Poradnik wędkarski

 
 

Zapach - tajemnica sukcesu

 Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Nie jest mitem, że ryby doskonale potrafią rozpoznać zapach zanęty roznoszący się w wodzie. Podobnie jak ludzie, ryba również ma swój wyszukany smak.
By dotrzeć w ich gusta wędkarze zaczęli stosować przeróżne eksperymenty, dodawać zapachy do zanęt mając na celu skutecznie je wabić. 
 
Przez lata trwały różne doświadczenia w tej dziedzinie, często metodą prób i błędów. Stosowano najbardziej wyszukane aromaty, aż udało się wyodrębnić odpowiednie, akceptowane przez różne gatunki ryb. Nie jest prostą sprawą dotrzeć w odpowiedni smak, gdyż w różnych zbiornikach spotyka się z inne upodobania ryb. Warto wiedzieć, jeśli łowimy często na jednym wybranym zbiorniku, będziemy w stanie najzwyczajniej przyzwyczaić rybę do zanęty.
 
Chcąc znaleźć ten odpowiedni zapach musimy próbować i po stosunku złowionych ryb będziemy mogli wyodrębnić ten odpowiedni. Niezmiernie ważną zasadą jest by podczas dodawania wszelkiego typu aromatów nie stosować sie na własnym nosie. Człowiek dysponuje o wiele słabszym zmysłem niż ryba i nie trudno jest wtedy przesadzić.
 
A oto przykłady aromatów i odpowiadające im gatunki ryb:
 
Banan – podobnie jak w przypadku kokosu, przydatny przy połowie karpiowatych.
Cynamon karp, leszcz, krąp, karaś,
Czosnek - leszcz, płoć 
Anyż - płoć, ukleja, sandacz 
Goździki - karp, leszcz, płoć, ukleja i karpiowate 
Kminek - leszcz, lin, płoć 
Karmel lin, karaś, krąp, leszcz, płoć,
Koper włoski - płoć, ukleja 
Kozieradka - płoć, leszcz, ukleja, lin, karaś,
Kolendra - leszcz, lin 
Melasa - leszcz, karaś, karp 
Nostrzyk płoć, leszcz, lin, karaś
Miód - karp, karaś, lin 
Szafran - karp, lin, amur 
Tatarak - karp, lin, amur, wzdręga 
Wanilia karp, karaś, leszcze, krąp, jaź, płoć,
Kokos leszcz, krąp, płoć, lin, karaś, karp
Tran - okoń, węgorz, ukleja 
Truskawka - karp
 
Rzeczą jasną jest, że same zapachy nie wystarczą – trzeba wiedzieć jak i kiedy stosować przygotowaną zanętę. Nie mniej to podstawa, od której powinien zaczynać każdy wędkarz.
Aromaty dodajemy do przygotowanej we własnym zakresie lub zakupionej w sklepie bazy zanętowej. Jeżeli trafimy idealnie w upodobania ryb na danym łowisku to mamy zapewnione udane łowy.