Poradnik wędkarski

 
 

Jak złowić szczupaka

Podbieranie szczupaka
Podbieranie szczupaka

 W pierwszych dniach maja zapaleni wędkarze wyruszają na połów jednego z najgroźniejszych drapieżników naszych wód – szczupaka. Jego złowienie bywa nie lada wyzwaniem oraz powodem do dumy. Okres ochronny na tę rybę kończy się 30 kwietnia, dlatego warto przed rozpoczęciem sezonu odpowiednio się przygotować, poznać zwyczaje szczupaka oraz dowiedzieć się, jaki sprzęt przyda się do jego złowienia.

Zębaty łowca

Szczupak to ryba śródlądowa o zielonym ubarwieniu z żółtymi plamami, które pozwalają jej maskować się wśród wodnej roślinności. Jego ciało przystosowane jest do pływania z dużą prędkością – ma szpiczastą głowę, wydłużony korpus i silne płetwy. To świetny łowca czekający na swoją ofiarę na dnie zbiornika wodnego. Kiedy upatrzy zdobycz, potrafi schwytać ją w ułamku sekundy. Drapieżnik osiąga około metra długości i waży 10–15 kg. Prowadzi osiadły tryb życia i bytuje przeważnie samotnie. 

Połów szczupaka nie jest sprawą łatwą, dlatego to jedno z najbardziej upragnionych trofeów. W maju, po zakończonym tarle, zadanie to może być jednak nieco łatwiejsze, ponieważ wygłodniały szczupak wykazuje dużą aktywność w poszukiwaniu pożywienia. Zapomina wtedy o podstawowych środkach ostrożności i daje się złowić na wędkę nawet niedoświadczonym rybakom.

Metody połowu

Każdy wędkarz ma najczęściej swoją własną technikę pozwalającą mu złowić tego podwodnego drapieżcę. Do jednych z najskuteczniejszych metod połowu należą spinning i przepływanka spławikowa. 

Sportową metodą połowu jest spinningowanie. Polega ono na szukaniu ryb na różnych stanowiskach. Zadaniem wędkarza jest trafienie z przynętą w miejsce, w którym znajduje się szczupak. Liczba rzutów jest bardzo ważna i decyduje o sukcesie połowu. Łowiąc na wodach stojących, warto zarzucać wędzisko na granicy strefy roślinnej, a jeśli poszukujemy większego okazu, użyjmy łódki, gdyż starsze okazy przebywają nieco dalej od brzegu. 

Wybierając wędzisko, zdecydujmy się na solidny model o długości 2–2,7 m oraz na kołowrotek o nieruchomej szpuli, z mocną żyłką zakończoną przyponem. Do najpopularniejszych przynęt należą przynęty gumoweblachywoblery. Każda z wymienionych inaczej zachowuje się w wodzie, jej wybór zależy m.in. od stanu wody, głębokości uciągu czy przejrzystości. Zdecydowanie się na właściwą przynętę może być dość kłopotliwe, jednak każdy doświadczony wędkarz ma swoje ulubione sztuczne przynęty.

Decydując się na połów tradycyjną przepływanką spławikową, musimy się uzbroić w cierpliwość. Wielu wędkarzy czeka długie godziny w nadziei na schwytanie zębatego drapieżcy. Najczęściej wykorzystywaną przynętą w tym przypadku jest tzw. żywiec. Żywą rybkę uzbrojoną w kotwiczkę lub haczyk zarzuca się wraz ze spławikiem i oczekuje na wygłodniałego szczupaka. Haczyk musi być bardzo ostry z uwagi na twardy pysk szczupaka, a stalka mocna i sprawdzona. Na końcu stalki montujemy krętlik, zabezpieczający przed skręceniem żyłki. Długie wędzisko zapewni nam dobre zacięcie ryby, dlatego wybierzmy takie o długości 3,6–3,9 m oraz kołowrotek ze sprawnym hamulcem, z żyłką o średnicy 0,25 mm i długości co najmniej 150 m. Spławik – obowiązkowy element przepływanki – musi mieć dość dużą wyporność. Wędkarze najchętniej stosują spławik przelotowy z oczkiem w dolnej części korpusu lub z otworem przechodzącym centrycznie przez korpus. Przynęta powinna się unosić około metra nad dnem, ponieważ prawdopodobieństwo zauważenia jej przez szczupaka jest tam największe.

Zródło http://allegro.pl/artykul/wiosenna-zasiadka-na-szczupaka-102615