• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Brzana


    Brzana jest niezwykle silna rybą. Zdradza to krępa budowa jej ciała, masywne obsadzenie szerokiego ogona oraz mocne, dobrze rozwinięte płetwy.

    brzana

    Opływowy kształt ciała, przypominający torpedę, z łatwością pokonuje żywioł wodny. Wszystko to sprawia, że walka z dużą brzaną zaciętą na wędkę nie jest łatwa, trwa nieraz dłuższy czas, daje wiele emocji, ale wymaga dużo umiejętności i opanowania. Tym zdobyła ta pełna żywotności ryba wielkie uznanie wśród wędkarzy. Ubarwienie brzany jest, jak i innych ryb, dostosowane do odcieni otoczenia, W jakim przebywa. Szczególnie zmienny jest odcień grzbietu, raz jasnooliwkowy, innym razem ciemnoszary, prawie czarny. Boki są coraz jaśniejsze ku dołowi, brzuch biały z odcieniem kremowym, płetwa grzbietowa ciemnozielona, inne pomarańczowe, ogon żółtoszary. U nas występuje w Wiśle i Odrze oraz w środkowych i dolnych odcinkach wszystkich większych dopływów obu tych rzek.
    Przeciętna długość
     brzany w naszych wodach wynosi 50 cm. a ciężar do 2 kg, jednak w sprzyjających warunkach osiąga 4 kg, a zdarzają się przypadki złowienia brzany długości 90 cm o ciężarze 15 kg.
    Okres połowu
     zaczyna się od wczesnej wiosny i trwa do późnej jesieni, przy czym najlepsze wyniki osiąga się w sierpniu, wrześniu i pierwszej połowie października. W okresie zimowym zapada ona W stan odrętwienia zimowego.
    Miejsca połowu
     w pewnej mierze zależne są od pory roku i dnia oraz stanu wody. Zawsze jednak należy szukać brzany w miejscach dostatecznie głębokich, o żywym prądzie i koniecznie o czystym twardym dnie, piaszczystym, żwirowatym, a nawet kamienistym. Ryjkowata budowa pyszczka, o mięsistych wargach, zaopatrzona w cztery wąsiki, dostosowana jest do pobierania pokarmu z dna i dlatego przynęta powinna leżeć na dnie , lub po nim się przesuwać.

    Brzana często zmienia miejsce swego pobytu. Wiosną przebywa bliżej urwistych podmytych brzegów na głębokości 1-1, 5 m. Tu też można ją spotkać podczas przyboru wody.
    Znalezienie miejsca żerowania brzany ułatwia obserwowanie jej tzw. spławów (wyskakiwanie nad wodę), które znacznie różnią się od spławów innych ryb. Brzana wyskakuje prawie pionowo nad powierzchnię wody z charakterystycznym furkotem. Często to robi przed deszczem lub burzą.
    Na wiosnę i w pełni sezonu najlepsze połowy brzany osiąga się od świtu do godz. 8 - 9 rano oraz przed zmrokiem. Jesienią żeruje ona cały dzień. Wypadki intensywnego żerowania jej w zupełnie, wydawałoby się, nieodpowiednich momentach, na przykład w samo południe skwarnego lata, nie należą do rzadkości.
    Najbardziej sprzyjające do połowu brzany są ciepłe dnie pochmurne ze skłonnością do deszczów lub deszczowe. Korzystne są ciepłe wiatry, czas przed letnią burzą oraz po burzy. Natomiast burza, ostre zimne wiatry lub upalna pogoda nie stwarzają na ogół korzystnych warunków do połowu tej ryby.

    Najczęściej używanymi przynętami są: rosówka, czerwone robaki, białe robaki (w pęczkach nakładane na haczyk), ser żółty lub topiony. Mniej rozpowszechnione, lecz nieraz bardzo skuteczne są pijawki, jelita drobiu, kawałki wątroby, skwarki, groch (tylko w razie dłuższego nęcenia), mięso raka.

    Brzana jest rybą spokojnego żeru, lecz większe osobniki chwytają drobne rybki (np. kiełbiki); znane są nawet wypadki złowienia brzany na spinning.


    Nęcenie brzany
     jest bardzo wskazane. Zanętę przyrządza się z pokarmu używanego na przynętę, mieszanego z gliną z dodatkiem zanęty smużącej (otręby, płatki owsiane itp.).

    Ze względu na konieczność utrzymania lub prowadzenia przynęty na znacznej głębokości i w wartkim prądzie, metody połowu w zasadzie ograniczają się do gruntówki z ciężkim ołowiem dennym oraz przepływanki. Zestaw wędkowy ze względu na wyjątkową siłę ryby musi być dostatecznie mocny, jednak bez przesady, gdyż brzana jest dość ostrożna. Przypon grubości 0,24 mm z odpowiednim zapasem nieco grubszej żyłki na dobrym kołowrotku umożliwia przy umiejętnym operowaniu sprzętem wyholowanie brzany o ciężarze do 5 kg. Kołowrotek jest niezbędnym elementem zestawu wędkowego, gdyż inaczej gwałtowna ucieczka ryby w momencie zacięcia oraz energiczne jej zrywy podczas walki niechybnie spowodowałyby zerwanie najgrubszego nawet przyponu. Grubej brzany nie wolno holować na siłę. Należy dać jej możność wyładowania energii. Opanowanie we wszystkich poczynaniach, szybkość reakcji, stale napięta uwaga na każdy ruch ryby, której nie możemy dopuścić do przeszkód podwodnych zagrażających zerwaniem żyłki, cierpliwość, gdy ryba zaprze się głową w dno i nie chce ruszyć wszystko to decyduje o pomyślnym dla wędkarza zakończeniu walki. Nie można dać się unieść emocjom, trzeba przy tym wiedzieć, że brzana, ze względu na mięsistość warg i dużą ich wytrzymałość, rzadko się odhacza.

    Poza wspomnianą brzaną przebywa w naszych wodach inny gatunek tej ryby brzanka. Ma ona nieco inne ubarwienie, a mianowicie na ciele występują czarne plamy, a płetwy z wyjątkiem brzusznych są czarno nakrapiane. Różni się również wymiarem, gdyż osiąga długość zaledwie 30 cm. a ciężar do 250 g. Występuje ona w ciekach podgórskich. Połów jej podobny jest do połowu brzany z uwzględnieniem warunków połowu na mniejszych głębokościach, lecz na szybszym prądzie.


    Występowanie: większość rzek Polski - na odcinkach o dnie piaszczysto żwirowym i żwirowo kamienistym.

    Tryb życia: Młode osobniki po wykluciu mają około 9 mm długości, a po 3 tygodniach osiągają długość 3 cm. Po roku życia długość wynosi ok. 12 cm. Po trzynastu latach życia długość wynosi około 50 cm. 

    Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 czerwca

    Wymiar ochronny: 40 cm

    Limit dzienny: 3 szt. łącznie ze szczupakiem, sandaczem, karpiem, lipieniem, boleniem, pstrągiem potokowym, amurem.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: