• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Ciężarki

    ciężarki

    Elementem wędki umożliwiającym podanie haczyka z przynętą jest ciężarek. W pierwszej najprost­szej wędce zakłada się ciężarek ze spławikiem, przy czym wbrew pozorom funkcje ciężarka są waż­niejsze niż spławika. W niektórych wędkach wystarcza sam ciężarek. 

    Zestaw ciężarek-spławik ma kilka zadań do wykonania.

    Po pierw­sze: umożliwia zarzucenie wędki na odpowiednią odległość, o czym decyduje masa ciężarka.

    Po drugie: umieszcza przynętę tam, gdzie chce­my łowić ryby, czyli na odpowied­niej głębokości, i w tym wypadku decydująca jest masa ciężarka.

    Po trzecie: sygnalizuje branie ryby. Samo branie widać wprawdzie na spławiku, bo przecież ciężarek za­nurzony jest w wodzie, ale od masy ciężarka i jego położenia na żyłce zależy czas reakcji spławika na bra­nie ryby. lm bliżej haczyka znajduje się pierwszy ciężarek, tym mniejsze jest tzw. martwe pole.

    Martwe pole to obszar, po którym ryba pływa z przynętą w pyszczku, a spławik tego nie sygnalizuje. W praktyce do łowienia małych ryb ciężarek umieszcza się blisko haczyka, a du­żych stosunkowo daleko, aby więk­sza ryba miała odpowiednio więcej czasu na branie. Konstruując zestaw ciężarek-spła­wik, najpierw wybiera się spławik, a do niego dobiera się obciążenie, i tak biorąc spławik o wyporności x, bo taka masa ciężarków jest po­trzebna w danych warunkach, dobieramy ciężarki o łącznej masie również około x i montujemy je na żyłce. Następnie sprawdzamy, czy spławik jest odpowiednio zanurzo­ny w wodzie. Ciężarki używane w wędce spławikowej mają rozmaite kształty i różnie się je montuje na żyłce. Istnieją ciężarki w postaci kulek, kropli, wa­łeczków. Jedne zaciska się na żyłce, a inne, przelotowe nawleka na nią. Do obciążenia pierwszej wędki naj­lepsze są śruciny. Spławik powinni­śmy tak wyważyć, żeby w zestawie znalazło się od 5 do 10 śrucin. Mniej ciężarków powodowałoby mniejszą elastyczność zestawu. Przynęta na takim zestawie opadałaby nienatu­ralnie, a biorąca ryba łatwo mogła­by wyczuć opór. Z kolei zbyt duża liczba śrucin niepotrzebnie kom­plikowałaby zestaw. Oczywiście jeśli z powodu trudności w dobrym doważeniu spławika umieścimy kilkanaście śrucin, też nie będzie to błędem. Ciężarki używane w wędce spławikowej mają rozmaite kształty i różnie się je montuje na żyłce. Istnieją ciężarki w postaci kulek, kropli, wałeczków. Jedne zaciska się na żyłce, a inne, przelotowe, nawleka na nią. Do obciążenia pierwszej wędki naj­lepsze są śruciny. Spławik powinni­śmy tak wyważyć, żeby w zestawie znalazło się od 5 do 10 śrucin. Mniej ciężarków powodowałoby mniejszą elastyczność zestawu. Przynęta na takim zestawie opadałaby nie natu­ralnie, a biorąca ryba łatwo mogła­by wyczuć opór. Z kolei zbyt duża liczba śrucin niepotrzebnie kom­plikowałaby zestaw. Oczywiście jeśli z powodu trudności w dobrym doważeniu spławika umieścimy kilkanaście śrucin, też nie będzie to błędem. 

    śruciny zaciskowe

    Śruciny zaciskowe


    Ciężarki wędkarskie stosuje się prawie we wszystkich metodach połowu. Ich głównym zadaniem jest dociążenie spławika oraz utrzymanie przynęty na określonej głębokości. Ciężarki różnią się od siebie kształtem oraz wagą.

    W wędkarstwie spławikowym największą popularnością cieszą się śruciny. Odpowiednią ilość naciętych, najczęściej okrągłych śrucin zaciska się na żyłce powyżej haczyka. Dzięki temu spławik zostaje odpowiednio wyważony, a dociążony zestaw umożliwia dalekie wyrzuty. Wielkość śrucin jest bardzo zróżnicowana: od 0,025 do 1,25g i większe. Zaletą ciężarków zaciskowych jest możliwość umieszczenia ich w dowolnym miejscu na żyłce.


    Jeśli potrzebne nam jest większe obciążenie skupione w jednym miejscu najlepszym rozwiązaniem jest łezka lub oliwka. Ciężarki te posiadają przewiercony na wylot otwór, przez który przekładamy żyłkę. Łezkę zakładamy grubszym końcem do dołu tak, aby swobodnie przesuwała się po żyłce. 

    ciężarki gruntowe

    Ciężarki gruntowe


    Ciężarki gruntowe stosuje się przy połowie ryb przebywających w pobliżu dna. Najbardziej znanym ciężarkiem tego typu jest „bomba Arlesey’a”. Posiada ona gruszkowaty kształt oraz wtopiony krętlik, zapobiegający skręcaniu się żyłki. 


    Ciężarek w kształcie sześciokąta pozwala na przytrzymanie zestawu w bardzo silnym prądzie.


    Istnieje też cała gama ciężarków do połowów gruntowych. Odpowiedni rodzaj obciążenia dobieramy w zależności od panujących warunków na łowisku.


    Ciężarki do gruntówki moż­na podzielić na dwie  grupy. W pierwszej, tradycyjnej, znajdują się  wszystkie ciężarki, przez które, przechodzi żyłka, najczęściej osio­wo. Druga grupa to ciężarki mające zewnętrzny element mocujący do żyłki głównej zestawu. Dzięki bocz­nemu położeniu względem żyłki i dosyć elastycznemu mocowaniu stawiają one znacznie mniejszy opór podczas brania ryby. Istnieje jeszcze jedno kryterium podziału ciężarków zależne od pełnionej funkcji. Są ciężarki,  których zada­niem jest tylko obciążanie wędki. Ale  są i takie, które oprócz obciążania wędki są nośnikami zanęty.To najróżniejsze koszyczki zanęto­we. Dzięki ich zastosowaniu łowi­my z przynętą znajdującą się zawsze w bezpośredniej bliskości zanęty. 

    Ostatnie wpisy

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: