Poradnik wędkarski

 
 

Kołowrotek

Kołowrotek
Kołowrotek

 Kołowrotek to urządzenie umożliwiające wysuwanie i zwijanie żyłki> Dzięki niemu wędkarz może umieścić zestaw wraz z przynętą daleko od brzegu. Zadaniem kołowrotka jest także umożliwienie holowanej rybie wysunięcie odpowiedniej ilości żyłki w celu niedopuszczenia do jej zerwania. 

 

 

Jak dbać o kołowrotek

 

Nasz sprzęt to nasza ryba więc nie pozwólmy na to by nas zawiódł w najmniej oczekiwanym momencie. 
 
Ile razy słyszmy że kołowrotek nie wytrzymał holu dużej ryby. Postarajmy się więc zadbać o to, żeby uniknąć takiej sytuacji.
 
Podstawową sprawą jest smarowanie.Typowymi objawami są braku smaru są cięższa i głośniejsza praca przy zwijaniu żyłki, utrudnione zbijanie pałąka,skrzypienie korbki.Oczywiście są elementy ukryte szczelnie i smarowne fabrycznie co wystarcza na wiele lat,jednak reszta jest narażona na wypłukiwanie smaru przez wodę i naturalne zużycie.
 
Do smarowania różnych części kołowrotka nie powinno się używać jednego rodzaju preparatu, gdyż musi mieć odpowiednią konsystencję. Tak więc na przykład do łożysk i do dźwigni pałąka używam smaru 'luźnego'. A do korbki trochę gęstszego.
 
Różnego rodzaju smary można kupić w sklepach wędkarskich. Wystarczy zapytać a sprzedawca na pewno nam coś doradzi. Oczywiście należy dozować smar w odpowiedniej ilości, gdyż zwykle powierzchnie poszczególnych detali są bardzo niewielkie, dlatego róbmy to naprawdę punktowo.Które elementy należy smarować widać na szczegółowej ilustracji dołączonej przy sprzedaży.
 
Na koniec małe uwagi.Starajmy się nie rozbierać naszych kołowrotków w warunkach polowych.Grozi nam utrata drobnego detalu który załatwi temat dalszego wędkarstwa. Róbmy to w domu. Elemety sprężynujące wyjmujmy po uwolnieniu ich z naprężenia. W przeciwnym wypadku na pewno 'ożyją' i wykonają skok donikąd!

Kołowrotek o szpuli stałej

Kołowrotek o szpuli stałej
Kołowrotek o szpuli stałej
- Kołowrotek o szpuli stałej. Jest to najczęściej stosowany typ kołowrotka. Szpula kołowrotka jest usytuowana równolegle do wędziska i żyłka schodzi zwojami w kierunku szczytówki. Ułatwia to bardzo dalekie wyrzuty przynęty przy użyciu lekkiego sprzętu bez obawy splątania żyłki. Dodatkową zaletą tych kołowrotków jest możliwość wymiany szpuli, dzięki czemu możemy bardzo szybko wybrać odpowiednią dla nas średnicę żyłki bez konieczności ponownego jej nawijania. 
 
Przy zakupie kołowrotka o szpuli stałej należy szczególną uwagę zwrócić na:
 
wytrzymały i odporny na korozję korpus 
cichą i lekką pracę kołowrotka 
pewny i płynnie regulowany hamulec 
pojemność szpuli 
przełożenie 

Multiplikator

Multiplikator
Multiplikator

- Multiplikator. Jest to kołowrotek używany najczęściej do połowów morskich. Zastosowanie przekładni zębatej zwielokrotnia obroty szpuli w stosunku do korbki, co sprawia, że prędkość zwijania jest porównywalna z kołowrotkami o szpuli stałej. Kołowrotki tego typu mają zazwyczaj specjalny wodzik, układający równomiernie żyłkę na szpuli i bezpiecznie rozprowadzający ją podczas wyrzutu przynęty. Główną zaletą multiplikatora jest to, że zwijana żyłka nie trze o krawędź szpuli i nie ulega skręceniu, co znacznie wydłuża jej żywotność. Posługiwanie się tego typu kołowrotkiem wymaga jednak pewnej wprawy, co może stanowić problem dla początkującego wędkarza.

Kołowrotek ze szpulą ruchomą

Kołowrotek ze szpulą ruchomą
Kołowrotek ze szpulą ruchomą

- Kołowrotek o szpuli ruchomej (bez przełożenia). Tego typu kołowrotki stosowane są głownie w wędkarstwie muchowym, gdzie ze względu na grubość sznura nie wchodzi w grę kołowrotek o szpuli stałej.