Poradnik wędkarski

 
 

Sposób na okonia

 Jesień, najlepsza  pora roku do wędkarstwa spinningowego drapieżnych, między innymi okonia, któremu chciałbym poświęcić ten temat. Otóż najlepszą przynętą na słabo żerujące okonie są od 2,5 cm do 5 cm paprochy, które mocujemy na główce jigowej z dopasowanym do wielkości twistera haczykiem. Taki zestaw jest dobry na łowienie w niedalekich odległościach od brzegu lub w z dłuż trzcinowisk. Paproch możemy również uzbroić w goły haczyk w zestawie z bocznym trokiem gdy chcemy, aby nasza przynęta leciała dalej (waga obciążenia twistera lub zestawu z bocznym trokiem nie powinna przekraczać 5 g). 
 
Kolor twistera o tej porze roku nie powinien być za bardzo jaskrawy. O tej porze roku najlepiej sprawdzą się kolory: perłowy, biały, przeźroczysty, zielony, zgniłozielony i fioletowy. Można też spróbować na przynęty szczupakowe np. rippery do 7 cm ale wtedy nie mamy co liczyć na częste brania. Gdy okoń żeruje dobrze warto łowić na obrotówki nr 1,2 lub 3 albo na woblery do 5 cm. Do łowienia okoni na tego typu przynęty najlepsza jest wędka o masie wyrzutu 5 g z cieniutką szczytówką i kołowrotek.
 
Najlepiej korzystać z cienkiej żyłki a nie plecionki bez przyponu wolframowego. Pamiętajmy, że jeśli chcemy skutecznie łowić ryby musimy często zmieniać przynęty. Internetowy sklep wędkarski posiada ogromny wybór przynęt takich jak wobler, blacha, bądź twisster.
 
Życzę udanych połowów.