Poradnik wędkarski

 
 

Żółty ser, jako przynęta

Żółty ser, jako przynęta
Zółty ser
  Interesującą,  ale  wybiórczą  przy­nętą  do łowienia  w rzekach jest ser żółty.  Najczęstszą zdobyczą  na taką przynętę  są  brzany,  ale  wszystko­ żerne  klenie też  nim nie pogardzą. Kostki  albo  nieregularne  bryłki zbroi  się  odpowiedniej  wielkości haczykiem.  Do  zanęty  dodaje  się również  żółty  ser,  chociaż  nie  jest to typowa przynęta  zanętowa.  Ser powinien  być  mocno  rozdrobnio­ny,  np.  starty.  Jego  zadaniem jest aromatyzowanie  zanęty,  dlatego najlepsze są  gatunki sera o bardzo intensywnym  zapachu  (cheddar, parmezan itp.). 
 

 

Ser należy do przynęt, które rzadko bierze się pod uwagę. jego najważniejszą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do ochotek lub białych robaków, przyciąga przede wszystkim większe ryby. jest stosunkowo drogim artykułem spożywczym, lecz na jeden dzień wędkowania wcale nie potrzeba go dużo. Kilogram taniego żółtego sera kosztuje mniej niż litr białych robaków. Sery są dobrymi przynętami, choć oczywiście na niektóre ryby lepiej biorą, a na inne gorzej. 

Sery o intensywnym zapachu - to najlepsze przynęty. Nie dziwi więc fakt, że prym wiodą sery pleśniowe. Wiosną, gdy wezbrane rzeki niosą brudną wodę, ryby muszą w większym stopniu polegać na powonieniu niż na wzroku. W takich warunkach intensywnie pachnący ser szybko przyciągnie ich uwagę. 

Sery twarde - takie jak cheddar czy edamski, należy pokroić w kostki o wymiarach odpowiadających wielkości haczyka. Sześcio milimetrowe kosteczki dobrze trzymają się na haczykach o rozmiarze 12, dwunasto milimetrowe na dziesiątkach i ósemkach, natomiast dwudziesto milimetrowe na szóstkach i większych haczykach. 

Sery topione - mogą być rozgniecione na masę, którą nabija się na haczyk. Bardzo miękkie sery - przeznaczone do smarowania kanapek sprzedawane są w tubkach i plastikowych opakowaniach. Są bardzo miękkie, dlatego należy je zmieszać z serem startym na wiórki, np. z parmezanem, albo z chlebem, tak by pasta byla wystarczająco twarda. Tylko wtedy będzie ją można odpowiednio formować na haczyku. 

Wieprzowina i ser - warto łączyć ser z innymi przynętarni. Załóż kawałeczek mielonki na kolanko haczyka, a następnie umocuj ser wokół trzonka. Na pewno klenie i brzany zareagują na w ten sposób sporządzoną kanapkę. 

Parmezan - ma bardzo intensywny zapach. Gdy dodamy go do ciasta lub pasty, jego ostry aromat będzie łatwo wyczuwalny dla ryb (jak i wszystkich wędkarzy łowiących w pobliżu :) ). 

Mieszanki serowe - łowienie ryb na zupełnie nową przynętę daje zawsze dużo satysfakcji, zwłaszcza gdy samemu taką przynętę się wymyśli. Warto więc eksperymentować z przynętami. Zimą doskonałe efekty przynosi łączenie sera z dżdżownicami lub kilkoma białymi robakami. W lecie warto spróbować skusić ryby serem z okruchem chleba lub ziarnem kukurydzy.

Taktyki serowe - jeśli łowisz klenie w niewielkich, rwących rzekach, najlepszą metodą połowu będzie gruntówka bez spławika. Ze względu na mocny nurt, trzeba tak dobrać ciężarek, by przynęta leżała na dnie w jednym miejscu. 

Aktywne wędkowanie - intensywnie pachnący ser przyciągnie tylko te ryby, które znajdują się w pobliżu. Aby zwiększyć swoją szansę musisz łowić aktywnie. Idąc wzdłuż brzegów rzeki zarzucaj przynętę wszędzie tam, gdzie mogą gromadzić się ryby. Latem ryb należy szukać w korytarzach pomiędzy roślinami, przy zwaliskach i innych przeszkodach, jednak zawsze w pobliżu nurtu. Doskonałymi łowiskami są zewnętrzne strony zakrętów, gdzie silny prąd wody wymywa głębokie jamy.Zimą szukaj głębszych plani i spokojnych zakoli z dala głównego nurtu. To właśnie o tej porze roku serowe przynęt są najbardziej skuteczne. Nawet jeśli akurat pada śnieg , a żyłka co kilka chwil przymarza do przelotek, ser nie straci nic ze swoich właściwości zapachowych. Gruby kilogramowy kleń, złowiony w mroźny grudniowy dzień, stanowi wspaniale zakończenie sezonu wędkarskiego.

Magiczna pasta serowa

Oto składniki z przynajmniej 7 dkg sera pleśniowego,  paczka konopi oraz porcja startego parmezanu. Skorzystania z piekarnika bardzo ulatwia zadanie. Będziesz także potrzebował miseczki i łyżki.  Włóż ser do miseczki i rozgnieć go łyżką. Następnie wsadź naczynie na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Po wyjęciu ser powinien być całkowicie roztopiony. Wymieszaj ser z ziarnem konopi i łyżką parmezanu. Ziarna konopi są świetną przynęcą na klenie, płocie i brzany, Poza tym pomagają tak połączyć składniki past,. żeby dobrze trzymała się na haczyku. Parmezan jeszcze lepiej skleja całość. Gdy mieszanka jest gotowa włóż ją do szczelnie zamykanego naczynia. Nie wolno jej wkładać do lodówki. Z tak utworzoną pastą w postaci ciasta śmiało możemy ruszać na podbój okazów.