• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Haczyk


    Najważniejszym elementem każ­dej wędki jest haczyk, bez któ­rego nie dałoby się złowić ryby. Na haczyk zakłada się przynętę i nim się zahacza biorącą rybę. Haczyk jest najczęściej mały i niepozomy, nie tak efektowny jak wędzisko. Trudno nim zaimponować kole­gom. Ale właśnie jego doborowi i ja­kości trzeba poświęcić dużo uwagi.

    haczyk

    Bo być może właśnie dzięki niemu można będzie się pochwalić dużą rybą przed znajomymi. A to chyba daje więcej satysfakcji niż chwale­nie się sprzętem... Haczyk to wygięty kawałek dru­tu stalowego. Na jednym końcu zaostrzony, żeby założyć na niego przynętę, a po braniu, żeby wbił się w pyszczek ryby. Na drugim końcu spłaszczony albo zakończony oczkiem, żeby przywiązana do niego żyłka nie zsunęła się. Haczyki wędkarskie mają rozmiary od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów (do łowienia w morzu). Małe haczyki przeznaczone są na małe... No właśnie: na małe przynęty, a nie na małe ryby, nato­miast duże haczyki na duże przynęty. Dosyć powszechny pogląd, że małe haczyki służą do łowienia małych ryb, a duże do łowienia dużych, nie do końca jest słuszny. Oczywiście nie da się złowić uklei na wielki morski hak ani wyciąg­nąć rekina na mikroskopijny dru­ciak, ale w pewnych zakresach wielkości można wybierać haczyki, dostosowując je do wielkości przynęty i nie zwracać uwagi na wielkość łowionych ryb. Dlaczego dobranie wielko­ści haka do wielkości przynęty jest takie ważne? Haczyk ma do spełnienia dwa ważne zadania. Pierwsze to dobre poda­nie przynęty. Drugie natomiast to pewne zaha­czenie ryby, która skusi się na tę przynętę. Żeby przynęta była dla ryb atrakcyjna i ryby dały się na nią nabrać, haczyk musi być mały, ale jednocześnie nie za mały, że by pewnie trzymać przynętę, która nie powinna z niego spadać w czasie zarzucania wędki i łowienia. Z ko­lei, żeby haczyk mógł po zacięciu wbić się w pyszczek ryby i nie od­czepił się podczas holu ryby, musi być odpowiednio duży, ale również nie za duży, żeby przynęta nie spo­wodowała zablokowania jego wni­kania w pyszczek ryby. 

    

    Więcej o haczyku

    Haczyk to odpowiednio ukształtowany i zaostrzony kawałek metalowego drutu, najczęściej stali. Haczyki zwykłe (pojedyncze) stosuje się do połowu ryb spokojnego żeru. Do połowu ryb drapieżnych stosujemy zazwyczaj kotwiczki (podwójne lub potrójne).

    Wielkość haczyka określana jest numerami. Im mniejszy haczyk tym liczba jest większa. Do oznaczenia haczyków większych od numeru 1 używa się zera na przykład 1/0, 2/0, 3/0.

    Wielkość haczyka dobieramy biorąc pod uwagę wielkość oraz rodzaj łowionych ryb. Zbyt mały haczyk może być przyczyną braku zacinania lub wyhaczania się większych ryb, natomiast zbyt duży hak płoszy mniejsze ryby. Kolor haczyka należy dobierać odpowiednio do używanej przynęty. Do łowienia na ochotkę lub czerwone robaki używa się haczyków czerwonych. Haczyki złote i srebrne wspaniale sprawdzają się podczas połowu na białe robaki oraz ciasto. Haczyki powinny być dobrze zaostrzone. Aby zapobiec ich tępieniu należy przechowywać je w odpowiednich pudełkach lub woreczkach.

     

    Do gruntówki używamy takich samych haczyków jak do spła­wikówki z kołowrotkiem. Na naj­większe i najsilniejsze ryby (karpie, brzany) można zastosować haczyki wykonane z nieco grubszego drutu, bo takie pewniej trzymają zacię­tą, dużą rybę· Nieco mocniejsze są tak zwane haczyki kute, czyli takie, w których drut na kolanku jest bocznie spłaszczony. 

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: