• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jak przygotować produkty na zanętę


    PĘCZAK

    Jego przygotowanie jest możliwe w termosie lub można ugotować w zwykłym garnku. Należy wziąć pół szklanki suchego pęczaku, zalać wodą, a następnie gotować na niewielkim ogniu. Po 10 min. należy odcedzić i zalać zimną wodą. Tę czynność musimy powtórzyć jeszcze raz, aby pęczak był taki jak należy. Po ugotowaniu rozrzucić pęczak na gazetę i zostawić do wystygnięcia. Po wystygnięciu można dodać do niego oleju - spowoduje to że ziarenka nie będą się kleiły.

    produkty do zanęty

    PSZENICA

    Pszenica jest przygotowywana podobnie jak pęczak. 

    Gotujemy ją w garnku lub w termosie. Wsypujemy (do termosu) garść przebranej pszenicy duże białe ziarna zalewamy wrzątkiem i zamykamy termos. Po upływie ok 20-30 minut wylewamy wodę i sprawdzamy twardość. Jeżeli jest jeszcze zbyt twarda(nie rozgniata się łatwo w palcach), należy powtórzyć zabieg. Ponownie należy zalać wrzątkiem pszenicę, zakręcić termos i odstawić na bok tylko, że na 10-15 minut. Po upływie tego czasu pszenica będzie na pewno ugotowana.

     

    KASZA JAGLANA

    Pól szklanki kaszy jaglanej przepłukanej zimną wodą, gotuje się do miękkości. Następnie ugotowaną kaszę należy przecedzić i dokładnie rozetrzeć na ciasto. Tak roztarte ciast należy przełożyć do płóciennego woreczka. Zawiązujemy woreczek, przykrywamy deską, na której dodatkowo kładziemy coś ciężkiego, tak aby kasza była mocno przyciśnięta. Po pewnym czasie kasza przybierze konsystencję podobną do sera, dlatego dobrze utrzymuje się na haczyku.

     

    KASZA MANNA

    Należy zagotować pół szklanki wody, a następnie dodać łyżeczkę od herbaty oleju i na wrzątek wsypać pół szklanki kaszy manny stale mieszając. Kasza szybko gęstnieje i właśnie kiedy zacznie gęstnieć należy zdjąć ją z ognia. Po wystygnięciu należy wyrobić ją w rękach jak ciasto. Da to pewność, że przynęta będzie dobrze trzymać się na haczyku.

     

    ZIEMNIAKI

    Ziemniaki wystarczy ugotować - najlepiej w mundurkach następnie posiekać na kawałki przesypać otrębami.

     

    PŁATKI OWSIANE

    Dwie garście płatków wsypać do woreczka wykonanego z gazy i kilkakrotnie zanurzyć w gotującej się wodzie. Płatki powinny być w woreczku aż do wystygnięcia.

     

    CHLEB

    Pewnie każdy wie, że chleb stanowi dobrą przynętę. Szczególnie jednak dobrą przynętę stanowi świeży pszenny chleb a właściwie to jego miękisz. Aby skutecznie trzymał się w wodzie naszego haczyka należy go dokładnie ugnieść przed założeniem na haczyk. Najlepiej jest jeszcze zanurzyć go na chwilę w wodzie z łowiska przed założeniem na haczyk. Daje to jeszcze większą gwarancję, że po zarzuceniu, w wodzie nie będzie wisiał pusty haczyk

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: