Poradnik wędkarski

 
 

LUNATIC - Super przynęta na szczupaki

LUNATIC - Super przynęta na szczupaki
Lunatic

Charakterystyka ogólna

 Lunatic to ripper, który przeznaczony jest do łowienia większości ryb drapieżnych naszych wód, z ukierunkowaniem na połów szczupaków i sandaczy. Sam producent wskazuje na takie właśnie przeznaczenie przynęty. Lunatic produkowany jest w kilku wariantach wielkości (od 7,5 cm do 15 cm), oraz w kilkudziesięciu opcjach kolorystycznych. My skupiliśmy się na testowaniu przynęt w wielkości 10 cm. Naszymi łowiskami były duże, nizinne rzeki. 

Jakość i wykonanie

 Staranność i jakość wykonania to mocna cecha wszystkich ripperów z serii V-Lures. W przypadku Lunatica nie ma odstępstw od reguły. Ripper wykonany jest starannie. Przynęta posiada na korpusie imitację łuski, widoczne są również zarysy rybich skrzeli oraz płetw. Każda sztuka posiada wytłoczenie informujące o nazwie modelu jak również oznaczeniu serii (napis V-Lures). Malowanie jest ciekawe i zróżnicowane. Nam przypadł do gustu model o perłowej barwie. Materiał użyty do produkcji rippera jest sztywny. Wydaje się, że użyty materiał jest taki sam jak w modelu Mutant. Sztywność gumy wpływa na pracę przynęty. 
Jak we wszystkich ripperach V-Lures, znajdziemy tu charakterystyczne wypustki umiejscowione na grzbiecie rippera. Mają one pomóc wędkarzowi w doborze odpowiedniej wielkości haka do uzbrojenia gumy, nadto ułatwiają jego wyprowadzenie podczas zbrojenia. Testowany model jest wyposażony w gniazdo służące do przytrzymywania główki jigowej na miejscu. Ma to wyeliminować zsuwanie się gumki z haka. 
Lunatic charakteryzuje się tym, że swoją budową przedstawia smukłą rybkę. Koprus nie jest przesadnie duży. Ripper posiada sporej wielkości ogonek, dzięki któremu przynęta pracuje w charakterystyczny sposób.

Przeznaczenie

 W naszej opinii Lunatic to ripper o uniwersalnym zastosowaniu. Dragon wskazuje, że jest to przynęta, którą dobrze zastosować do połowu szczupaków lub sandaczy. Wszędzie jest rozpowszechniana informacja, że Lunatic przypadł do gustu szwedzkim, szkierowym szczupakom. Trudno poprzez taką reklamę wzorować się na tych zapewnieniach i zaufać skuteczności przynęty. Co innego szwedzkie szkiery – co innego polska rzeczywistość. Niemniej jednak uważamy, że odpowiednio poprowadzony Lunatic jest w stanie sprowokować do brania większość ryb drapieżnych naszych wód, co znalazło potwierdzenie podczas testów.

Praca

Lunatic zaskoczył nas pozytywnie. Nie ukrywamy, że poprzez zastosowanie sztywnego materiału, początkowo spodziewaliśmy się zbliżonej pracy do Mutant’a. Lunatic posiada intensywną pracę. Jest to zasługa pracy ogona, który wprowadza w akcję również mocno odczuwalną na kiju część brzuszną rippera. Praca Lunatica wyróżnia go na tle pracy innych przynęt. Bardzo dobre efekty osiągnie wędkarz, który będzie stosował zmienne tempo prowadzenia gumki, wzbogacając całość pracą szczytówki wędki. Wówczas Lunatic staje się naprawdę kuszącym kąskiem dla drapieżników. Amplituda wywoływanych drgań jak na ripper o takiej budowie jest zaskakująca. Przynęta pracuje nienagannie nawet podczas bardzo wolnego prowadzenia. Ogonek nigdy nie gaśnie. Jedyną wadą jaką dostrzegliśmy to znikoma praca jeżeli chodzi o cos więcej niż kolebanie. Brakuje tu tych odchyłów, wężowej pracy. 
Lunatic sprawdza się przy łowieniu z opadu. Całość nienagannie pracuje podczas podrywania i opadania. Zdaje się, że bardzo dobrze wkomponowuje się w zwyczaje drapieżników, preferujących taki sposób prowadzenia przynęty. 

Ogólne wrażenie

Lunatic to jedna z lepszych przynęt z serii V-Lures. Ciekawa praca wyróżnia go z szeregu innych przynęt dostępnych na rynku wędkarskim. W połączeniu z dobrym wykonaniem oraz możliwością nabycia w różnych wielkościach, jest to interesujący produkt Dragona. Polecamy go nie tylko wędkarzom wybierającym się na ryby do Szwecji.

 

żródło http://fishing-test.pl/przynty/24-polecamy-przynty/203-dragon-v-lures-lunatic