Styczeń

Styczeń - odbywa tarło miętus. Okres łowienia okoni i płoci. Sprzęt wędkarski do łowienia na sztuczną przynętę pod lodem ryb drapieżnych powinien składać się z krótkiego wędziska. Najlepsze tereny do połowu okoni są to miejsca położone w pobliżu powalonych drzew, filarów, pali, obok zatopionych krzewów i w pobliżu trzcin. Do łowienia płoci używamy takiego samego wędziska jak do łowienia okoni, ponadto stosujemy żyłkę 0,15 jak najcieńszy przypon, mały spławik, małe obciążenia i haczyk nr 14-17. Najlepsze miejsca do łowienia płoci są te, których głębokość nie przekracza 2 metrów i które położone są w odległości 10-15 kroków od brzegu w pobliżu wykrotów, zwalonych drzew, przy ujściu strumyków, rowów przepływających, kanałów itp.

Luty        

Luty - odbywa tarło: miętus, pstrąg tęczowy i szczupak. Okres łowienia łososia, okoni i płoci z pod lodu. Szczupak jest pod ochroną. Nie powinno się łowić ryb, które w danym okresie składają ikrę

Marzec

Marzec - odbywa tarło: pstrąg tęczowy i szczupak. Okres łowienia brzany, jazia i płoci. Dobrze biorą okonie jeśli stosujemy jako przynętę różanki.

Kwiecień

Kwiecień - odbywa tarło: boleń, jaź, jelec, leszcz, lipień, okoń, płoć, pstrąg tęczowy, świnka, szczupak i wzdręga. Okres łowienia brzany, karpia, łososia, płoci, troci i węgorza. W kwietniu rozpoczyna się intensywny żer szczupaka po tarle, który to podlega jeszcze ochronie w danym miesiącu. W kwietniu najlepszymi przynętami na ukleje, karpie, płocie są larwy owadów ochotkowatych. Żyją one w środowisku ubogim w tlen, w zbiornikach wodnych o dnie pokrytym mułem, podobnie zamknięte jak larwy chruścika w domku w kształcie rurki, które budują sobie z cząstek mułu. Larwa osiąga długość 13-15 mm i ma zabarwienie jaskrawo czerwone. Nasadzając larwę na haczyk należy zachować ostrożność, gdyż przy przekłuciu cała treść jej wycieka i pozostaje pusta powłoka. Grot haczyka należy wbić delikatnie poniżej głowy larwy i następnie nawlec ją na haczyk. Doskonałą przynęta do łowienia brzan w kwietniu są średniej wielkości rosówki. Brzany należy szukać w tym okresie poniżej główek na pograniczu wody stojącej i płynącej. Najlepszą pogodą do łowienia ryb w tym okresie będzie pochmurna pogoda, nawet dżdżysta, przy zachodnim wietrze. Brzana chwyta przynętę bardzo silnie i gwałtownie, towarzysza temu silne drgania kija i szybkie wysuwanie się żyłki z kołowrotka. przy tych oznakach energicznego chwytania przynęty łatwo jest odróżnić ją od innych ryb. Okonie w kwietniu łowimy na dżdżownice oraz różanki.

Maj         

Maj- odbywa tarło: boleń, brzana, certa, jelec, karaś, karp, kleń, krąp, leszcz, okoń, pstrąg, płoć, sandacz, sum, świnka. Miesiąc maj stanowi rozpoczęcie sezonu wędkarskiego. Jest to okres łowienia jazia, lina, lipienia, łososia, okonia, pstrąga strumieniowego, pstrąga źródlanego, sumika karłowatego, szczupaka, troci, węgorza, wzdręgi. W maju świetnie biorą jazie na dżdżownice i groch. Miejscami połowów są głębokie wody przybrzeżne o słabym prądzie w pobliżu korzeni krzewów i drzew oraz w zatokach i wyrwach przybrzeżnych. Klenie na wiosnę trzymają się miejsc głębokich, położonych na rzece w pobliżu krzewów oraz zwisających gałęzi drzew. W tym okresie świetnie biorą na pasikoniki, ćmy ale bez spławika. Przynętami do gruntowego łowienia kleni są: wszelkie dżdżownice, larwy muchy plujki (białe robaki), larwy chruścika (kłódki) pszenica, groch. Te same przynęty stosujemy do połowu krąpi, wzdręgi i płoci. W maju szczupak najlepiej bierze na żywca. Wiosna szczupaki trzymają się głębszych miejsc i dlatego wędkę tak montujemy, aby żywiec unosił się kilkadziesiąt centymetrów nad dnem. Na żywca najlepiej nadają się ukleje, kiełbie, płotki, jelce, krąpie i małe karasie. Ryb, które osiągają większe rozmiary jak karp, jaź, brzana, kleń, certa itp. nie powinno się używać na przynętę. Miejscami połowu węgorza są wody wolno płynące o dnie przeważnie miękkim, położone poniżej jazów a także wyrwy i zatoki. W wodach stojących węgorz wychodzi na płycizny obfitujące w pokarm. Połów tej ryby powinien odbywać się w porze nocnej, ponieważ węgorz żeruje tylko nocą a dzień spędza ukryty w norach. Najlepiej chwyta przynętę od zmierzchu do północy.

Czerwiec

Czerwiec- odbywa tarło: brzana, certa, karaś, karp, kleń, krąp, leszcz, lin, sandacz, sum, sumik karłowaty. Okres łowienia jazia, jelca, lipienia, łososia, okonia, płoci, pstrąga strumieniowego, pstrąga tęczowego, pstrąga źródlanego, szczupaka, świnki, troci, węgorza, wzdręgi. Sumy najlepiej biorą w porze nocnej i do ich łowienia używamy sprzętu, podobnie jak przy łowieniu karpi. Jako przynęty używa się rosówek, wątróbki, żywca. W czasie wezbranych wód na rzekach węgorze biorą bardzo dobrze na rosówki w pobliżu brzegu. Na inne ryby stosujemy przynęty te same co w poprzednim miesiącu.

Lipiec

Lipiec- odbywa tarło: lin. Okres łowienia bolenia, brzany, certy, głowacicy, jazia, jelca, karasia, karpia, klenia, leszcza, lipienia, miętusa, łososia, okonia, płoci, pstrągów, sandacza, suma, sumika karłowatego, świnki, szczupaka, troci, węgorza, wzdręgi. Miejscami połowu karasia są okolice trzcin i przybrzeżne rośliny. Sprzęt stosuje się taki sam jak przy łowieniu płoci. Przynęta powinna być tak umieszczona aby unosiła się kilka centymetrów nad dnem. Karasie najlepiej żerują rano i wieczorem. Jako przynęty stosujemy dżdżownice, białe robaki, larwy chruścika, pęczak,ciasto. Miejscami połowów lina są oka pośród grzybieni oraz miejsca przy trzcinach i sitowiu. W miesiącu tym bardzo bobrze biorą klenie na wiśnie. Przy tym łowieniu używamy haczyka nr 3-4 i nie drążonych wiśni. Łowiąc na wiśnie nie należy zbyt wcześnie podcinać, lecz pozwolić rybie na połknięcie przynęty. Zamiast wiśni można używać czereśni, głogu, małych śliwek a nawet jarzębiny. Świnka najlepiej żeruje w dni upalne, słoneczne, o świcie i w godzinach popołudniowych. Miejscami połowów są: wody głębokości 1,5 - 3 metra położone na rzekach poniżej przykos o dnie piaszczystym, żwirowatym lub kamienistym, wyrwy i zatoki. Aby osiągnąć dobre wyniki w połowie tej ryby, należy przed przystąpieniem połowu nęcić przez kilka dni gotowaną pszenicą, grochem lub ziemniakami. W lipcu duże sztuki brzany najlepiej biorą w porze nocnej przy użyciu jako przynęty pijawek, grochu i sera. Do tego rodzaju łowienia używamy wędki gruntowej.

Sierpień

Sierpień- Okres łowienia bolenia, brzany, certy, głowacicy, jazia, jelca, karasia, karpia, klenia, leszcza, lipienia, miętusa, łososia, okonia, płoci, pstrągów, sandacza, suma, sumika karłowatego, świnki, szczupaka, węgorza, wzdręgi. Sierpień podobnie jak wrzesień należy do okresu w którym większość naszych ryb słodkowodnych żeruje bardzo intensywnie przed nastaniem miesięcy zimowych i dlatego w tym okresie połowy są najobfitsze. Ustalenie pobytu leszczy zarówno w wodach bieżących jak i stojących jest dość łatwe. Wystarczy obserwować rano i wieczorem miejsca, w których się spławiają. Do tych właśnie miejsc należy je właśnie nęcić i tam łowić. Leszcze najlepiej nęcić kilka dni przed łowieniem używając do tego celu dżdżownic, posiekanych rosówek, kawałków ziemniaków, grochu i pszenicy.

Wrzesień

Wrzesień - Okres łowienia bolenia, brzany, certy, jazia, jelca, karasia, karpia, klenia, leszcza, lina, lipienia, miętusa, łososia, okonia, płoci, pstrągów, sandacza, suma, sumika karłowatego, świnki, szczupaka, węgorza, wzdręgi. Przed nastaniem jesieni i zimy następuje intensywne żerowanie ryb drapieżnych: szczupaka, bolenia, sandacza, okonia. Do połowu szczupaka i sandacza możemy stosować z jednakowym powodzeniem żywcówkę lub wędkę spinningową. Bolenie zwłaszcza duże sztuki, biorą lepiej na błystki wahadłowe lub obrotowe niewielkich rozmiarów. Natomiast okoń chwyta lepiej żywa przynętę, małe kiełbiki, uklejki, różanki. W miesiącu tym szczupaki przechodzą na głębsze wody, na rzekach o prądzie leniwym i trzymają się tam aż do nastania zimy. W dużych jeziorach należy szukać szczupaka w pobliżu wzgórz podwodnych, gdzie zbiera się drobnica.

Październik

Październik- Odbywają tarło: łosoś, pstrąg strumieniowy i źródlany oraz troć. Okres łowienia bolenia, certy, jazia, klenia, krąpia, leszcza, lipienia, okonia, świnki i szczupaka.

Listopad

Listopad- Odbywają tarło: łosoś, pstrąg strumieniowy i źródlany oraz troć. Okres łowienia miętusa i szczupaka Sezon wędkarski dobiega końca, żerują tylko niektóre gatunki ryb i to bardzo słabo przez kilka godzin południowych i ciepłe słoneczne dni Listopad jest miesiącem, w którym na błystkę można złowić duże okazy szczupaka. Szczupak na jeziorach trzyma się w tym czasie miejsc w pobliżu głębokich brzegów porośniętych trzcinami. Dobre wyniki można uzyskać polując na tego drapieżnika nawet wśród śnieżnej zadymki i porywistych wichrów. Żerowanie szczupaka w tym czasie jest bardzo krótkotrwałe i kapryśne.

Grudzień

Grudzień- Odbywają tarło: łosoś, pstrąg strumieniowy i źródlany oraz troć. Okres łowienia okonia i szczupaka. W tym okresie zaczyna się połów okonia z przerębla pod pierwszymi lodami. Zarówno w grudniu, jak i następnych miesięcy zimowych wykorzystujemy na przejrzenie i uzupełnienie sprzętu wędkarskiego.

© 2019 by Poradnik wędkarski Created A. Grzechnik