• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Szczupak


    szczupak

    Szczupak odznacza się silnie wydłużonym, nieco spłaszczonym z boków kształtem tułowia i zwężającą się ku przodowi głową. Głęboko rozcięty otwór ustny umożliwia szerokie rozwarcie szczęk, z których dolna jest nieco dłuższa. Uzębienie jest obfite, występujące nawet na podniebieniu i języku na podobieństwo ostrych szczotek.


    Grzbiet ciemny, boki szarozielone z żółtymi, oliwkowymi i brunatnymi plamami. Płetwy nieparzyste, żółtoszare, z dużymi ciemnymi plamami, pozostałe żółtoczerwone. Koloryt ciała łatwo się zmienia w zależności od środowiska. Szczupak osiąga ciężar 20-25 kg przy 1,50 m długości.


    Ryba ta zamieszkuje wszystkie zbiorniki śródlądowe docierając do krainy pstrąga. Nie jest wybredna co do warunków bytowych. Znaleźć ją można nawet w małych dołach potorfowych. Jest typową rybą przybrzeżną. Miejsce stałego pobytu obiera w zależności od wieku, zawsze jednak tam, gdzie skupia się drobnica, gdzie z ukrycia można czatować na zdobycz a w razie niebezpieczeństwa łatwo się schronić. Młody szczupak przebywa w płytkich dobrze nagrzanych partiach wody o gęstej roślinności. ''Średniaki" znajdziemy nieco głębiej, na skraju wodorostów i nurtu lub dołów. Grubsze okazy czatują na rybę w różnych zakamarkach głębokiej wody. Jeżeli wychodzą na płycizny i bliżej powierzchni wody, to tylko w skwarne południe. Zwykle wtedy nie żerują.


    W jeziorach chętnie przebywa szczupak w pobliżu płytkich kamienistych lub pokrytych roślinnością wzniesień dna 'tzw. górek". Prowadzi samotny i osiadły tryb życia. Podstawowym pożywieniem jego są ryby. Nie ugania się za nimi, lecz w nieruchomej pozycji wyczekuje, aż któraś zbliży się na tyle, aby błyskawicznym skokiem chwycić ofiarę w pół. Jeżeli spudłuje nie goni. Nie gardzi żabami, pijawkami, chrząszczami wodnymi, chwyta nieraz myszy, atakuje ptactwo wodne.


    Okres połowu szczupaka zaczyna się od 1 maja (od 1. I do 30. IV - okres ochronny). Jest to bardzo dobry okres na połów tej ryby na spinning. Przynętą, którą teraz nie zahacza się o żadne zielsko, przeszukujemy przejścia z płytkich mielizn na głęboką wodę. Możemy łowić przez cały dzień.


    Z nastaniem lata warunki połowu na spinning pogarszają się ze względu na wodorosty. Zawsze jednak znajdziemy miejsce, gdzie prowadzenie błystki nie natrafi na przeszkody. W tym okresie szczupaki, ukryte między skrajnymi łodygami pasa roślinności lub w dywanie przydennych wodorostów, zawsze kierują zainteresowanie na czystą wodę. W tym okresie połowy musimy ograniczyć tylko do wczesnych rannych lub przedwieczornych godzin. Dni pochmurne o przelotnych opadach sprzyjają połowom.


    Jesienią, kiedy gnijąca roślinność opadnie na dno, wraca dobry okres połowu „na spinning". Szukamy teraz szczupaka przy samym dnie używając większych i bardziej ciężkich przynęt i wychodząc nad wodę raczej w dnie ciepłe i słoneczne.


    W razie braku możliwości zastosowania tak wysoce sportowej techniki jaką jest spinning, możemy sięgnąć po wędkę do połowu na żywca, ''żywcówkę" lub "paternoster".


    "Połów na żywca'' jest również metodą wymagającą stałego ruchu. Szczupak nie wędruje za pożywieniem, należy więc go poszukać. Idąc wzdłuż brzegu lub płynąc łódką, prowadzimy żywca na 2/3 - 1/2 głębokości wody wzdłuż pasa roślinności wodnej, opuszczamy go w „oka" między wodorosty, przytrzymujemy przy samotnych kępkach trzcin, przy palach lub pod zwisającymi gałęziami krzewów. Zatrzymujemy się dłużej przy różnych wyrwach, dołach. Jeśli głębokość wody się zmienia, musimy pamiętać o przesunięciu spławika. Przy zastosowaniu ''paternostera” to zagadnienie nie występuje, dlatego na odcinkach o zmiennej głębokości wody ten zestaw jest bardziej przydatny.


    Branie na żywca poznajemy po zatonięciu spławika. Już w tym momencie możemy z pewnym prawdopodobieństwem ustalić, z jakim szczupakiem mamy do czynienia. Mały będzie uchodził do brzegu w gąszcz wodorostów, duży zaś skieruje się w głębię. Przy uzbrojeniu żywca haczykiem przez nozdrza, nie wolno jeszcze zacinać. Wprost przeciwnie, należy wysnuć z kołowrotka nieco żyłki, bądź włączyć wolny bieg, by ryba nie poczuła oporu. Po pewnym czasie szczupak się zatrzyma, aby odpowiednio obrócić żywca. W tym momencie spławik często wypływa na powierzchnię i drga konwulsyjnie. Wówczas zwijamy na kołowrotek nadmiar wysnutej żyłki, a gdy szczupak ponownie ruszy, zacinamy energicznie w kierunku odwrotnym niż nastąpiła ucieczka ryby.


    Szczupak broni się energicznymi susami, które należy odparować sprężystością wędziska i małym opuszczeniem kija, a tylko w ostateczności pozwolić na wysnucie się żyłki z kołowrotka. Nie wolno prowadzić zaciętego szczupaka blisko powierzchni wody, aby nie dopuścić do wyskoków ryby nad wodę, kiedy przy zluzowanej żyłce łatwo może pozbyć się haczyka. Zmęczony szczupak bez trudności daje się wyjąć z wody.


    Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 kwietnia z wyjątkiem wód krainy pstrąga i lipienia. 

    Wymiar ochronny: 50 cm. 

    Limit dzienny: 3 szt. wraz z boleń, karp, lipień, pstrąg potokowy, amur biały, sandacz, szczupak, brzana 

    Powiązane wpisy

    szczupak na spinning
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Spinning to najbardziej sportowa metoda połowu szczupaka. Przy wędkowaniu z łodzi wystarczy wędzisko 1,60 - 1,80 m, z brzegu 2 - 2,20 m, o średniej akcji. Kołowrotek o stałej szpuli, 100 m żyłki lub plecionki.
    spinning w październiku
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Dla jednych październik staje się końcówką sezonu, dla innych sezon trwa na dobre, ale bezsprzecznie jesień to bardzo dobra pora na drapieżnika, gdzie rybą miesiąca jest między innymi szczupak. 
    porady jak łowić szczupaki
    Autor: Poradnik wędkarski 12 Dec, 2020
    Szczupaka w zbiornikach należy szukać w okresie wiosennym w płytkich zatokach i na wypłyceniach, latem i jesienią drapieżniki licznie występują w starym korycie wody oraz na spadach górek podwodnych, a także w karczach, których nie brakuje,

    Najnowsze artykuły

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Zobacz więcej...
    Share by: