• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Ochotka


    Przynęta doskonała na ryby małe i duże (leszcze, plocie, klenie, liny, karpie) na wszystkie wody i różne głębokości, o każdej porze roku. Jej zalety ujawniają się szczególnie w okresach, kiedy zawodzą inne przynęty. Wymaga łowienia czynnego, ze stałym, czujnym kontaktem wędkarza z zestawem. Jednocześnie jest trudna do uzyskania, przechowania i wykorzystania.

    ochotka

    Uproszczoną nazwą ,,ochotka" określamy larwy owadów z rodziny ochotkowotych. Podczas rójki unoszą się chmarami w okolicy wody. Przypominają komory, tylko nie kąsają. Nadwodny żywot trwa krótko, kilka dni. Kończy się złożeniem do wody jaj, z których wkrótce wykluwają się larwy. Do przepoczwarzenia, które następuje po kilku miesiącach, żywią się one rozproszoną materią organiczną, martwymi szczątkami, glonami, tkanką większych roślin. Niektóre wręcz uprawiają drapieżnictwo. Same stanowią pokarm, czasem podstawowy, wielu gatunków ryb. Stąd ich atrakcyjność jako przynęty.


    Należy pamiętać o tym że nasza przynęta jest tylko pewnym stadium rozwojowym owada z rodziny muchówek, dlatego jego ciało, podzielone jest na 3 części: głowę, tułów i odwłok. Najmocniejszą i najtwardszą częścią jest oczywiście tułów, ze względu na dużą zawartość hityny. Już u larwy można wyróżnić przyszły tułów ( największy segment w pobliżu głowy), który najlepiej nadaje się do umieszczenia haczyka i zachowania dobrego wyglądu naszej przynęty.


    Wbrew pozorom odpowiednie założenie ochotki na haczyk nie jest takie łatwe i proste jak się wydaje. Różne sytuacje nad wodą spowodowały, że wędkarze wymyślili kilkanaście różnych sposobów użycia tej bardzo delikatnej, aczkolwiek niesłychanie skutecznej przynęty. 

    pojedyńczy jokers

    Pojedyńczy jokers


    Pojedynczy jokers to przynęta do zadań specjalnych podczas zawodów. Jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy przychodzi nam łowić maluteńkie płotki, lub ukleje, których nie idzie zaciąć, kiedy przynętą jest ochotka hakowa, gdyż ciągną za jej koniec i większość zacięć jest pusta. Na zdjęciu obok pojedynczy jokers na haczyku nr.24

    dwie ochotki

    Dwie ochotki


    Dwie ochotki stanowią bardziej ponętny kąsek dla ryb większych, dzięki czemu są przynętą selektywną. Dodatkowo większa przynęta pozwala na użycie większego haczyka, co w pewnych konkretnych sytuacjach mocno się przydaje. Cały czas pamiętamy aby haczyk umieszczać w najtwardszym segmencie tułowia. To pozwoli na długie utrzymanie ochotki w dobrej kondycji.

    kilka ochotek

    3 - 5 ochotek


    3-5 ochotek na haczyku to najlepsza zawodnicza przynęta na duże ryby z rodziny karpiowatych. Kiedy tylko w łowisku pojawiają się leszcze, właśnie ta przynęta trafia jako pierwsza na haczyk. Tutaj, aby lepiej zamaskować nieco większy haczyk, możemy 2-3 larwy przebić w pół, a dopiero ostatnią za czarny tułów, dzięki czemu larwy nie będą zsuwać się na grot i powodować niedopięcia ryb.

    pęczkowana ochotka

    Pęczkowana ochotka


    Ochotka pęczkowana i spinana gumką daje przynętę o perfekcyjnej kondycji - doskonale ruchliwa i trwała, gdyż larwy są powiązane, a nie przebite haczykiem. Haczyk zaczepiamy w tym przypadku o gumkę spinającą ochotki. Dodatkowo bardzo szybko zapełniamy cały, nawet spory haczyk w ciągu jednej chwili, co podczas zawodów oszczędza nam sporo czasu. Doskonała przynęta na duże ryby. Niestety regulamin zawodów zabrania pęczkowania ochotki.


    Pęczek jokersa to doskonałe rozwiązanie na bardzo duże ryby. Duża ilość smakowitych kąsków w jednym miejscu to niewątpliwie wielka atrakcja dla dużego leszcza. Zaletą tej przynęty jest jej trwałość, gdyż larwy jokersa nie niszczą się nawet po 15 minutach łowienia, a ryby wabione są dodatkowo ich ruchem. Niestety przynęta ta jest zabroniona regulaminem zawodów.

    Kanapka - ochotka z białym

    Kanapka - ochotka z białym


    Kanapka ochotka + biały robak (pinka). Jedna z najpopularniejszych przynęt stosowanych przez wędkarzy. Biały robak zakrywa haczyk i przyspiesza założenie przynęty. Ochotka znakomicie zwiększa atrakcyjność tej przynęty. Oczywiście obydwa składniki tej kanapki dają ogromną ilość kombinacji, które można zastosować przy komponowania przynęty.


    Łowienie odległościówką to ogromne przeciążenia i często się zdarza, że po zarzuceniu ochotka jest całkowicie zniszczona, lub wręcz spada z haczyka. podparcie ochotki z jednej i drugiej stronie pinką chroni delikatną larwę przed zniszczeniem.

    kanapka - ochotka z casterem

    Kanapka - ochotka z kasterem


    Kanapka ochotka + kaster. Doskonała przynęta na dużą płoć, choć równie chętnie pobierana przez inne większe ryby karpiowate.

    kanapka - ochotka z czerwonym robakiem

    Ochotka z czerwonym robakiem


    Kanapka ochotka + czerwony robak. Doskonała kombinacja na leszcza. Czerwony robak doskonale maskuje nawet duży haczyk, natomiast jedna, lub dwie ochotki na końcu są "wisienką na torcie", która prowokuje do pobrania tej smakowitej przynęty.


    Łowienie na łowiskach komercyjnych staje się bardzo popularne w naszym kraju, gdzie kukurydza jest przynętą numer jeden. Dodanie ochotki do kukurydzy znacznie zwiększa atrakcyjność tej przynęty, nawet dla karpia.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: