Poradnik wędkarski

 
 

Jakie ryby łowić w Listopadzie

 W chłodne, wilgotne i ponure zazwyczaj listopadowe dni, coraz mniej wędkarzy widuje się nad wodą. Do wyjścia na ryby nie zachęca nie tylko często paskudna aura, ale przede wszystkim coraz słabsza aktywność znacznej części ryb spokojnego żeru. Mimo to, przy względnie ciepłej i ustabilizowanej aurze, warto jeszcze pokusić się na wyjście nad wodę na spławikową bądź gruntową zasiadkę. W jeziorach, starorzeczach i stawach na pewno można liczyć na brania uklei, płoci, leszczy, krąpi i okoni. W rzekach nadal realne jest złowienie płoci, certy, jazia i klenia. To również sprzyjający okres dla wędkarzy muchowych na spotkanie z dorodnym lipieniem. Prawdziwym listopadowym wędkarskim wyzwaniem będzie zapewne wieczorna zasiadka na miętusa przy wędkach gruntowych.

Listopad to przede wszystkim czas dużej aktywności ryb drapieżnych. Najwięcej brań i ekscytujących holi ryb mogą teraz spodziewać się wędkarze łowiący na spławikową wędkę z żywą lub martwą rybką i spinningiści łowiący na przynęty sztuczne.

Zwolennicy morskich połowów mogą liczyć na spotkania z okazałymi dorszami. Natomiast z plaży, na spinning, w drugiej połowie miesiąca – po okresie ochronnym, można złowić troć wędrowną. Najlepszym najbliższym „plażowym” trociowym łowiskiem jest przybrzeżny obszar wody w ujściu rzeki Czerwonej do morza w Ustroniu Morskim.