Poradnik wędkarski

 
 

PRZYNĘTY NA SZCZUPAKA

Drukuj
1 2 3
wobler
wobler

Woblery. Sztuczne przynęty, które wykonane są głównie z pianki poliuretanowej, rzadziej z drewna, drzewa balsy. Stylizowane są na różne gatunki ryb potencjalne ofiary drapieżników, chociaż ich kolorystyka często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wyróżniamy woblery sterowe i bezsterowe. Ster służy do ustalenia głębokości nurkowania woblera, która jest podana na opakowaniu. Różne wersje pracują od samej powierzchni wody do kilkunastu metrów głębokości. Najbardziej udana marka na świecie to fińskie Rapale, w kraju - woblery Salmo. Do tej pory na świecie wyprodukowano kilkadziesiąt tysięcy wzorów. Uzbrajane są zazwyczaj w dwie kotwice - lakierowane.

Błystki wahadłowe. Kawałek blachy o charakterystycznej pracy kolebania „wahadła" stąd ich nazwa Blachę w celu poprawienia atrakcyjności dla ryb podbarwia się jedno- lub dwustronnie i dodatkowo tłoczy się na niej wzory (np. rybiej łuski). Przez wiele lat furorę w Polsce robiły niemieckie błystki firmy Blinker oraz polskich producentów Sum i Polsping. Najczęściej używa się blach w przedziale wagowym od 10 do 30 g. W zależności od szybkości można tę samą błystkę prowadzić w różnych strefach wody. Wędkarska kariera woblerów i gum w ostatnich kilkunastu latach zepchnęła je mocno w cień, ale ostatnio znów coraz więcej wędkarzy zaczęło po nie sięgać.

Błystki obrotowe. Popularne obrotówki zawsze miały swoich zwolenników. Wirujące wokół osi błystki metalowe paletki na tak zwanym strzemiączku (rzadziej przez otwór w samej paletce) od zawsze skutecznie nęciły okonie i szczupaki. Najczęściej paletki mają kolor srebra lub złota. a ich barwienia są w kolorze czerwonym i czarnym. W Polsce przez prawie pół wieku niepodzielnie królowały „obrotówki" francuskiej firmy Mepps w wersji long i comet. Chyba najbardziej znana polska firma w tym okresie to Wirek. Do tego typu przynęt można zaliczyć coraz popularniejsze wirujące ogonki.

Gumy. Od połowy lat 90. ub. wieku są to przynęty numer 1 na wiele gatunków drapieżników, w tym także na szczupaki. Na rynku występują dwie podstawowe wersje - twistery i rippery w tysiącach odmian kolorystycznych. Pomimo setek niewielkich zmian konstrukcyjnych gumy te cały czas zachowują swój podstawowy kształt. Takie nazwy jak Maan's, Cabelas czy Relax znają wszyscy spinningiści „Gumy" zakłada się na haczyki zakończone metalową kulką zwaną główką. Z główki wystaje oczko haczyka, do którego dowiązywana jest żyłka główna. 


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja