• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Konstruowanie zestawu spławikowego do bata


    Gdy wybierzemy już odpowiedni spławik, ciężarki i haczyk, trzeba to wszystko umieścić na żyłce i przywiązać do wędziska.



    Konstruowa­nie zestawu zaczynamy od odwi­nięcia krótkiego odcinka żyłki ze szpuli. Żyłkę przewlekamy przez oczko w korpusie spławika od góry ku dołowi. Ze statecznika zsuwamy koszulki, które nawlekamy na żyłkę, a następnie, już razem z żyłką, za­kładamy z powrotem na statecznik. Spławik ustawiamy tak, aby poniżej niego zwisał około 20 centymetro­wy odcinek żyłki. Tutaj szczypcami zaciskamy śruciny. Po zaciśnięciu kilku śrucin, których łączna masa jest dobrana do wyporności spławi­ka, zanurzamy zestaw w szerokim naczyniu z wodą lub w łowisku.

    W zależności od tego, jaka część spławika wystaje z wody, kolejne czynności wyglądają następująco: 

    • jeśli spławik tonie, trzeba zdjąć jeden ciężarek gdy z wody wystaje antenka i część korpusu, spławik jest niedociążony, trzeba dołożyć jedną śrucinę z wody wystaje tylko antenka spła­wika, spławik jest właściwie wywa­żony. Kiedy mamy już dobrze wyważo­ny spławik, trzeba go przesunąć na żyłce o kilkadziesiąt centymetrów. Następnie powolnym ruchem prze­suwamy za nim wszystkie śruciny po kolei i odcinamy tę część żyłki, na której były zaciskane śruciny. Jeśli podczas przesuwania doszło do zgniecenia dłuższego kawałka żyłki, to też musimy go odciąć, bo ten fragment ma znacznie zmniej­szoną wytrzymałość. Następnie wiążemy pętlę i rozmieszczamy po kolei wszystkie śruciny. Jeśli któraś z nich zbyt lekko przesuwa się po żyłce, musimy ją docisnąć szczyp­cami. Do pętli mocujemy przypon. Przypinamy haczyk do gumki recep­turki umieszczonej na rozłożonym wędzisku i odmierzamy długość żyłki od gumki do końca szczytówki. Cały zestaw z przyponem powinien być krótszy o 25-50 cm od wędziska

    Po odmierzeniu właściwej długoś­ci wiążemy pętlę i mamy gotowy zestaw, który możemy przypiąć do końcówki kija i zacząć łowić. 

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: