zanęta czy ta prosta mieszanka na bazie chleba, czy też najnowszy zanętowy wynalazek ze sklepu, musi być odpowiednio przygotowana i podana w łowisku. 

   Zanęta gruntowa jest mieszanką różnorodnych składników, których zadaniem jest zwabić i utrzymać ryby jak najdłużej w danym łowisku. Podstawowym składnikiem jest najczęściej rozdrobniony chleb, buła bądż inne pieczywo cukiernicze takie jak biszkopty. W odróżnieniu od luźnej zanęty, którą podaje się w łowisko w postaci oddzielnych cząsteczek, zanętę gruntową stosuje się w postaci kul zanętowych.
 
Prostszą i tanią zanętę gruntową możemy sobie sami przygotować z dobrze wysuszonego i przetartego pieczywa. Chleb suszymy w przewiewnym miejscu jak też, włożyć można do piekarnika wcześniej ustawionego na bardzo niską temperaturę by zwyczajnie nie spalić. Tak wysuszonną bazę zanętową zetrzec możemy na tarce lub maszynką do mięsa. Na zachowywanie się zanęty w wodzie w dużym stopniu ma się jej zwilżeniem i odpowiednim rozdrobnieniu co zauważyć póżniej możemy po wielkości cząsteczek wydobywających się z uformowanych kul..
 
Najważniejszą jednak sprawą jest kleistość zanęty. Drobna może być całkiem sucha lub delikatnie zwilżona, która tworzyć będzie w toni zwaną chmurę zanętową. Zaś bardziej zwilżona zanęta będzie nam się wolniej rozpadać. Zanęta nawilżona bardzo mocno, jest bardzo spoista i można nią formować kule, którymi da się rzucić na duże odległośći i które docierać będą nam na samo dno w całości. Bardzo mocno zlepione kule zanętowe nie rozpadną się nawet w szybkim rzecznym nurcie ale tu już musimy wziąć pod uwagę i pamiętać o dodaniu kleju którym może być zwykły cukier, płatki....
 
Gotowe zanęty które kupujemy najczęsciej w sklepie zawierają najwymyślniejsze składniki, które opracowują najbardziej doświadczeni wędkarze a swoje przeznaczenie niosą do łowienia w najróżniejszych warunkach. bywa, że potrzebna jest bardzo lekka zanęta, która utworzy nam unoszącą się chmurę. Zanęta o wypornych cząsteczkach przyda nam się na łowiskach o mulistym lub zarośniętym dnie, a ciężkiej zanęty używać będziemy w rzekach o szybkim nurcie. By uzyskać pożądany efekt często doświadczeni wędkarze miksują zanęty różnych rodzajów .
 
Wszędzie nęci sie inaczej, każde łowisko wymaga innego określonego sposobu.. Na wodach stojących dobrze jest dodać pinki jak również białych robaków. Przyciągnie nam to wzdręgi, płocie i leszcze jak i inne ryby poszukujące pożywienia. Do łowienia w szybko płynących rzekach dodajemy glinę gdyż potrzebna będzie nam ciężka zanęta, której kule nie będą się rozpadać przed dotarciem na dno. Jeśli na szybkim nurcie dysponować bedziemy lekką zanętą, należy pamiętać by wrzucać kule powyżej nurtu rzecznego, by cząsteczki zanęty opadły na dno dokładnie w wybranym miejscu a nie popłynęły chociażby nieopodal znajdującego się towarzysza i jemu zanęciły,  chociaż miło to byłoby z naszej strony ale to my przecież mamy łowić...
 
Najlepszą oceną jakości przygotowanej przez nas zanęty są wyniki połowu a odpowiednio podana zanęta powinna nie tylko wabić ryby w łowisko, ale jeszcze je w nim również utrzymać.