Poradnik wędkarski

 
 

JAKIE RYBY ŁOWIĆ W KWIETNIU

Ciepłe kwietniowe dni sprawiają, że po zimowych chłodach temperatura wody wzrasta, a wraz z nią następuje rozkwit podwodnego życia. Ryby, po zimowej stagnacji, zaczynają intensywnie żerować, co przekłada się na coraz lepsze wyniki wędkarskich poczynań. W kwietniu warto już bywać częściej nad wodą z wędką, bowiem kwietniowe kontakty z budzącą się do życia przyrodą dostarczają niemniej przyjemności niż samo łowienie ryb.

W kwietniu na pewno warto połowić w morzu. Wyprawa w tym czasie kutrem na dorsze może okazać się wyjątkowo emocjonująca, a złowienie kilku-kilkunastu dorszy nie będzie na pewno niczym nadzwyczajnym. W drugiej połowie miesiąca wędkarską atrakcję stanowią połowy belon z łódki i morskiego brzegu. Belony można łowić metodą spinningową na sztuczne przynęty i metodą spławikową na filet z ryby. Druga połowa kwietnia to również dobry czas na pierwsze gruntowe połowy z plaży. Także baseny portowe w Kołobrzegu, Dźwirzynie i Mrzeżynie oraz przyujściowe odcinki rzek do morza będą stanowić coraz bardziej atrakcyjne łowiska, gdzie na wędkę spławikową lub gruntową można będzie złowić okazałe płocie, jazie, leszcze, certy i okonie. Zdarzają się też miętusy.

Również coraz bardziej atrakcyjne będą wędkarskie wyprawy na wody śródlądowe. W Parsęcie i Błotnicy można liczyć na przyzwoite płocie, leszcze, jazie, klenie i węgorze, a na odcinkach „górskich” tych rzek warto pochodzić za srebrniakiem troci wędrownej, tęczakiem i pstrągiem potokowym. W okolicznych starorzeczach, stawach i jeziorach prócz płoci, leszczy i okoni można spodziewać się pierwszych brań karasi, linów, karpi i węgorzy.