Poradnik wędkarski

 
 
Szczupaka w zbiornikach należy szukać w okresie wiosennym w płytkich zatokach i na wypłyceniach, latem i jesienią drapieżniki licznie występują w starym korycie wody oraz na spadach górek podwodnych, a także w karczach, których nie brakuje, 

1 Największe szanse na spotkanie ze szczupakiem mamy wczesnym rankiem i późnym wieczorem.

2 Gdy ciśnienie minimalnie spada lub rośnie, w ciągu 24 godzin przewidywana jest zmiana pogody. 

3 Nad wodę zabieramy jak najmniej sprzętu „na wszelki wypadek: Na pewno się nie przyda. stanowi tylko zbędny balast.

4 Do kamizelki wędkarskiej nad wodę nie zapomnijcie zabrać obowiązkowo płynu przeciw komarom, kleszczom i meszkom, metalowych szczypiec do odhaczania przynęt, obcinarki, wypychacza do haczyków i rozwieracza szczęk, okularów przeciwsłonecznych mocowanych na sznurku, małych obcążek, wielofunkcyjnego noża. malej latarki, zapalniczki w torebce strunowej, małego ręcznika i paczki chusteczek higienicznych oraz czapki z daszkiem.

5 Podbierak podczas wędrówek z wędką najlepiej przypinać do klipsa znajdującego się na plecach kamizelki.

6 Napoje powinno się trzymać w plastikowych pojemnikach.

7 Kotwiczki błystek i woblerów dobrze jest przed łowieniem zabezpieczyć kawałkiem styropianu lub gąbki. Ułatwi to wędkowanie i uchroni przed stratami

8 Główki" i błystki obrotowe można dociążać za pomocą taśmy ołowianej, więc dobrze jest mieć kilka rolek o różnej szerokości .

9 Niezwykle przydatna do zapewnienia „żywcom" dobrej kondycji jest akwarystyczna pompka na baterie do natleniania powietrza. Główną przyczyną ich śnięcia latem jest właśnie brak tlenu.

10 Najlepiej zacząć obławiać miejscówki najpierw lżejszymi przynętami, a dopiero później zastosować cięższe. Warto zmieniać też ich rodzaje (np. wobler  „guma" + „obrotówka".

11 Podczas zarzucania wędki szczególną uwagę należy zwrócić na drzewa i krzaki. Kije węglowe, choć doskonale wytrzymują obciążenia, są mało odporne na wszelkie uderzenia.